odporové přivařování svorníků |
Autor: Tomáš Graubner Datum: 03.12.2007 16:18
Mám dotaz ohledně odporového přivařování svorníků ( v našem případě M6x15). Výrobce ocelové konstrukce nám dodává polotovar s takto navařenými svorníky, které pak při povrchové úpravě tryskáním a šopováním odpadávají. Jaký je Váš názor na tento problém. Je tato technologie pro tuto výrobu nevhodná nebo špatně použitá? Co by měly takto navařené svorníky vydržet?
|
|
|
Příspěvky |
Autor: Hejný Datum: 07.12.2007 13:36 | Pravděpodobně se jedná o metodu obloukovou (EN ISO 14555) , nikoli odporovou. U takto přivařených svorníků by lom při destrukční zkoušce měl nastat vždy mimo svar v základním materiálu svorníku, většinou nad svarem vedle TOO, v žádném případě nesmí svorníky "odpadávat" při tryskání apod. Pokud je použito metody obloukové, jedná se zřejmě o chybné nastavení parametrů procesu, bývá zvykem od dodavatele požadovat vzorové kusy a provést na nich zkoušku uražením svorníku. O odporové metodě informace bohužel nemám.
|
|
Autor: Petr Port Datum: 04.12.2007 21:52 | Opravdu se jedna o odporove svarovani, nebo metody podle EN 14 555??
|
|
 | Autor: Tomáš Graubner Datum: 05.12.2007 08:28 | předpokládali jsme svařování obloukem, ale dodavatel patrně použil svařování odporové, proto dochází k popisovanému problému. Teď už to víme.
|
|
Autor: Jaromír Dajbych Datum: 04.12.2007 13:32 | Ve Vašem případe se jedná pravděpodobně o metodu 783 - zdvihové přivařování svorníků s keramickým kroužkom. Je to metoda oblouková, nikoli odporová. Problematiku řeší komplexně norma ČSN EN ISO 14555 a to včetně požadavků na kvalifikaci zhotovitele - kvalifikace personálu dleČSN EN 1418, WPQR atd. V kap. 8-Vizuální kontrola a zkoušení je definována i velmi jednoduchá Zkouška ohybem(8.2).Svorník (trn) musí vydržet ohyb(na př.kladivem) 60 stupňů bez vzniku trhlin ve svarovém spoji. S pozdravem J.D.
|
|
Autor: Jiří Tichý Datum: 04.12.2007 07:54 | V tomto případě jde o dva problémy: 1, Stačí se podívat do normy na odtrhové přivařování svorníků, kde jsou definovány i typy zkoušek přivařených svorníků. Jejich "padání" není běžné, spíše jde o nekvalitu v technologii. 2, Ve smlouvě s dodavatelem by měla být ošetřena i varianta nedržících svorníků a systému případné reklamace. Je to povinnost podle platného obchodního zákona. Při špatně koncipované smlouvě o dodávkách pak nesete jako firma i náklady případných oprav.
|
|
Autor: cws anb Datum: 03.12.2007 18:55 | Otevíráme diskuzi.
|
|