Vytištěno z internetového portálu CWS ANB (www.cws-anb.cz), dne: 28.03.2024
zdroj: http://www.cws-anb.cz/t.py?t=11&i=100568


EWE
Autor: Jakub Hořák
Datum: 17.08.2018 08:56


Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali je nějaká možnost absolvovat doplňkový kurz pro EWE resp. navázání na kurz EWT s tím, že bohužel nesplňuji podmínku VŠ technického směru ? Předem děkuji za odpověď.


Příspěvky
Autor: Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D.
Datum: 02.02.2022 08:06
Kvalifikace a titul svářečský inženýr EWE/IWE může být jen pro absolventy vysokých škol i univerzit technického směru. Nelze být inženýr ekonom a chtít být technický inženýr bez vzdělání technického směru. Podobně u PaeDr., RNDr. aj. nelze získat titul IWE/EWE bez vzdělání technického směru. Dnes si to může každý to vzdělání bez problémů dodělat. Už to tak provedlo dost odborníků z jiných oborů a mají titul Ing. technického směru. Nelze dávat kvalifikační úlevy, ani pro byznys a přivýdělky touto cestou.

Autor: Petr Meixner
Datum: 01.02.2022 11:39
Nevidím důvod, proč by jste se měl přeškolovat z EWT/IWT na EWE/IWT. Podmínky jsou, jak již zmínil pan Minařík, jasně specifikovány. Je za potřebí úplné vysokoškolské vzdělání techníckého směru (elektrotechnika, dopravní, stavební a především strojní fakulta). Ze své vlastní zkušenosti vím, že vědomosti především v oblasti mechaniky a materiálů jsou u středoškoláků podstatně nižší (což je logické). IWT je takřka rovnocené vzdělání, jako IWE, tudíž zde nevidím důvod, proč o něho usilovat. Dodělejte si strojní fakultu a pak se o tom bavte :-). Pěkný den a ať to svařuje!

Autor: Václav
Datum: 01.02.2022 17:16
Dobrý den, pane Meixnere. Představme si to takhle: pan kolega vystudoval strojní průmyslovku, pak si udělal IWT, pak sehnal nějaké dobré zaměstnání a tak vystudoval třeba ekonomickou VŠ, pak v tom zaměstnání pracuje v oddělení nákupu a má provádět zákaznické audity u dodavatelů. Jeho touhou docela pochopitelnou je mít vyšší vzdělání a má dojem, že tím, že má IWT, tak má docela slušný základ pro IWE. To ovšem není zcela oprávněný dojem, jak píšete, nemá hlubší znalosti, resp. deklaraci těch znalostí právě třeba z pružnosti a pevnosti nebo metalurgie. Tedy - bohužel to nejde, takových případů známe více a v zásadě je nám to líto, ale je to tak, že je nutné vzdělání technického směru.

Autor: Tomáš Mikuš
Datum: 03.02.2022 18:25
Hezky napsáno pane Václave. Naprosto souhlasím. Když si představíme že Svářečský inženýr má/může mít zásadní vliv na výrobu konstrukcí z vysokopevných materiálů, tlakových nádob, reaktorů a podobných zařízení, tak mě děsí představa, že by neměl hlubší technické znalosti. Musí mít představu o tom, proč FCC kovy nemají tranzitní lomové chování a BCC ano, o tom co je Halluv-Patchuv vztah o Fickových zákonech, indukovaném praskání, limitních stavech materiálu a mechnice, jak píšete.
Kdyby to tak nebylo, tak bych se asi bál jezdit vlakem a létat letadlem.

Autor: Petr Meixner
Datum: 07.02.2022 16:24
Naprostý souhlas s Vámi, pánové. Já nijak nechci zpochybňovat ekonomicky vzdělané lidi, ale mám osobní zkušenost z SVV Praha. Během absolvování kurzu IWE jsme tam měli kolegu, jenž měl vystudovanou stavařinu a tím splňoval technické vzdělání. Jenže ejhle - na co mu to zde bylo, když absolutně nerozuměl základním diagramům, natož transformačním diagramům. V tomto by se měl taktéž udělat pořádek. Jediné, čemu bez pochyb trochu rozuměl, byla teorie betonů. Avšak není to málo? Strojařina je velmi komplexní a když se podíváme jen na materiály a lomovou mechaniku - tam je stále co zkoumat a zlepšovat - jenže člověk k tomu musí mít vztah. Pro mě je svařování a materiály koníčkem a věci s nimi spojené mě baví. Jsem vděčen za to, že jsem mohl čerpat cenné zkušenosti a vědomosti od pánů Ing. Verner, Ing. Benýr a např. Doc. Janovec. Vždy jsem měl při poslechu pocit, že vůbec nic nevím a že se v oboru budu celý život učit a nabírat zkušenosti, abych na konci mohl říci, že stejně nic moc nevím. Tohle je na tom krásné...jo a ještě jedna věc - IWE je řekl bych i tak trochu za odměnu. Přece jen studium strojních fakult není procházka růžovým sadem, ale stojí za to. Pěkný den Petr Meixner

Autor: Vladimír EWT
Datum: 09.02.2022 08:44
Dobrý den, musím snad jen souhlasit. Taktéž jsem před lety prošel kurzem v SVV Praha byť o úroveň níže. Několikrát jsem se setkal i s tím, že mi někteří jedinci říkali že tyhle kurzy, si tam pěkně odsedíme a jedem domů z diplomem. Se mnou tam tedy chodilo i pár lidiček, kteří opravdu neměli ani ponětí. A nejhorší je že i na konci kurzu. U zkoušky v mé skupině nás bylo 6 a pak se opravdu ukázalo, že si to tam opravdu odseděli. 4 šly z kola ven. U doc. Janovce jsem měl pocit, jako by mluvil jinou řečí. Moc jsem si to užil. Já byl ubytovaný v Praze a obecně to bylo fajn vybočení ze zajetých kolejí v práci.

Autor: Petr Meixner
Datum: 09.02.2022 10:47
O tom "odsedět si to" to vůbec být nemá. Tyto zkoušky by měly dělat jen ti, co se chtějí oborem v hloubce zabývat, nikoliv je dělat z nutnosti, či požadavku zaměstnavatele. To je pak na nic...naštěstí na SVV u zkoušek dost často vyhazují, neboť jsou nekompromisní. A to, že někdo neudělá zkoušku není ostuda - ukáže to jen na místa, na která je třeba se hlouběji zaměřit. Mě spíše zarazila v minulosti informace od slovenského kolegy. Ten měl při zkouškách na IWT pouze písemnou zkoušku. Dělal to v Bratislavě, ani jsem nechtěl věřit tomu, že tomuto dokáže Zváračský ústav přihlížet. Nechápu, proč nejsou sjednocené průběhy zkoušení v celé EU. Absolvovat test je jedna věc, ale komplexnost a uvažování odhalíte pouze tehdy, kdy s daným člověkem vedete jakýsi pohovor v rámci ústní zkoušky. Já jsem se do svařování zamiloval v nějakých 22 letech a poté jsem si šel za svým. Snažil jsem se ještě během studia na strojní fakutlně nabírat praktické zkušenosti a po dokončení jsem měl jasný cíl - IWE a musím říci, že mě to neskutečně naplnilo a chci na tom stavět do budoucna :-).

Autor: Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D.
Datum: 09.02.2022 16:48
Odsedět si to a poslouchat je třeba v kurzu svářečských koordinátorů, ale také je nutné pak umět poznatky prezentovat u zkoušky a v praxi. Spousta svářečských dozorů funkci nedělá a má to jako důkaz vzdělání jen na stěně v kanceláři. Mnozí zase jsou v provozu, ale bojí se podepsat finální dokumenty, což je třeba. Někteří neumí pak, ani vystavit správně pWPS nebo WPS, což je tragédie. U zkoušek téměř vždy vypadnou k opravě ti, co se řádně ke zkoušce neučili a jsou tam podle nich jen z donucení firmou. Tedy jdou to jen zkusit. Mnohdy jsou u zkoušek zdatnější průmyslováci, než inženýři, potom je to ostuda pro VŠ vzdělané techniky. Každý kurz, každý seminář, každá konference dá další vědomosti a znalosti. Mnozí zaspí, ustrnou a nechodí na ně, pak mají problémy a volají o pomoc na ZO CWS ANB nebo na CWS ANB.

Autor: Petr Meixner
Datum: 10.02.2022 12:00
Dobrý den pane Kudělko,
určitě s Vámi souhlasím. Svařování a metalurgie obecně je neskutečně komplexní záležitost. Já se zabývám i taktéž tepelným zpracovaním Al slitin a jsou to oblasti ve kterých je potřeba se neustále vzdělávat. Proto mě mrzí jedna věc: proč není pro IWT a IWE povinně dáno se účastnit minimálně 2x ročně odborného semináře?? Je nepsané pravidlo, že by se účastnit měl. Bohužel ve spoustu firmách to funguje tak, že svářečský dozor je brán jako škodná. Máme s kolegy zkušenosti, kdy si musíme obhajovat proč je to pro nás důležité (kvůli úsporám). Jenže ono to vše je i kontaktech mezi odborníky. Taková konference Esab ve Studánce je velmi přínosná. ArtWeld Liberec mívá taktéž velmi zajímavé semináře pod vedením pánů Pařízka a Musila. Co by bylo však dobré zavést, povinnost těchto seminářů, jinak by hrozilo minimálně odborné přezkoušení. To samé vidím v praktickém vzdělávání - dle mého názoru by měl mít svářečský technolog či inženýr alespoň jeden základ.
Pěkný den!

Petr Meixner

Autor: Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D.
Datum: 09.02.2022 16:48
Odsedět si to a poslouchat je třeba v kurzu svářečských koordinátorů, ale také je nutné pak umět poznatky prezentovat u zkoušky a v praxi. Spousta svářečských dozorů funkci nedělá a má to jako důkaz vzdělání jen na stěně v kanceláři. Mnozí zase jsou v provozu, ale bojí se podepsat finální dokumenty, což je třeba. Někteří neumí pak, ani vystavit správně pWPS nebo WPS, což je tragédie. U zkoušek téměř vždy vypadnou k opravě ti, co se řádně ke zkoušce neučili a jsou tam podle nich jen z donucení firmou. Tedy jdou to jen zkusit. Mnohdy jsou u zkoušek zdatnější průmyslováci, než inženýři, potom je to ostuda pro VŠ vzdělané techniky. Každý kurz, každý seminář, každá konference dá další vědomosti a znalosti. Mnozí zaspí, ustrnou a nechodí na ně, pak mají problémy a volají o pomoc na ZO CWS ANB nebo na CWS ANB.

Autor: Minařík
Datum: 09.02.2022 22:07
Dobrý večer Petře,

mám jednu poznámku: máme evidenci na ANB a víme v kterém ATB kolik je "neprospělců". Můžu Vám sdělit, že je to po celé ČR přibližně stejné. Nejvíce neprospělců je u kvalifikace IWT/EWT (50% z těch kteří neprospěli) - asi 17% z těch kteří šli ke zkoušce.

Děkuji Vám za zajímavou diskuzi. ANO souhlasím, že přednášky např.Doc. Janovce (taky mě učil) jsou super a podány zajímavou formou. Dobře se známe a stále je se co od něj učit. Takových je ale víc ve všech ATB. Přeju Vám ať se daří v našem tak zajímavém oboru, který vyžaduje fandy a zapálené lidi pro věc.
V.M.

Autor: Tomáš
Datum: 25.12.2019 07:32
Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat jestli se dá někde podívat na otázky (k daným okruhům) na ústní pro EWE ? Třeba jaké byli pro minulí rok.

Autor: Minařík
Datum: 22.08.2018 09:51
Dobrý den, zatím to není možné. Připravuje se modulární systém výuky. Pak bude existovat modul I/IEWT do I/EWE.Z hlediska přístupu je stále obecnou podmínkou "technické vzdělání".

Autor: Ondřej
Datum: 20.12.2021 11:40
Dobrý den, došlo od doby uveřejnění příspěvku k nějakému posunu?
Děkuji za odpověď.


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.