English svareni
Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se svařování.

Diskuzní a poradenské fórum

Otázky a odpovědi

Svařování

Strasti svářečského dozoru
Strasti svářečského dozoru
Autor: Vladimír EWT
Datum: 11.12.2020 12:20

Dobrý den všem s entusiasmem ke svařování. Nedávno jsem si pročítal zde na stránkách moc hezké prezentace o strastech svářečského dozoru. Oboru svařování se věnuji 20 let nejdříve jako svářeč- zámečník, pak pouze svářeč, mistr výroby u svářečů a zámečníků. A nakonec jsem absolvoval kurz EWT/IWT a jako technolog byl 6 let bičován výrobkovými předpisy ASME, PED, Merkblatt, EN 1090 atd. Poznal jsem v praxi svařování titanu, materiálu zvaný safurex , svařování plátovaných materiálů a další různé specialitky. Po 10 letech pod novým majitelem byla firma rozpuštěna a 400 lidí, někteří tam vyrostli, jejich tátové a dědové tam také pracovali. Po 10 letech práce se špičkami v oboru jsem zcela naivně doufal, že v nové práci v menší firmě, která svařuje jednoduché věci jen na ISO 3834-2 a ISO 9001 mě nemůže vůbec, ale vůbec nic překvapit. Asi tušíte, že jsem se opravdu spletl. Je notoricky známo, že firma je taková, jací v ní jsou lidé. Po zrušení provozu jsem tedy nastoupil do malé firmy asi o 20ti svářečích jako hlavní svářečský dozor a nahradil postaršího externího svářečského inženýra.
Pokud mnoho let žijete mezi rentgenovým pracovištěm, laboratoří a několika elitními svářeči může se vám stát, že po nástupu do firmy jako jsem nastoupil já, začnete pociťovat svíravý pocit v krku a bušení srdce.
Už po 3 týdnech od nástupu jsem měl první konflikt, kdy uznávaný praktik v dílně nepředehříval S355 v tloušťce 40mm, nepoužíval na X svar žádné nájezdové plechy. Po kritice jsem ze zvyku zakázal bez předehřevu pokračovat. Načež jsem narazil do první zdi. Jak někdo ve věku 36 let může zpochybnit exluzivního svářeče jako je (budu mu říkat Petr). Na dveřích mého kanclíku v dílně se objevil nádherný kosočtverec. Za hodinu se mi ve dveřích začal střídat mistr výroby v kombinaci s výrobním ředitelem, že Petr dal výpověď.“ Že mi to tady takhle neděláme“. Myslíte, že se někdo zajímal, proč to musí být předehřáté? Ani omylem. Chvilku bylo dusno, Petr za 4 dny byl zpátky.
Po čase jsem ale začal objevovat další poklady typu naprostá ignorace při objevení výrazné koroze v místě kde májí být umístěny svary. Když jsem se zeptal svářeče, jak je možné, že, před zahájením svařování neobrousil bruskou alespoň místo kde bude svár. Víte, jaký byl argument? „Já jsem takhle dostal ten plech“. A bylo hotovo.
Pravidelně jsou při kontrole nalezeny studené spoje. Vruby tak dlouhé, že jsem je neviděl ani při školení na vizuálce. Tohle se nepromítá. Svářeči jsou schopni se velice urazit, když jim otluču o hlavu, že jsou vruby nepřípustné. Hlavně třeba v délce 30cm. Kroutíte hlavou? To je realita dnešních dní.
Firma také svařuje tělesa kotlu pro jednu známou značku. Zkoušel jsem svářečům vysvětlit, že když se nechá na kotli vrub a v provoze při vysoké teplotě se mění vlivem roztažnosti rozměr (výraz dynamika jsem již zde vypustil ze svého slovníku) se pravděpodobně stane, že v místě vrubu kotel brzo praskne a voda vyteče. O nákladně opravě ani nemluvě. Byl jsem hodně překvapený o neochotě přijmout tuto informaci a zcela nepochopen. S vruby jsou stále ochotni odevzdávat svařence jako hotové a často byl mistr nesvářeč překvapen, že je zase reklamace. Po nějaké době jsem si udělal čas a napsal pro dílnu na kotle krátkou příručku v jazyce dělnickém, jak na vodotěsné svary a po roce nátlaku se mi povedlo naučit svářeče v dílně alespoň rozlišovat příčné a podélné svary a z důvodu kvality kotlů dodržovat pořadí při svařování.

Ještě jednu příhodu a dost.
Jednoho dne jsem se objevil v kanceláři mého přiděleného zástupce, kde sedí jak konstruktér tak i vedoucí technolog. V té době se tam zaučoval nějaký mladík a dostal na starosti jednoduché výkresy. Sedím tam a ten hoch šel za mým zástupcem a ptá se „ Mám tady tenhle plech a dole v poznámce je napsáno po ohnutí normalizace 850 – 900 stupňů. Co to znamená. Můj zástupce řekl „ Dej to ohnout a poslat zákazníkovy. Ser na to.“ V té chvíli jsem procitnul jako by mi zahrál na jinou strunu. Říkám „ Co blázníš na výkrese je tepelné zpracování a navíc zákazník uvádí v razítku EN 15085-2. Ten plech bude někde na rychlíku nebo osobáku.“ Tepelné zpracování se muselo znovu promítnout do ceny, protože můj zástupce se na to vykašlal, když naceňoval zakázku.

Závěrem chci vyjádřit všem technologům a odborníkům na svařování respekt protože, Ignorace je opravdu stresující. Hlavně pokud člověk osobně prožil situace, kdy se zbortila ocelová konstrukce anebo praskla nádoba při tlakové zkoušce.

Přeji všem mnoho trpělivosti.

Nový příspěvek
Předmět:Strasti svářečského dozoru
Jméno:
E-mail: e-mail nebude zveřejněn
Text
příspěvku:
Volby:
jsem člověk  nejsem člověk

Informační servis
Nabídky práce
  • Welding Engineer
    Společnost Lemtech Precision Material ve Stříteži u Jihlavy, výrobce lisovaných dílců do automobilov... (4.3.2024)
  • Svařovací inženýr IWE nebo IWT
    Společnost SIAG CZ , výrobce komponentů pro větrnou energetiku urgentně hledá svařovacího Ing. do pr... (29.11.2023)
další nabídky >>>
Předpověď počasí
CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.