English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Svářečské virtuální systémy
Datum: 5.4.2011
Autor: Ing. Václav Minařík,CSc. Ředitel exekutivy CWS ANB
Nový trend ve výuce svářečů.

V současné době je především v oblasti výuky svářečů znát nový trend a to, přenést část výuky na virtuální systém, který více či méně simuluje podmínky při skutečném svařování. Je to dáno hlavně rozvojem elektrotechniky, počítačové techniky, vědeckých a technických disciplin zabývajících se virtuálním zobrazením světa.

Před více než 30 lety jsme mohli používat tyčinku se žárovkou nebo tužkou a trénovat přímý pohyb elektrody na speciální podložce. Při nedodržení dráhy se nám rozsvítily barevné žárovky.

Pak přišly simulátory (lépe řečeno virtuální systémy) na auta, motorky, letecké atd.

Současné virtuální systémy navozují svět v dílně, na pracovišti svářeče a samozřejmě umí nesrovnatelně více. Hoření oblouku je až skutečně neskutečně virtuální včetně zvuku hořícího oblouku. Běžně se sleduje dráha elektrody nebo hořáku, rychlost, délka oblouku, úhly držení elektrody (hořáku) a to ve všech polohách svařování. Obvykle jsou simulované technologie 111, 135 na koutových svarech a plechu. Některé simulátory již „umí“ i trubky a metodou 141.

To vše se děje pod vedením virtuálních značek, záznamem a vyhodnocením zkušebních svarů.

Virtuální svářečské systémy mají zabudovány i osnovy kurzů (např. IW – International Welder) a postupně pouští studenty do dalších náročnějších vzorků. IAB a EWF již zařazují do svých osnov pro harmonizované kvalifikace možnost část výuky provádět s virtuálním svářečským systémem (simulátorem).

Je zřejmé že výuková místa svářečů (svářečské školy) ušetří. Energie, materiál, plyny, režii apod. Záleží však na velikosti školy, počtu svářečů a efektivnosti výuky na simulátoru. Průzkumy, především výrobců, hovoří o úspoře 10 – 30% času při výuce svářečů a s tím souvisejícími náklady. Je jasné, že především nováček svářeč zkazí nejvíc materiálu a proto počáteční stadia kurzu jsou nákladné na čas, materiál, čas instruktora apod. a použití virtuálních systémů je velmi vhodné.

V některých firmách v zahraničí, které používají virtuální svářečské systémy je povinností svářeče na začátku směny zavařit na simulátoru svar, který potom bude svařovat ve výrobě. Pokud ho neudělá v nastavené kvalitě, nejde do výroby. Jako pilot nejde do kokpitu.

Na druhé straně jsou poměrně vysoké pořizovací náklady svářečských virtuálních systémů. Ceny se pohybují od cca 16.000 Euro (základní verze) až po několik desítek tisíc Euro.

V každém případě virtuální svářečské systémy jsou revoluční věcí v oboru svařování. Po počátečním údivu jak je proces svařování věrně udělán, přicházejí nadšené nebo naopak odmítavé reakce svářečů. Myslím však že pokrok nelze zastavit. Svářečské simulátory se budou jistě dále zlepšovat, jejich cena doufejme klesat, aby se staly běžným pomocníkem v oboru.

Prezentace

Virtweld pdf.pdf

Fronius Virtual_Welding_cs.pdf

Fronius Virtual_Welding prospekt.pdf


 Související

Související témata
Projekty

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Informační servis
Nabídky práce
  • Welding Engineer
    Společnost Lemtech Precision Material ve Stříteži u Jihlavy, výrobce lisovaných dílců do automobilov... (4.3.2024)
  • Svařovací inženýr IWE nebo IWT
    Společnost SIAG CZ , výrobce komponentů pro větrnou energetiku urgentně hledá svařovacího Ing. do pr... (29.11.2023)
další nabídky >>>
Předpověď počasí
CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.