English svareni
Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se svařování.

Přidat nový dotazPoslední návštěva:


Otázky a odpovědi
Diskuzní skupinaOtázekOdpovědíNejnovější

Svařování
623185821.10.2021 19:32
červené datum - do diskuzní skupiny přibyly od Vaší poslední návštěvy nové příspěvky

zobrazuji 1 - 20 z 623   starší >>
Strasti svářečského dozoru
Autor: Vladimír EWT
Datum: 11.12.2020 12:20

Fotogalerie:

Dobrý den všem s entusiasmem ke svařování. Nedávno jsem si pročítal zde na stránkách moc hezké prezentace o strastech svářečského dozoru. Oboru svařování se věnuji 20 let nejdříve jako svářeč- zámečník, pak pouze svářeč, mistr výroby u svářečů a zámečníků. A nakonec jsem absolvoval kurz EWT/IWT a jako technolog byl 6 let bičován výrobkovými předpisy ASME, PED, Merkblatt, EN 1090 atd. Poznal jsem v praxi svařování titanu, materiálu zvaný safurex , svařování plátovaných materiálů a další různé specialitky. Po 10 letech pod novým majitelem byla firma rozpuštěna a 400 lidí, někteří tam vyrostli, jejich tátové a dědové tam také pracovali. Po 10 letech práce se špičkami v oboru jsem zcela naivně doufal, že v nové práci v menší firmě, která svařuje jednoduché věci jen na ISO 3834-2 a ISO 9001 mě nemůže vůbec, ale vůbec nic překvapit. Asi tušíte, že jsem se opravdu spletl. Je notoricky známo, že firma je taková, jací v ní jsou lidé. Po zrušení provozu jsem tedy nastoupil do malé firmy asi o 20ti svářečích jako hlavní svářečský dozor a nahradil postaršího externího svářečského inženýra.
Pokud mnoho let žijete mezi rentgenovým pracovištěm, laboratoří a několika elitními svářeči může se vám stát, že po nástupu do firmy jako jsem nastoupil já, začnete pociťovat svíravý pocit v krku a bušení srdce.
Už po 3 týdnech od nástupu jsem měl první konflikt, kdy uznávaný praktik v dílně nepředehříval S355 v tloušťce 40mm, nepoužíval na X svar žádné nájezdové plechy. Po kritice jsem ze zvyku zakázal bez předehřevu pokračovat. Načež jsem narazil do první zdi. Jak někdo ve věku 36 let může zpochybnit exluzivního svářeče jako je (budu mu říkat Petr). Na dveřích mého kanclíku v dílně se objevil nádherný kosočtverec. Za hodinu se mi ve dveřích začal střídat mistr výroby v kombinaci s výrobním ředitelem, že Petr dal výpověď.“ Že mi to tady takhle neděláme“. Myslíte, že se někdo zajímal, proč to musí být předehřáté? Ani omylem. Chvilku bylo dusno, Petr za 4 dny byl zpátky.
Po čase jsem ale začal objevovat další poklady typu naprostá ignorace při objevení výrazné koroze v místě kde májí být umístěny svary. Když jsem se zeptal svářeče, jak je možné, že, před zahájením svařování neobrousil bruskou alespoň místo kde bude svár. Víte, jaký byl argument? „Já jsem takhle dostal ten plech“. A bylo hotovo.
Pravidelně jsou při kontrole nalezeny studené spoje. Vruby tak dlouhé, že jsem je neviděl ani při školení na vizuálce. Tohle se nepromítá. Svářeči jsou schopni se velice urazit, když jim otluču o hlavu, že jsou vruby nepřípustné. Hlavně třeba v délce 30cm. Kroutíte hlavou? To je realita dnešních dní.
Firma také svařuje tělesa kotlu pro jednu známou značku. Zkoušel jsem svářečům vysvětlit, že když se nechá na kotli vrub a v provoze při vysoké teplotě se mění vlivem roztažnosti rozměr (výraz dynamika jsem již zde vypustil ze svého slovníku) se pravděpodobně stane, že v místě vrubu kotel brzo praskne a voda vyteče. O nákladně opravě ani nemluvě. Byl jsem hodně překvapený o neochotě přijmout tuto informaci a zcela nepochopen. S vruby jsou stále ochotni odevzdávat svařence jako hotové a často byl mistr nesvářeč překvapen, že je zase reklamace. Po nějaké době jsem si udělal čas a napsal pro dílnu na kotle krátkou příručku v jazyce dělnickém, jak na vodotěsné svary a po roce nátlaku se mi povedlo naučit svářeče v dílně alespoň rozlišovat příčné a podélné svary a z důvodu kvality kotlů dodržovat pořadí při svařování.

Ještě jednu příhodu a dost.
Jednoho dne jsem se objevil v kanceláři mého přiděleného zástupce, kde sedí jak konstruktér tak i vedoucí technolog. V té době se tam zaučoval nějaký mladík a dostal na starosti jednoduché výkresy. Sedím tam a ten hoch šel za mým zástupcem a ptá se „ Mám tady tenhle plech a dole v poznámce je napsáno po ohnutí normalizace 850 – 900 stupňů. Co to znamená. Můj zástupce řekl „ Dej to ohnout a poslat zákazníkovy. Ser na to.“ V té chvíli jsem procitnul jako by mi zahrál na jinou strunu. Říkám „ Co blázníš na výkrese je tepelné zpracování a navíc zákazník uvádí v razítku EN 15085-2. Ten plech bude někde na rychlíku nebo osobáku.“ Tepelné zpracování se muselo znovu promítnout do ceny, protože můj zástupce se na to vykašlal, když naceňoval zakázku.

Závěrem chci vyjádřit všem technologům a odborníkům na svařování respekt protože, Ignorace je opravdu stresující. Hlavně pokud člověk osobně prožil situace, kdy se zbortila ocelová konstrukce anebo praskla nádoba při tlakové zkoušce.

Přeji všem mnoho trpělivosti.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 8 reakcí

Uznávání WPS, WPQR dle EN ve Velké Británii po m1.1.2022
Autor: Václav Heřman
Datum: 12.10.2021 11:25

Dobrý den
Od 1.1.2021 UK neakceptuje certifikaci CE. Jak je to, prosím s akceptací dokumentů svařování dle EN tj. WPS, WPQR? Budou po 1.1.2022 tyto dokumenty akceptovány úřady UK?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

tvrdost
Autor: Vladimír EWT
Datum: 06.09.2021 08:40

Dobrý den, chtěl bych se zde zeptat zkušenějších, ale hlavně znalejších v oblasti tvrdosti svarového spoje. Jako svářečský technolog předepisuji do WPS různé metodiky a postupy jak mají svářeči ten či ten materiál svařovat, aby svarový spoj dosahoval požadovaných kvalit ze strany zákazníka. Pokud zákazník nepožaduje nějaké specifické vlastnosti a nespadá výrobek pod nějakou výrobkovou normu, vytvořím svařovací postup dle standardů, které znám a mám, jako jsou EN 1011-1, 2 atd. Ověřím si CEV nebo CET, spočítám si kombinovanou tloušťku a další abych minimalizoval riziko vzniku trhliny nebo naprostého prasknutí.
Můj dotaz zní. Existují v nějaké normě předepsané nebo definované nebo doporučené rozsahy tvrdosti (HV) svarových spojů dle materiálových skupin. Jako že svarový spoj by měl obvykle dosahovat cca 350HV až 400HV např. ??
Jsem schopen ukázat zákazníkovi nebo hlavně svému nadřízenému jednoduchou informaci (když není definováno smlouvou) proč se snažím o tu nebo o tu tvrdost ve svarovém spoji? A to bez dokazování pro ně nic neříkajíce uhlíkovém ekvivalentu. Vyskytují se někde v předpisech taková doporučení?
Často je mi kladen dotaz. Proč chceš kupovat tenhle svař.drát když tenhle co máme je levnější. Vysvětlujte to ale někomu kdo zatím není schopen pobrat věci typu nárazová práce, tažnost, tvrdost MPa atd Zjistil jsem že jedině jednoduché informace jsou páka na tyto lidi. Proto se zde na to ptám.
Díky

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 3 reakce

WPS vs. doporučení výrobce
Autor: Jarda
Datum: 13.09.2021 19:33

Může mi IWE napsat do WPS,že mám svařovat elektrodou Ø 2,5 na 110A,když výrobce uvádí maximálně 80A ?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Svaření Al 7005 s Al 6082 T6
Autor: Miloš
Datum: 31.12.2020 10:52

Zdravím,
potřeboval bych radu. Je nějaké úskalí při svařování hliníku 7005 se slitinou 6082 ? A jaký použít drát na TIG ? Bude nějak výrazně ovlivněna pevnost ?
Děkuji za odpovědi.
Miloš.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Svářečka
Autor: Komem
Datum: 20.04.2020 08:06

Dobrý den,

rád bych se s vámi potradili ohledem výběru nové svářečky. Jsem absolutní laik, a tak jsem si nechal poradit od známého, který má reference k Omicron GAMA 166. Chtěl jsem si jeho doporučení ověřit na internetu, ale nikde jsem nic moc světoborného nenašel. Snad jen tady v nějakém žebříčku https://www.arecenze.cz/svarecky/ ale ten je podle mě dělaný z Heuréky.

Nemáte prosím někdo nějaké doporučení k této svářečce?

Děkuji.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Obnovení svářecího průkazu
Autor: Jakub
Datum: 09.06.2021 12:03

Dobrý den, za nedlouho mi skončí platnost mého svářecího průkazu. Chtěl bych se zeptat zda je možné si platnost svářecího průkazu prodloužit a jak postupovat?

Děkuji mnohokrát a přeji hezký den.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Čím svařovat
Autor: Fridrich Jiří
Datum: 08.06.2009 23:21

Dobrý den.
Vlastním elektrickou svářečku Einhell CEN 150 Turbo (levná obyč. elektrika). Bohužel mi na sváru vzniká struska od elektrody která se musí oklepávat a podle toho pak svár dovařovat. Prostě svár je nehezký a nerovnoměrný. Sem tam dojde k přilepení elektrody než se zažehne oblouk. Svařuji většinou rúzné železné profily na domácí použití (kostry,rámy,apod., sem tam bych potřeboval nabodovat plechy apod.), ale to co svařím se mi moc nelíbí a bodování plechů s tím co mám je dost těžký úkol.
Uvažuji tedy o nákupu nové svářečky ale není mi jasné do čeho bych měl jít abych docílil esteticky slušných svárů (bez nádorů:-) a bez nutnosti upravovat ho mechanicky broušením apod. a přitom taky nestála svářečka 100 tisíc (je to na střední domácí použití v rodiném domě).
Je schopen tento můj problém nějak řešit invertor v ceně 10.000,-, a musím k němu dokupovat plyn nebo stačí nějaké lepší elektrody ? Co TIG Vs MAG. Slyšel jsem že TIG dělá pěkné a kvalitní sváry ale co cena vybavení ?
Děkuji za radu.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 4 reakce

svářecí škola
Autor: Petr
Datum: 19.05.2021 08:12

Dobrý den,
musí ve svářecí škole vykonávat vedoucího držitel diplomu
EVE nebo EVT? Nebo může být vedoucí bez svářecího titulu a příslušní držitelé diplomu ( EVT,EVP atd.) jsou ve svářecí škole zaměstnáni.
Děkuji
Strnad

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

C-E K/5
Autor: Jiří
Datum: 17.05.2021 10:03

Zdravíčko ve spolek. Měl bych otázečku ohledně svařování tramvajového svršku. Jaká je platnost zkoušky, tím myslím, zdali je tato zkouška mezinárodně uznávaná, nebo alespoň Evropský uznávaná?
Díky moc za odpovědi.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Prodloužení svářečského průkazu
Autor: Roman
Datum: 30.04.2021 22:01

Dobrý den,

prosím o radu. Dříve jsem pracoval jako svářeč a nyní pracuji v jiném oboru, avšak nechtěl bych přijít o platnost svářečáku -tedy úplně. Mám certifikát EN ISO 9606-1 135 P FW FM1 S t10 PF ml, zkoušky z 2.10.2015 a platnost byla do 2.10.2017. Nyní bych si ho chtěl prodloužit, abych nemusel případně zkoušky dělat od začátku. Je to možné a jak mám přesně postupovat? Kde mohu přesně zažádat o prodloužení, když v práci se tomuto oboru nevěnuji? Kolik stojí prodloužení?

Předem děkuji.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Metoda TIG pod ochrannou atmosférou CO2 ?
Autor: Stanislav
Datum: 04.02.2008 18:28

Dobrý den
Vlastním invertorovou svářečku a zvažuji zakoupení hořáku pro svařování wolframovou netavící se elektrodou metodou TIG.U této metody se však běžně používá pro soukromou osobu jen poměrně špatně dostupný plyn argon nebo jeho směsi. Chtěl bych se tímto zeptat, zda lze pro svařování obyčejné nezušlechtěné oceli(karoserie automobilu a jiné nenáročné použití)použít třeba za cenu horší kvality sváru obyčejný pyn CO2. Pokud to někdo vyzkoušel, prosím, napište své zkušenosti, možná by to zajímalo více čtenářů. Pokud to nelze, budu rád, pokud mi někdo osvětlí(alespoň zkráceně)důvod. Též by mě zajímalo, jak by na CO2 jakožto aktivní plyn reagovala wolframová elektroda.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 3 reakce

šnek do mlýnku
Autor: rudolf
Datum: 12.04.2021 14:32

potřeboval bych navařit část vylomeného šneku pro řeznický mlýnek.Kde je možno navaření? Děkuji Rudolf

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Zahrnutí NDT zkoušek do cenové nabídky OK dle EN 1090-2
Autor: Honza
Datum: 12.04.2021 10:36

Zdravím zdejší odborníky,
ve firmě, kde pracuji se vyrábí ocelové konstrukce ve třídě provedení EXC 2 dle EN 1090-2.
Od vedoucího jsem dostal za úkol zjistit, podle jakých kritérií nejlépe odhadnout rozsah a množství prováděných NDT zkoušek na svarových spojích, aby je mohl zahrnout do cenové nabídky k zakázce.
Problémem je, že zákazník nám pro návrh ceny konstrukce zašle spolu s požadavky a nějakou specifikací IZOMETRICKÝ výkres, ze kterého však nelze poznat detaily svarových spojů, konstrukci svarových uzlů, tloušťky stěn.....atd.
Vedoucí firmy, příp. rozpočtář doteď vycházel z nějakého odhadu dle zkušeností, ale někdy se výsledná cena právě kvůli RTG nebo UT zkouškám dost navýší.
Máte nějaké doporučení podle čeho se zhruba orientovat?
Jak ve firmách postupujete vy?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Rozsah kvalifikace
Autor: Tomáš Novotný
Datum: 31.03.2021 11:44

Dobrý den,
začínám se svařováním a chtěl bych poradit ohledně rozsahu kvalifikace svářeče. Na certifikátu svářeče je EN ISO 9606-1 135 P FW FM3 S t12,0 PF ml. Tloušťka t12,0 znamená, že se dá svařovat materiál od tl.12 mm výše? Nebo jak je v normě tloušťka zkušebního kusu t≥3 platí pro rozsah ≥3 mm.
Děkuji.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 3 reakce

Vysokofrekvenční svařování PVC fólie
Autor: Jiří Hájek
Datum: 04.08.2008 15:57

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda neznáte výrobce vysokofrekvenčních svařovacích strojů a elektrod jak v ČR, tak v zahraničí. Jedná se o svaření PVC fólie po obvodu výrobku. Výrobek oválný(cca 350 x 200 x 20 mm.
Využití pro sériovou výrobu.

Děkuji za pomoc

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 12 reakcí

Zpětné šlehnutí
Autor: Jiří
Datum: 26.01.2021 13:38

V ČSN 05 0610 se uvádí:
4.7.9 Když po zpětném šlehnutí do hořáku nastane hoření v jeho vnitřku, je potřeba na hořáku okamžitě uzavřít ventily hořlavého plynu a kyslíku.
VÝUKOVÝ VZDĚLÁVACÍ MODUL SVAŘOVÁNÍ
PLAMENEM (STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ NERATOVICE projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem)http://sosasou-opvk.cz/3doc/vmsp/vvmsp.pdf Zde se píše:
Pokud nastane zpětné šlehnutí plamene je potřeba okamžitě uzavřít přívod plynů. Nejdříve se uzavírá
kyslíkový ventil, potom acetylenový. Uzavřením kyslíku zamezíme podpoře hoření např. uhlíku usazeného na
stěnách mísicí komory nebo kovu hořáku.
V ČR jsou dva dodavatelé AT svařování kolejnic (autogen je pro řezání a nahřívání, jeden uvádí uzavřít nejdříve hořlavý plyn, druhý nejdříve kyslík.

Tak teď nevím. Poraďte prosím.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Svařování v letectví
Autor: Vladimír EWT
Datum: 13.01.2021 08:32

Dobrý den, chci se dotázat jaký je výrobkový předpis pro svařování v letectví. Mám ale namysli konkrétně např. podobu jako je norma 15085-3 (Konstrukční požadavky). Jde mi hlavně o to, kde najdu věci typu (viz příkladová norma) Výztuha musí být ukončena zpětným svarem v té a té třídě, že svařování u tvářených za studena musí být ukončeno podle výpočtu 5xt atd. Prostě výrobková norma pro svařování v letectví Našel jsem spousty předpisů ale tohoto se nemohu nějak dopátrat. Originální znění předpisu o kvalifikacích svářečů a operátorů či páječů jsem si přečetl. Ale co dál?
Před časem jsem byl osloven ohledně svařování příhradového rámečku pod motor vrtule jednomístného letadla. Ale v tomto oboru směru my chybí zkušenosti a upřímně i znalosti předpisů. Moc díky za nasměrování. Rád bych si v tomto směru rozšířil znalosti ale nevím úplně jak to uchopit.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Bezpečnost
Autor: Vladimír EWT
Datum: 07.01.2021 08:38

Dobrý den,
Chtěl bych se s vámi podělit o neosobní zkušenost, která mě osobně zasáhla, protože se týká bývalého kolegy svářeče, který již není mezi námi. Hlavně bych tou událostí chtěl varovat všechny svářeče a technology, kteří začínají u tlakových nádob nebo u jakýchkoliv uzavřených a polouzavřených prostorů.
20 let chodíte na školení bezpečnosti dle ČSN 050601, 050610, 050630 atd. svařujete a vaše práce se stává rutinou, 20 let se to dělá stejně a nikdy se nic nestalo. Jenže….Školitelé nás varují o udušení zplodinami, výpary ze svařování v uzavřených prostorách. Velice málo se ale hovoří o účincích inertního plynu.
Dvojice svářeč se zámečníkem dostali úkol. Na litinovou plotnu si položili kužel z uhlíkaté oceli a měli do pláště zapasovat nerezové hrdlo DN 500. Jelikož se na celém výrobku provádělo 100% RTG, bylo nutné na tomto heterogenním spoji potřeba použít při stehování a svařování formovací plyn Ar 99,98% (jinak řečeno plynová podložka). Hrdlo zapasovali, nastehovali. Svářeč začal TIGem svařovat zevnitř kořen a z venkovní strany mu zámečník foukal plynovou podložku. Už v té době se zvyšovala koncentrace argonu v kuželu, ale bylo to únosné. Kořenová vrstva byla svařená. Siréna zahlásila obědovou pauzu. Svářeč vylezl hrdlem a šel pryč i se zámečníkem. Jenže zde se stala chyba, která se nikde nikdy před tím neprojevila. Roky jsme nacházeli po odchodu zámečníků neuzavřený nebo nedovřený ventil u plyn.podložky. Argon byl z centrálního rozvodu, takže ekonomika, je nikdy nezajímala.

Zámečník hodil hadici od argonu do průlezu a nedovřel ventil. Takže plyn pomalu tekl do kuželu. Obědová pauza skončila, pomocný pracovník dostal jinou práci a svářeč také. Jenže zjistil, že něco uvnitř zapomněl přivařit. Práce na pár minut jen to stehnu. Šel ke kuželu a vlezl dovnitř. Asi už víte, jak to dopadlo. Práci nedokončil. Jelikož hrdlo DN 500 bylo trochu nad úrovní hlavy, unikající argon nezavřeného ventilu vytlačil všechen vzduch ven nad jeho hlavu a v průběhu svařování omdlel a udusil se. Přišli na to až po hodině, když šel svářečský mistr zkontrolovat jeho nově přidělenou práci a nemohli ho najít. Je to 1 rok zpět. Bylo mu 40 let. Nemá cenu řešit čí je to vina. Jeho nebo zámečníka, který nedovřel plyn. To v této chvíli není podstatné.
Tuto událost používám při školení bezpečnosti jako jeden z příkladů. Roky se nic nestane, rutina, která nás zbavuje pozornosti, drobné chyby, které se ihned neprojeví.
Všem vám přeji Šťastný Nový rok 2021. Opatrujte se.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Kvalifikace svaru dle EN ISO 15614-1
Autor: Martin Kanárek
Datum: 04.01.2021 21:39

Dobrý den,rád bych Vás poprosil o radu ohledně kvalifikace svarového spoje dvou tutrubek vsazených do sebe, tedy koutovy přeplátovaný. Lze tento typ spoje použít pro danou kvalifikaci ISO 15614? Nebo je nutné svar kvalifikovat dle ISO 15613? Tupý spoj pro kvalifikaci použít nemůžu, na svářeci jsou pouze svary koutové.
Děkuji.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 4 reakce

zobrazuji 1 - 20 z 623   starší >>

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků diskuzní skupiny "Svařování":
váš e-mail:

Přihlášení registrovaných uživatelů:
jméno: heslo:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 75, Praha 6 - Dejvice
Tel.: 224 310 394, Fax. 224 310 406
© Copyright CWS-ANB 2006-2021, všechna práva vyhrazena.