English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis 84
Datum: 2.12.2005
Autor: redakce
Směrnice ředitele exekutivy CWS ANB č. 4/2005

Osoby, které vlastní evropské Diplomy svářečského personálu mohou používat ke svému podpisu razítko EWF, kterým demonstrují stupeň své kvalifikace na relevantních dokumentech. Jedná se o držitele Diplomů:
Evropský svářečský inženýr (EWE)
Evropský svářečský technolog (EWT)
Evropský svářečský specialista (EWS)
Evropský svářečský praktik (EWP)
Evropský svářečský inspekční personál (EWI)

EWF rozhodla o jednotném razítku, jeho velikosti a textu. Razítka vydávají pouze národní ANB. Razítka je možno objednat na CWS ANB na příslušném formuláři (viz příloha – zde jsou další relevantní informace na www.cws-anb.cz). Razítko nemůže být vydáno na základě pouze samotného IIW diplomu.
Barva razítka musí být modrá.

Správné použití razítka EWF

Razítko může být použito kdykoliv příslušná osoba chce demonstrovat svoji kvalifikaci.
Musí být ale brán zřetel na speciální místní požadavky nebo požadavky kontraktu pro specifickou způsobilost pro podepsané osoby nebo požadavky na podpisy statutárních orgánů.

Záznamy

CWS ANB musí udržovat záznamy o razítcích EWF, t.j. otisky vydaných razítek se jmény uživatelů a musí shrnout tyto záznamy do Výroční zprávy odesílané na EWF.

Ing. Václav Minařík, CSc. v.r.
Ředitel exekutivy CWS ANB
V Praze dne 10.11.2005

Destruktivní zkoušení materiálů

TDS Brno – SMS,s.r.o. vydalo publikaci Ing. Jiřího Podhory, CSc: Destruktivní zkoušení základních materiálů a svarových spojů. V publikaci jsou popsány metody destruktivního zkoušení, destruktivní zkoušení podle evropských norem, podle amerických norem a podle ruských norem, s vysvětlením rozdílů u požadavků podle těchto norem.

Zasedání WG „ EWF Passport“ ve Vídni

Dne 15.11.2005 proběhlo na SZA jednání WG „EWF Passport“ pod vedením Klause Wicharta. WG připravila materiál pro projednání TC (Technical Commitee) EWF na zasedání v Dusseldorfu. Celá práce je směřována na postupné naplnění kroků vedoucích k „Průkazu EWF“ pro svářečský personál a s tím souvisejícími záznamy na internetu.

Zasedání EWF v Dusseldorfu

Ve dnech 21. a 22. 11.2005 proběhlo pravidelné zasedání EWF, tentokrát v Dusseldorfu. Zasedání proběhlo v centrálním sídle DVS. DVS vytvořilo optimální podmínky pro náročná jednání.
Byly projednány zprávy WG (pracovních skupin). V rámci projednávání výsledků auditů EWF, byl schválen i výsledek auditu CWS ANB. CWS ANB v porovnání s ostatními patří k aktivním ANB s výsledky, které jsou velmi dobré.
Byly detailně projednávány přístupy k řešení auditů výrobců podle EN 729 a ISO 3834 (která bude mít 6 částí), včetně obecné interpretace EWF i interpretací k jednotlivým skupinám výrobků.
Byl projednáván 1. Draft pravidla pro inspektory nátěrových hmot.
Velká pozornost je věnována propagaci činnosti systému EWF a práci jednotlivých ANB. Toto se již brzy projeví i v ČR. Jsou vytvořeny plakáty (billboardy), prezentace i tištěné materiály EWF.
Jsou připravovány konkrétní technická pravidla, včetně vazeb na normy EN i ISO resp. ASME, pro výrobu svařovaných konstrukcí.
Byl též projednán plán auditů na příští rok. V současnosti je 12 ANB CC (Company Certification) v Evropě.

Protože delegáti EWF se již dlouho z

nají, jsou jednání velmi vstřícná a konstruktivní a neformální setkání večer jsou velmi srdečná a přátelská.

Z jednání EWF v Dusseldorfu

Další spolupracující člen CWS ANB
CWS ANB uzavřela smlouvu s dalším přidruženým členem:
Stala se jím firma CP Mores, s.r.o. z Českých Budějovic. Jedná se specializovanou firmu na svařování. Kromě prodeje svařovací techniky se zabývá poradenstvím v oboru, servisem svařovacích zdrojů i ověřováním klasických technologií.

Ohlasy na Prohlášení rozeslané předsedou ČSvSp

Vážení přátelé, členové a odborná veřejnosti
Dovoluji si reagovat na dopis, který rozeslal předseda ČSvSp svářečské veřejnosti jako reakci na zveřejnění návrhu smlouvy o vzájemné spolupráci mezi Českou svářečskou společností. V oblasti svařování působím už od roku 1982, zažil jsem řídící organizaci na Slovensku i situaci po rozdělení Československa v roce 1993. Proto si dovoluji tvrdit, že dopis pana předsedy je plný nepřesností nebo účelových výkladů a polopravd.
K získání celkového obrazu situace je lépe se podívat bez filtru i na informace podávané druhou stranou. V dnešní době internetu jsou dobrým zdrojem informací www stránky, jež každá organizace, která chce v daném oboru něco znamenat, musí mít a průběžně je aktualizovat. Využijme tedy v této diskuzi stránek CWS ANB (www.cws-anb.cz) a získejme několik zajímavých informací, o kterých pan předseda nepíše. Jednak tam najdeme článek pana prof. Koukala, bývalého předsedy správní rady CWS ANB "Cesta České republiky do autorizovaných svářečských orgánů" publikovaný i v časopise DSSM 3/2000. V něm je jasně popsána historie vzniku autorizovaného národního orgánu (ANB). Z tohoto jasně vyplývá, že ČSvSp neměla nikdy status ANB a tudíž neměla na nikoho co delegovat. CWS ANB působí jako národní ANB na základě auditů jak EWF, tak i ČIA, které tuto organizaci opravňují vydávat příslušné doklady s mezinárodní platností. O tom, že získat tyto certifikáty je věc náročná jak organizačně, tak i finančně, nemusím snad panu předsedovi nic dlouze vysvětlovat.
Další pikantnost, kterou se z tohoto článku dozvíme je, že ČSvSp je jedním z 10 zakládajících členů sdružení právnických osob s názvem CWS ANB. Když jsem o této skutečnosti hovořil v diskuzi na konferenci ČSvSp v roce 2004, pan předseda to ohodnotil jako zákeřné jednání. Nevím proč. Pan předseda se také nechlubí tím, že je členem správní rady CWS ANB, takže o finančních tocích je jistě informován. Jenom to tají před svářečskou veřejností. Proč?
Zřejmě je také špatně informován o členské základně, když uvádí počet více než 500 individuálních členů ČSvSp. Ke dni 6.6. 2005, kdy se konala letošní konference ČSvSp, bylo těchto členů 270. Pan předseda píše, že CWS ANB hájí zájmy pouze 10 svých členů. Ale protože členem CWS ANB je i ČSvSp, pak hájí zájmy i členů ČSvSp, jak z toho logicky plyne.
Pokud ČSvSp si nárokuje 51% v CWS ANB, pak je to tak zásadní rozhodnutí, o kterém může rozhodnout pouze valná hromada, kde budou o tomto požadavku hlasovat všichni členové CWS ANB. Každá organizace se přeci musí řídit svými stanovami.
Na rozdíl od pana předsedy si nemyslím, že návrh smlouvy je psán transparentně a pro zájmy široké svářečské veřejnosti. Zatím mi není jasné, kdo z takto předložené smlouvy může mít prospěch - široká svářečská veřejnost určitě ne - a kdo stojí za jejím vypracováním.
V České Třebové 21.11. 2005
Ing. Josef Dobrovský

Vážení kolegové,
nemohu již nereagovat na diskuzi o Smlouvě o spolupráci mezi CWS ANB a Českou svářečskou společností a zejména po dopisu pro Odbornou svářečskou veřejnost napsaném předsedou společnosti panem Karlem Novákem. Jsem jedním ze zakládajících členů CWS ANB a jsem hrdý na to, že se nám v roce 1997 podařilo spojit síly k vytvoření podmínek pro vznik ANB v České republice. Připadá mi proto mírně komické, když se dnes pan Novák zaštiťuje členstvím v EWF, které by bez ANB nikdy nezískal. K otázce hájení zájmů široké svářečské veřejnosti mohu pouze konstatovat, že jsem nezaznamenal, že by ČSvSp někdy mé zájmy hájila. V případě problematiky svařování plastů je tomu naopak a veškeré kroky ČSvSp vždy směřovali jinam než k ANB. Když dnes chce pan předseda peníze od ANB, tak ať zveřejní, kolik dostává z každého vydaného dokladu od ČSSP nebo STAVCERTu, kteří v rozporu s pravidly EWF a IIW vydávají svářečské doklady a vnášejí tak nejasnosti na náš trh. Ať také zveřejní, jak je schopen obhájit chování člena těchto mezinárodních organizací, když není schopen zajistit uvnitř své organizace dodržování dohodnutých zásad. Zdá se mi, že všechna deklamovaná prohlášení o hájení zájmů široké svářečské veřejnosti jsou prázdná slova u kterých ani sám autor neví, čím by je doložil. V poslední době mi připadá, že veškerá činnost ČSvSp se scvrkla do útoků proti CWS ANB. Co se podařilo pro širokou svářečskou veřejnost vedení ČSvSp za poslední dobu udělat v oblasti legislativy, školství, bezpečnosti práce a podobně? Jak jste byli informováni o nebezpečích v připravovaných zákonech a Nařízeních vlády, jak se podílí ČSvSp na připomínkování zákonů ???
Mohu se také ptát, jak byla široká svářečská veřejnost panem předsedou informována o vývoji v EWF (např. informace z posledního zasedání minulý měsíc), nebo co nám na českém trhu přinesla novela Nařízení vlády č 312/2005 v oblasti svařování a jak se na této novele ČSvSp podílela a kdo se účastnil přípravy a projednání a kde byla k tomuto tématu otevřena diskuse? Co dělají slavné odborné komise společnosti a jak se podílejí na kurikulární reformě odborného školství? To jsou podle mého typy otázek, které zajímají odbornou veřejnost, neboť se jí bezprostředně dotýkají.
Když si vezmu pouze pomoc svářečským školám tak v rámci ANB jsme pro jednotlivé zájemce zpracovali 10 projektů do strukturálních fondů na pomoc ve financování vzniku ATB v celkové hodnotě přesahující 20 mil. Kč a 9 z nich již bylo v jednotlivých krajích schváleno a jeden neprošel v posledním kole na Krajském zastupitelstvu. Další systémové projekty jsou podány a usilujeme o partnerství ve státním systémovém projektu za několik mil Kč. Opět se ptám co udělala pro své členy ČSvSp. Osobně nyní zvažuji o vystoupení z ČSvSp jako firemní člen, neboť mi toto členství nic nepřináší a nabídnu svým zaměstnancům , že se mohou stát individuálními členy. Tuto otázku budu předkládat na nejbližší poradě vedení naší firmy.

Ing. Alexandr Bareš
------------------- *UNO Praha, spol. s r.o.*
V Holešovičkách 593/1A, 182 00 Praha 8
Provozovna: Plzeňská 221/130, 150 00 Praha 5
IČO: 60462515 DIČ: CZ60462515
tel/fax: 257 222 027-8
mobil: 603 423 527
bares@uno.cz
www.uno.cz

Projekt EUREKA „Welders Passport“

Welders Passport je nový inovační program, který je vytvářen v úzké spolupráci s průmyslovými partnery a řadou Autorizovaných národních orgánů (ANB) v Evropě. Celkem 15 ANB se nyní účastní tvorby všeobecné iniciativy harmonizovat svářečské certifikáty a související informace svářečského dozoru (podle EN 719) a svářečů (podle EN 287, EN 9606, EN 1418 atd.) vytvořením svářečského průkazu přístupného přes internet.
Welders Passport je nový procesně orientovaný systém pro proces certifikace a prodlužování způsobilosti svářečského personálu. Zahrnuje všechny informace ze zkoušky svářeče i z prodlužování platnosti certifikátů po 6 měsících spolu s podpisy zkušebních orgánů nebo zkušebních organizací. Tato dokumentace je verifikována třetí nezávislou stranou.
Systém má různé přístupové podmínky pro osoby v závislosti na jejich postavení v jejich organizaci. Svářeči je dovoleno pouze číst informace o sobě, včetně náhledu certifikátu. Svářečský dozor může sledovat všechny certifikáty (údaje) týkající se jeho firmy. Svářečský dozor může též prodlužovat certifikáty po 6. měsících (v souladu s normami EN) a přidat související dokumentaci tohoto prodloužení. Zkušební organizace má přístup k prodloužení certifikátu na další dva roky.
V rámci projektu byla připravena konečná verze dokumentu, který schválila a vydala Evropská svářečská federace EWF jako dokument Doc.EWF 622-01.
Jedná se o ucelený dokument, s podrobným popisem databázového systému, klíčovými slovy, charakterem vkládaných dat, přístupovými diagramy, postupem, atd. Tento dokument obsahuje know-how a není veřejný. Je připravováno i vydávání plastikových identifikačních karet EWF – svářečského personálu, jejichž nositelé budou mít příslušný přístup do databázového systému.

Právě vyšlo:

NDT Welding Bulletin č. 3/2005

ČVUT fakulta strojní – ATB pro IWE a IWT

ATB na ČVUT, fakultě strojní, Ústavu strojírenské technologie pořádá specializační kurz pro získání mezinárodního/evropského Diplomu svářečského inženýra a technologa (IWE a IWT). Oba kurzy začínají 12.1.2006.

Garant kurzu :
Doc. Ing. Jan Suchánek, CSc.
vedoucí Ústavu strojírenské technologie
prezident České tribologické společnosti
výkonný ředitel České společnosti pro výzkum zpracování plechu

Vedením studia pověřen :
Ing. Vladimír Kuklík, CSc. EWE.
odborný asistent na Ústavu strojírenské technologie – skupina svařování
ITI Praha – vedoucí pobočky Jaderná energetika

Organizací kurzu pověřen :
Ing. Ladislav Kolařík
odborný asistent na Ústavu strojírenské technologie – skupina svařování
Kontakt :
Ing. Ladislav Kolařík
Odborný asistent skupiny svařování
Telefon : +420 224 352 630
E-mail : ladislav.kolarik@fs.cvut.cz

Školení svářečského personálu v r. 2006
ATB č.2 při VUT FSI Brno Ústav strojírenské technologie – odbor svařování z pověření České svářečské společnosti ANB Praha připravuje následující kurzy:
Mezinárodní svářečský inženýr - IWE
Mezinárodní svářečský technolog – IWT
Mezinárodní svářečský specialista - IWS


Hodinová i odborná náplň kurzů odpovídá dokumentu Evropské svářečské federace (EWF) č. 01-428-92: „Harmonizace evropského systému vzdělávání a výcviku v technologii svařování,“ vydaného dne 1.10.1992.

VŠEOBECNÉ INFORMACE

Kurzy jsou pořádány jako celodenní, internátní a jsou zakončeny závěrečnou zkouškou před jmenovanou komisí s vydáním osvědčení o absolvování kurzu. Po úspěšném absolvování všech zkoušek obdrží absolvent Diplom Mezinárodního a Diplom Evropského svářečského inženýra nebo technologa od České svářečské společnosti ANB.

Mezinárodní svářečský inženýr ( 53 800,-Kč - cena je uvedena bez DPH )
Termín zahájení: 16.1.2006
Termín ukončení: 17.3.2006
3.4.2006 2.6.2006
4.9.2006 3.11.2006

Výuka probíhá v délce devíti týdnů (446h), kvalifikačním předpokladem pro přijetí do kurzu je vysokoškolské vzdělání technického směru s praxí min. 1 rok.

Mezinárodní svářečský technolog ( 44 100,- Kč - cena je uvedena bez DPH )
Termín zahájení: 16.1.2006 Termín ukončení: 3.3.2006
3.4.2006 19. 5.2006
4.9.2006 20.10.2006

Výuka probíhá v délce sedmi týdnů (340h), kvalifikačním předpokladem pro přijetí do kurzu je středoškolské vzdělání tech. směru s maturitou a min. 3-letou praxí nebo VŠ vzdělání tech. smětu s min. 1 – letou praxí.

Mezinárodní svářečský specialista ( 33 200,- Kč – cena je uvedena bez DPH)
Termín zahájení: 6.11.2006 Termín ukončení: 8.12.2006


Výuka probíhá v délce pěti týdnů (222h), kvalifikačním předpokladem pro přijetí do kurzu je středoškolské vzdělání tech. směru s maturitou s min. 3 – letou praxí.
V ceně kurzů jsou zahrnuty náklady na teoretickou i praktickou výuku, skripta, doprovodné texty , závěrečné zkoušky a Mezinárodní a Evropský Diplom.
Bližší informace a přihlášky vyžádejte na adrese:
VUT – FSI, Ústav strojírenské technologie-odbor svařování Jarmila Houdková
Technická 2, 616 69 Brno
Tel / fax : 541142634 Mobil: 737121007
E-mail: houdkova@fme.vutbr.cz
 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.