English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis 82
Datum: 2.10.2005
Autor: redakce
Audit EWF a IAB

Ve dnech 19. až 21. 9.2005 proběhl na CWS ANB úspěšně dozorový audit IIW a EWF, jak na mezinárodní a evropský svářečský personál, tak na proces svařování podle EN 729. Audit provedl vedoucí auditor EWF a IAB. Nebyly shledány žádné neshody a konstatována vysoká odborná úroveň činnosti. V rámci auditu bylo též navštíveno ATB pro výuku mezinárodního inspekčního personálu, firma ATG, s.r.o.

CWS ANB

CWS ANB již zahájila 8. rok svého působení.
Za dobu existence získala autorizaci EWF a IIW na následující kvalifikace:
1) Evropský svářečský inženýr (EWE)
2) Mezinárodní svářečský inženýr (IWE)
3) Evropský svářečský technolog (EWT)
4) Mezinárodní svářečský technolog (IWT)
5) Evropský svářečský specialista (EWS)
6) Mezinárodní svářečský specialista (IWS)
7) Evropský svářečský praktik (EWP)
8) Mezinárodní svářečský praktik (IWP)
9) Evropský svářeč koutových svarů (EW – FW)
10) Evropský svářeč plechů (EW – PW)
11) Evropský svářeč trubek (EW – TW)
12) Mezinárodní svářeč koutových svarů (IW-FW)
13) Mezinárodní svářeč plechů (IW-PW)
14) Mezinárodní svářeč trubek (IW-TW)
15) Evropský svářečský inspektor – inženýr (EWI – E)
16) Evropský svářečský inspektor – technolog (EWI -T)
17) Evropský svářečský inspektor – specialista (EWI-S)
18) Evropský svářečský inspektor – praktik (EWI-P)
19) Mezinárodní svářečský inspektor – úroveň C (IWI –C)
20) Mezinárodní svářečský inspektor – úroveň S (IWI-S)
21) Mezinárodní svářečský inspektor – úroveň B (IWI-B)
22) Evropský specialista pro žárové nástřiky (ETSS)
23) Certifikát evropský svářečský inženýr (CertEWE)
24) Certifikát evropský svářečský technolog (CertEWT)
25) Certifikát evropský svářečský specialista (CertEWS)
26) Certifikát evropský svářečský praktik (CertEWP)
27) Certifikát evropský svářeč plastů (EPW)

CWS ANB je autorizována – notifikována jako nezávislá organizace třetí strany pro odsouhlasování postupů svařování a pracovníků pro PED (Pressure Equipement Directive EU).
CWS ANB má statut CC (Company Certification) pro certifikování výrobců podle EN 729 a vydává příslušné evropské certifikáty.
CWS ANB byla generálním partnerem 58. výročního zasedání IIW v Praze.
CWS ANB je začleněným živnostenským společenstvem HK ČR.
Zástupci CWS ANB se aktivně účastní jak normotvorné činnosti, tak legislativního procesu při tvorbě a připomínkování zákonů, vyhlášek apod. tak informování svářečské veřejnosti.

ČSvSp – občanské sdružení, požaduje změnu smlouvy o spolupráci s CWS ANB

Obracíme se touto cestou na celou svářečskou veřejnost s žádostí o názor k již dva roky diskutované smlouvě O rozdělení aktivit mezi ČSvSp a CWS ANB. Tato otázka byla diskutována na posledních dvou konferencích a dodnes není uzavřena. Ze strany současného vedení svářečské společnosti jsou předkládány naprosto nepřijatelné návrhy a je šířena fáma, že se CWS ANB nechce s nimi dohodnout.

Protože mnozí z vás neznají historii této smlouvy a důvod jejího vzniku, tak cítíme za potřebné se k tomuto tématu vrátit.

V roce 1997 byla ČSvSp členem pozorovatelem v EWF s tím, že byly podány dvě přihlášky za ČR (druhou přihlášku podal SAČR – Svářečská asociace České republiky) a řádné členství mohla získat pouze ta organizace, která byla schopna zabezpečit funkci ANB a zaujímala na trhu větší procento klientů. Z toho důvodu vzniklo CWS ANB jako sdružení právnických osob, které postupně získalo autorizace pro jednotlivé odborné způsobilosti svářečského personálu. K získání členství ČSvSp v EWF postačil podpis tehdejšího předsedy Doc.Ambrože na žádosti k auditům k získání funkce ANB pro CWS ANB a prohlášení nově vzniklého sdružení o podílu na trhu v oblasti vydávaných dokladů. Jako pojistka byla vypracována předmětná Smlouva o rozdělení aktivit mezi CWS ANB a ČSvSp. Přesto, že tuto smlouvu nikdo nikdy nechtěl vidět, stala se předmětem diskuzí na poli ČSvSp.

Dokud se jednalo o práci související se získáváním jednotlivých autorizací a s tím spojenými náklady na audity apod., tak byl relativní klid. Dnes, když CWS ANB má po Německu jeden z nejvyšších počtů autorizací, získalo statut ANB-CC, vybudovalo si mezinárodní uznání, tak musí čelit útokům těch, kteří se na této práci nikterak nepodíleli.

Pravdou zůstává, že původní smlouva není dobrá, zejména po právní stránce její text odpovídá i době a účelu svého vzniku. Pravdou také je, že CWS ANB žádnou takovou smlouvu doposud nepotřebovalo. Pravdou také je to, že ČSvSp je členem CWS ANB. ČSvSp je zastoupena svým předsedou, který má při hlasování nastaveny 3 hlasy a ostatní mají vážené hlasy podle počtu vydaných dokladů (min. 1 a max. 5).

Na konferenci ČSvSp byl přečten návrh textu společného Prohlášení, které by mohlo smlouvu nahradit. Na místo toho, aby se vedení ČSvSp zabývalo tímto textem a alespoň k němu zaujalo nějaké stanovisko, předkládá různé naprosto nepřijatelné varianty smluv, jak ostatně si můžete sami přečíst.

V první řadě se jedná o peníze.

Zde se nabízejí otázky pro svářečské školy a samozřejmě i svářeče nebo jejich zaměstnavatele : 1. „Chcete platit České svářečské společnosti nějaký poplatek z každého vydaného dokladu? Pokud ano, tak jak by měl být poplatek vysoký?“
2. „Má být výběrčím tohoto poplatku CWS ANB respektive její zkušební organizace?“

V návrhu smlouvy se požaduje, aby CWS ANB platilo 50% nákladů na členství v EWF a IIW. CWS ANB se nikdy nebránilo finančnímu podílu na členství v IIW a EWF a nebude se bránit ani v budoucnu. CWS ANB i nyní platí variabilní poplatky členství v EWF a IIW, které jsou velmi vysoké, ke kterým nyní požaduje ČSvSp z každého vydaného dokladu poplatek pro svoji činnost.

V navrhované smlouvě se poněkud pozapomnělo na náklady spojené s národní akreditací a mezinárodními audity, a celkové náklady s udržováním systému výkonu funkce ANB. CWS ANB doposud pracovala s vyrovnaným rozpočtem a plně hradila náklady spojené s udržováním systému, audity, akreditace a variabilní poplatky do EWF a IIW, takže každé zvýšení nákladů se musí promítnout do ceny poskytovaných služeb.

Druhý požadavek je získání dominance a rozhodování pro nezúčastněné.

Tento požadavek je skryt v několika bodech návrhu smlouvy a má různá hlediska. Ve smlouvě je v bodě 2. čl.III. konstatováno, že ČSvSp vykonává funkci ANB a tuto funkci může delegovat na další organizace, se kterými uzavře smlouvu o spolupráci. Toto tvrzení je naprosto nepravdivé a vrací události dějin o 8 let zpět. ČSvSp žádnou funkci ANB nevykonává a tudíž dnes nemůže na nikoho nic delegovat a zpětně si vynucovat podpis takovéto diskriminující smlouvy. Funkce ANB je navíc vykonávána na základě autorizace formou mezinárodního auditu a ne delegováním národního člena. Ten dává pouze prvotní souhlas a není naprosto možné, aby si delegoval střídavě tuto funkci na různé organizace, jak se mu to právě hodí. Pouze v případě, že národní ANB nesplní požadavky a mezinárodní audit mu odejme autorizaci, pak opět pro nového zájemce platí podmínka prvotního souhlasu národního člena. To ovšem není náš případ a spíše by bylo na místě se zabývat otázkou co se stane, když národní člen přestane plnit požadavky nutné ke členství v těchto mezinárodních organizacích? Vámi zvolení představitelé ČSvSp tímto textem matou veřejnost a úmyslně předkládají nepřijatelné podmínky, neboť vlastně nemají co ztratit a na rozhádaném prostředí hodlají profitovat.

Zmíněnou dominanci hodlají získat z ustanovení bodu 4.čl.III., kde požadují zdarma 51% hlasů v existujícím suverénním sdružení právnických osob. S takovým požadavkem by mohl souhlasit asi jenom blázen, a to ještě nezávisle na současném obsazení vedení ČSvSp.

Zajímavé je i ustanovení bodu 7.čl.III. návrhu, který je cíleně směřován k ČSSP (Česká společnost pro svařování produktů). Tato společnost reprezentovaná panem Ing. Buchtou si vytvořila svůj vlastní systém zkoušek svářečů plastů, celou dobu vystupuje proti CWS ANB a nyní, když ztratila silnou oporu v plynárenství, snaží se ovládnout CWS ANB.

Za zmínku také stojí i ustanovení bodu 5. čl.IV., kde nám laskavě také delegují tvorbu Pravidel a ČSvSp má být neopominutelným připomínkovým místem. Je s podivem, že sám pan předseda, který dostává zmíněná pravidla, stejně jako ostatní členové CWS ANB k odsouhlasení a je mu znám princip tvorby a postavení technických výborů v CWS ANB, neupozornil autory návrhu na nesmyslnost tohoto ustanovení.

Prozatím musíme zaujmout stanovisko k předloženému návrhu následující:

  • Předložený návrh je pro CWS ANB neakceptovatelný a považuje jej za diskriminační a nátlakový.
  • CWS ANB odmítá konfrontační prostředí nastavené některými členy vedení ČSvSp.
  • CWS ANB nehodlá dělat pro společenskou organizaci „výběrčího daní“, a to nejenom z principu ale i z důvodu, že nemá žádný nástroj ke kontrole, jak je s finančními prostředky nakládáno.
  • CWS ANB usiluje o zlepšení svých služeb vůči odborné veřejnosti, zejména v oblasti, kterou by měla pokrývat svojí činností ČSvSp, a musí vytvořit prostor pro zapojení širší skupiny odborníků v oblasti svařování mimo vlastní a přidružené členy.
  • CWS ANB usiluje o posílení svého postavení vůči státu a aktivnější podíl na tvorbě prostředí pro činnost v našem oboru, protože tuto funkci ČSvSp dlouhodobě neplní.
  • CWS ANB usiluje o zlepšení informovanosti podnikatelské veřejnosti, a to v obou směrech tak, aby mohla lépe reagovat na požadavky trhu.
  • Prosíme touto cestou odbornou veřejnost o vyjádření k následujícímu návrhu smlouvy. Budeme se Vašimi názory zabývat. Pište nám na: cws-anb@cws-anb.cz

Pro informaci návrh smlouvy zveřejňujeme:
Návrh zaslaný ČSvSp:
SMLOUVA O ROZDĚLENÍ AKTIVIT A VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI

I. SMLUVNÍ STRANY
Česká svářečská společnost
Novotného lávka 5,
110 00 Praha 1
IČO: 00541044
dále jen ČSvSp
Zastoupená: Karlem Novákem, předsedou ČSvSp
a
Česká svářečská společnost ANB
Velflíkova 4,
160 75 Praha 6
IČO: 68380704
dále jen CWS ANB
Zastoupená: Ing. Jiřím Bartákem CSc., předsedou SR CWS ANB

II. PŘEDMĚT SMLOUVY
Smlouva vymezuje oblasti spolupráce, odpovědností a pravomocí při působení obou smluv­ních stran.

III. POSTAVENÍ SMLUVNÍCH STRAN
1. ČSvSp je nezávislou, nepolitickou organizací sdružující jednotlivce, organizace, sdru­­žení, asociace, svazy apod. zajímající se o rozvoj svařování, navařování a pájení, tepel­né­ho dělení a souvisejících technologií. Vznik a zánik členství v ČSvSp je upra­ven Sta­novami ČSvSp.
2. ČSvSp je za Českou republiku členem Mezinárodní vědecké společnosti pro svařování s názvem „International Institute of Welding“ (dále jen IIW) a Evropské Federace pro svařování a řezání s názvem „European Federation for Welding, Joining and Cutting“ (dále jen EWF). V uvedených organizacích (podle stanov IIW a EWF) zabezpečuje funkci národního člena s hlasovacím právem, zajišťuje obsazení generálních zasedání a deleguje své členy do od­bor­ných komisí a pracovních skupin v rámci jejich zasedání i mimo ně. ČSvSp vykonává funkci národního ANB (Authorized National Body) nebo tuto činnost může delegovat na jiný subjekt v České republice se současným uzavřením smlouvy o spolupráci, kde budou vymezeny navzájem kompetence a smluvními stranami vykonávané činnosti .
3. CWS ANB se jako sdružení právnických osob zabývá převážně odbornou způsobilostí svářečského personálu. Prioritně zabezpečuje a dozoruje zkoušky svářečského per­so­nálu, vydává příslušné národní a mezinárodní diplomy, osvědčení a certifikáty podle národních i mezinárodních norem a pravidel schválených v EWF a IIW ( Na základě delegování pravomocí pro činnost národního ANB od ČSvSp pro Českou republiku). CWS ANB aktivně působí při zakládání ATB (Authorized Training Body) pro výuku svářečského personálu.
4. V organizaci, na kterou budou delegovány činnosti pro výkon národního ANB bude mít ČSvSp 51 % hlasů.
5. ČSvSp deleguje na CWS ANB činnost, kterou podle stanov ČSvSp vykonává v oblasti školení a zkoušek svářečského personálu. Česká svářečská spo­leč­nost proto nebude po dobu platnosti této smlouvy v těchto oblastech vyvíjet žádné další vlastní aktivity.
6. Česká svářečská společnost bude předávat CWS ANB, jako člen IIW a EWF výsledky a poznatky z mezinárodní spolupráce v oblasti svařování.
7. Činnost ANB je vykonávána na nediskriminačním principu a musí umožnit zapojení všech řádných členů ČSvSp. splňujících předem stanovená kritéria, předem projednaná a jako ne­dis­kriminační odsouhlasena ČSvSp.
8. Získání statutu člena CWS ANB je možné podle podmínek upravených Obchodním zákoníkem a Stanovami sdružení.

IV. SPOLUPRÁCE NA NÁRODNÍ ÚROVNI A V RÁMCI IIW a EWF
1. Koordinaci činnosti na národní i mezinárodní úrovni včetně koordinace výběru de­le­gátů, expertů a provozovatelů do orgánů a odborných komisí IIW a EWF se zajišťuje po dohodě zástupců smluvních stran
2. CWS ANB po schválení této dohody podpoří žádost ČSvSp ve věci autorizace HK ČR pro oblast svařování svářečského personálu.
3. CWS ANB podporuje žádost ČSvSp pro začlenění do HK ČR ve smyslu stanov čl.I bod 1.
4. ČSvSp po schválení této smlouvy doporučí přijetí CWS ANB za druhého člena v IIW.
5. ČSvSp zajišťuje ve smyslu stanov čl. IV bod 3 celý proces tvorby a vydávání tech­nických pravidel pro oblast svařování. Technická pravidla pro oblasti, které spadají do působnosti národního ANB ( na základě ČSvSp delegovaných pravomocí pro školení a zkoušky svářečského personálu) realizuje CWS ANB. V připomínkovém řízení je ČSvSp neopomenutelným účastníkem.
6. Obě smluvní strany koordinují a zajišťují informování odborné veřejnosti o dění v oboru svařování. Koordinují termínový kalendář odborných akcí v oboru svařování a akcí v rámci mezinárodních aktivit.
7. Obě smluvní strany vystupují vůči státu a státním organizacím jednotně, své kroky koordinují a jmenují své zástupce do různých státních i nestátních odborných komisí a podobných uskupení po vzájemné dohodě.

V. FINANČNÍ NÁLEŽITOSTI SPOLUPRÁCE
1. Členský příspěvek do IIW se rozděluje takto:
a) Fixní část příspěvku
ČSvSp 50 %
CWS ANB 50 %
Fixní část příspěvku bude hrazena v plné výši z účtu ČSvSp a podíl z CWS ANB bude hrazen po přefakturaci části nákladů na členství v IIW ze strany ČSvSp v termínu do 1 měsíce od vystavení faktury.
b) Variabilní část členského příspěvku hradí CWS ANB
2. Každá strana platí náklady svých zástupců na zasedáních orgánů a komisí IIW a EWF
3. Členský příspěvek do EWF se rozděluje takto:
Fixní část příspěvku
ČSvSp 50 %
CWS ANB 50 %
Fixní část příspěvku bude hrazena v plné výši z účtu ČSvSp a podíl z CWS ANB bude hrazen po přefakturaci části nákladů na členství v EWF ze strany ČSvSp v termínu do 1 měsíce od vystavení faktury.
4. Finanční podpora činnosti ČSvSp se odvíjí od počtu dokladů ve smyslu přílohy 1 k této smlouvě.

VI. ZÁVĚREČNÁ UJEDNÁNÍ
1. Obě strany se zavazují, že ve svých činnostech nebudou poškozovat dobré jméno, pověst a podnikatelské aktivity druhé smluvní strany včetně jejich členů, ale budou ve svých aktivitách spolupracovat.
2. Tato smlouva se uzavírá na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 6 měsíců.
3. Smlouvu je možno vypovědět z obou stran, pokud některá ze smluvních stran nebude dohodu plnit, a to s výpovědní lhůtou 3 měsíců.
4. Smluvní strany prohlašují, že si tuto smlouvu před jejím podpisem přečetly, že byla uzavřena po vzájemném projednání podle jejich pravé a svobodné vůle, vážně a sro­zu­mitelně, nikoli v tísni ani za jinak jednostranně nevýhodných podmínek. Autentičnost této smlouvy stvrzují svými podpisy zástupci obou smluvních stran.
5. Smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech, přičemž jeden stejnopis dostane každá smluvní strana.
6. Dnem podpisu této smlouvy se nahrazuje a pozbývá platnosti „Smlouva o rozdělení ak­tivit a vzájemné spolupráci“ uzavřená mezi oběma smluvními stranami dne 22. 3. 1999.
7. Nedílnou součástí této smlouvy je Příloha 1.

za ČSvSp:
Karel Novák
předseda ČSvSp

za CWS ANB:
Ing. Jiří Barták, CSc.
předseda SR CWS ANB

Plasty

ATB a Certifikační orgán č.3035 UNO Praha spol. s r.o. oznamuje, že dne 21.11. 2005 začíná kurz technologů a instruktorů svařování plastů. Kurz bude rozdělen do čtyř týdenních běhů, vždy jeden týden v každém měsíci.
Program kurzu je rámcově členěn takto:
první běh 21.- 25.11.2005 – plastové materiály a zpracování polotovarů
druhý běh 12.–16.12.2005 - technologie svařování všeobecně a svařování trubek
třetí běh 23.– 27.1.2006 - svařování konstrukcí z desek a fólií
čtvrtý běh 20.- 23.2.2006 - praktické aplikace svařování v různých oborech

Závěrečná zkouška je plánována na 24.2.2006.
Kurz bude probíhat v ATB UNO Praha spol. s r.o., Plzeňská 221/130, Praha 5 – Motol.
Podrobnější informace o kurzech a zkouškách Technologů a Instruktorů včetně cen a přihlášek najdete na internetových stránkách www.unopraha.cz nebo Vaše konkrétní dotazy odpoví garant kurzů Vlastimil Šponer na tel.257 222 027.

Certifikace EWE/IWE, EWT/IWT, EWS/IWS,EWP/IWP

Evropský certifikát svářečského dozoru (CertEWE, CertEWT,CertEWS, CertEWP) lze vydat min. 2 roky po získání Evropského/mezinárodního Diplomu. Závazným požadavkem je tedy kvalifikace podle EWF odpovídajícího stupně:

Název certifikace Vyžadovaná kvalifikace (Diplom)
Certifikovaný Evropský svářečský inženýr Evropský svářečský inženýr
Certifikovaný Evropský svářečský technolog Evropský svářečský technolog
Certifikovaný Evropský svářečský specialista Evropský svářečský specialista
Certifikovaný Evropský svářečský praktik Evropský svářečský praktik

Program certifikace má tři úlohy:

  • Dosvědčit, že uchazeč prokázal v dané době dostatečný stupeň znalostí o technologii svařování. Požadované znalosti odpovídají kvalifikaci EWF.
  • Vyžadovat, aby uchazeč v průběhu tří let před certifikací alespoň po dva roky prováděl specifické svářečské práce a prokázal specifické schopnosti odpovídající stupni certifikace.
  • Vyžadovat, aby uchazeč prokázal, že zná nové trendy svařovací technologie; že si své znalosti udržuje a rozvíjí.

Žadatel o Evropský certifikát musí prokázat dostatečnou praxi ze současné doby a současné schopnosti. Toto žadatel prokáže tím, že:

  1. Absolvoval minimálně dvouletou praxi, v níž dokázal úspěšně aplikovat svařovací technologii na odpovídající úrovni.
  2. Prokáže, že má zkušenosti s většinou níže uvedených oblastí na odpovídající úrovni:

Organizační přehled
- svařovací možnosti a související aktivity výrobní organizace

Přehled o návrhu svaru
- příslušné normy (standardy)
- umístění spoje s ohledem na konstrukční požadavky
- přístup pro svařování, prohlídku a zkoušku
- detaily svarového spoje
- kvalita a požadavky na svary

Materiály

Základní materiály
- svařitelnost základních materiálů
- doplňkové požadavky na parametry materiálu včetně typu ověření
- určování, zacházení a skladování základního materiálu

Elektrody
- použitelnost (kompatibilita)
- dodací podmínky
- doplňkové požadavky na parametry elektrod včetně typu ověření
- určování, zacházení a skladování elektrod

Subdodavatelé
- vhodnost subdodavatele

Plánování výroby
- vhodné parametry svařovacího postupu (welding procedure specification (WPS) a schvalování svařovacího postupu (WPQR)
- pracovní instrukce
- vhodnost a platnost zkoušek svářečů
- postupy pro svařování a montáž konstrukce
- požadavky na zkoušky výrobních svarů
- požadavky inspekce sváření
- ekologické podmínky
- zdraví a bezpečnost

Vybavení
- vhodné svařovací a doplňujícího vybavení
- dodávky příslušenství a vybavení, identifikace a zacházení
- zdraví a bezpečnost

Operace svařování

Předběžné operace
- vydání pokynů k práci
- příprava svaru, sestavení a čištění
- příprava výrobních zkoušek svaru
- zajištění vhodného pracovního místa a prostředí

Svařování
- přidělení svářečů k práci a vydání pokynů
- využívání vybavení a příslušenství, jejich uvedení do provozu
- svařovací elektrody a příslušenství
- aplikace stehování
- využívání parametrů svařovacího postupu
- využívání průběžných zkoušek
- využití metod předehřátí a ošetření horkého svaru po svaření
- svařovací sekvence
- ošetření svaru po svaření

Zkoušení

Vizuální prohlídka
- úplnost svaření
- rozměry svaru
- tvar, rozměry a tolerance svařovaných součástí
- vzhled spoje

Destruktivní a nedestruktivní zkoušení
- aplikace destruktivních a nedestruktivních zkoušek
- speciální zkoušky

Schválení svaru
- posouzení výsledků prohlídky a zkoušek
- opravy svarů
- nové posouzení opravených svarů
- opravné operace

Dokumentace - zpracování a údržba nezbytných záznamů (i o operacích subdodavatelů)
Činnost ve výborech pro standardizaci svařování

Výše uvedený seznam slouží pouze jako návod, přičemž se připouštějí i další aktivity. Je povinností uchazeče podat přesný výčet svých schopností a aktivit a předložit jej hodnotitelské komisi CWS ANB.
Udržování a rozvíjení vědomostí

Uchazeči a osoby, které již certifikát získaly, musí prokazovat, že si udržují a obnovují znalosti ve svém pracovním oboru. Mohou si například zavést osobní program profesionálního rozvoje a uskutečňovat jej. Toto je důležitou součástí certifikace, protože schopnost člověka je závislá na tom, z jaké základny poznatků čerpá. Technologie se stále vyvíjí, a proto se musí neustále vyvíjet a zlepšovat i znalosti jednotlivců, mají-li si uchovat schopnost vykonávat danou práci.

Uchazeči a osoby s certifikací vyhoví těmto požadavkům tím, že popíší, jakým způsobem si budou udržovat své znalosti o současné technologii. Na tomto cíli musí pracovat společně se zaměstnavatelem. Při certifikaci je třeba prokázat účast na vhodných aktivitách např. školení, kurzy, semináře, práce v odborném výboru apod.

Žádost o vydání certifikátu

Pokud se uchazeč nebo uchazečka domnívá, že vyhovuje všem výše uvedeným požadavkům pro certifikaci, tj. má dostatečné vzdělání, znalosti svařování, praxi a obnovuje si své znalosti, musí vyplnit a předložit oficiální formulář žádosti. V tomto formuláři musí uchazeč uvést jméno osoby s přiměřenou kvalifikací (nejlépe Evropský inženýr svařování), který může být pozván, aby se vyjádřil k tomu, zda je žádaný stupeň certifikace přiměřený. Vyžaduje se také souhlas zaměstnavatele uchazeče a v případě uchazečů samostatně výdělečně činných vyjádření současného zákazníka. Uchazeči jsou vyzváni, aby podepsali závazné prohlášení, že budou dodržovat ‘Pravidla profesionálního jednání certifikovaných osob’ . Příslušné formuláře jsou na www.cws-anb.cz

Jak zachovat certifikát v platnosti

Certifikát podléhá ‘dohledu’. To znamená, že všechny certifikáty mají omezenou platnost (tři roky) a před vypršením platnosti je nutno je obnovit, aby si zachovala svou platnost.
Držitel musí předepsaným formulářem požádat o recertifikaci. Na formuláři uvede držitel, jakým aktivitám se v posledních třech letech věnoval v zaměstnání i jak se seznamoval se změnami v technologii.
Při recertifikaci se od uživatele vyžaduje, aby prokázal, že se v posledních třech letech prakticky nepřetržitě věnoval technologii sváření na přiměřené úrovni. V této souvislosti znamená pojem „prakticky nepřetržitě“ skutečnost, že přestávky, kdy se uchazeč svařování nevěnoval, nepřesáhly během těchto tří let celkově 12 měsíců. Jestliže přestávky přesáhly tuto požadovanou dobu, je třeba žádat o posouzení hodnotitelskou komisí , a ta může pozvat uchazeče na pohovor.

Tituly

Certifikovaným osobám je na základě dosaženého stupně kvalifikace a pracovní aktivity udělen jeden z následujících titulů: Certifikovaný Evropský svářečský inženýr (Certified European Welding Engineer)
Certifikovaný Evropský svářečský technolog (Certified European Welding Technologist)
Certifikovaný Evropský svářečský specialista (Certified European Welding Specialist)
Certifikovaný Evropský svářečský praktik (Certified European Welding Practitioner)

Interwelding

11. mezinárodní veletrh INTERWELDING se koná ve dnech 18. až 20.10.2005 v Katovicích. Součástí je i mezinárodní konference při příležitosti 60. výročí založení Institutu Spawalnictva v Glivicích.

České firmy si mohou půjčit na certifikaci ISO

ČSOB se jako první česká banka rozhodla podpořit konkurenceschopnost malých a středních podnikatelů tím, že jim usnadní získání certifikace ISO. Nyní firmy mohou získat za zajímavých podmínek půjčku až 1 milion korun se zajištěním pouze bianko směnkou na financování nákladů služeb poradenských a certifikačních společností spojených se získáním ISO 9001 a ISO 14001.
Celý článek: http://www.komora.cz/dokumenty.aspx?jaz=1&obl=1&kat=180&dok=3826>


 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.