English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
SMĚRNICE EU PED 97/23/ES PRO TLAKOVÁ ZAŘÍZENÍ
Datum: 3.4.2009
Autor: Ing. Dr. Vladimír KUDĚLKA; TDS Brno - SMS, s.r.o.

Účel použití Směrnice PED a rozsah aplikace pro technickou praxi

  • Volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu.
  • Bezpečnost a ochrana zdraví osob, popř. domácích zvířat nebo majetku.
  • Předepsané postupy schvalování a inspekce.
  • Harmonizace vnitrostátních právních předpisů pro odstranění překážek obchodu.
  • Tlaková zařízení jsou s nejvyšším pracovním tlakem PS > 0,5 bar (0,05 MPa).
  • Sestavy tlakových zařízení (jednoduché – př. tlakový hrnec, složité – př. vodotrubný kotel), směrnice se nevztahuje na montáž tlakových zařízení u průmyslových zařízení, kde nese odpovědnost uživatel.
  • Tlaková zařízení zahrnutá mezi jiné výrobky, pro které platí jiné EU směrnice, pak platí pro ně současně více EU směrnic.
  • Pro přepravitelná tlaková zařízení platí jiná EU směrnice.
  • Pro některá tlaková zařízení platí dostačující právní předpisy členského státu.
  • Pro některá tlaková zařízení s náležitou úrovní bezpečnosti platí národní předpisy.
  • Pro tlaková zařízení platí předpisy k odstranění technických překážek obchodu, které musí odpovídat novému přístupu podle usnesení Rady EU ze 07.05.1985 o novém přístupu k technické harmonizaci a normám, které vyžadují definování základních požadavků na bezpečnost stanovených výrobků k posuzování shody, předpokládá se zahrnutí velkého počtu výrobků do jedné směrnice.
  • Existují pro tlaková zařízení „Směrnice Společenství o sbližování právních předpisů členských států EU“, tyto přispěly k odstranění překážek obchodu.
  • Prvním uplatněním nového přístupu je směrnice Rady 87/404/EHS z 25.06.1987 o harmonizaci právních předpisů členských států EU, týkající se „Jednoduchých tlakových nádob“ a toto se bude zřejmě integrovat do „Směrnice PED 97/23/ES“.
  • Rámcová směrnice Rady 76/767/EHS z 27.07.1976 o sbližování právních předpisů členských, týkající se společných ustanovení pro tlakové nádoby a metody jejich inspekce je nezávazná, tato stanoví postup pro oboustranné uznávání zkoušení a certifikace tlakových nádob, kde se tato ukázala jako nedostatečná, proto bude nahrazena novou směrnicí EU.
  • Pro zajištění bezpečnosti tlakových zařízení je nezbytná shoda se základními požadavky na bezpečnost, požadavky jsou rozděleny na obecné a zvláštní, které musí tlakové zařízení splňovat. Zvláštní požadavky jsou určeny pro zvláštní druhy tlakových zařízení. Některé druhy tlakových zařízení kategorií III a IV musí být podrobeny konečnému posouzení, které zahrnuje výstupní kontrolu a tlakové zkoušky.
  • Členské státy umožňují předvádět na veletrzích tlaková zařízení, která dosud nejsou ve shodě s požadavky této směrnice a pro tento účel musí být proto použita bezpečnostní opatření v souladu s obecnými bezpečnostními předpisy daného členského státu.
  • Prokazování shody se základními požadavky usnadňují normy harmonizované na evropské úrovni a to zejména normy týkající se návrhu, výroby a zkoušení tlakových zařízení. Shoda umožňuje předpoklad, že výrobek splňuje uvedené základní požadavky.
  • Dle této směrnice EU je harmonizovaná norma technickou specifikací (tzn. Evropská norma nebo harmonizační dokument – zpracované CEN nebo CECELEC pro spolupráci s EU Komisí). Směrnice 83/189/EHS Rady určuje postup pro poskytování informací v oblasti norem a technických předpisů ve shodě s obecnými směrnicemi EU.
  • Výroba tlakových zařízení vyžaduje používání vhodných bezpečných materiálů a pokud neexistuje harmonizovaná norma o jejich předpisů, je účelné definovat vlastnosti materiálů určených pro opakované použití. Definice vlastností materiálů je stanovena v podobě evropského schválení pro materiály. Schválení jsou vydávána jedním z oznámených subjektů členské země EU, který potvrzuje shodu se základními požadavky směrnice EU.
  • Tlaková zařízení jsou spojena s nebezpečím při provozu. Proto je nutné stanovení postupů posuzování shody se základními požadavky směrnic EU. Postupy jsou navrženy s ohledem na úroveň nebezpečí. Pro každou kategorii tlakových zařízení musí existovat vhodný postup nebo možnost volby mezi různými postupy posuzování, které jsou rovnocenné v náročnosti. Jsou to moduly pro fáze postupů posuzování shody a pravidla pro připojování a používání označení shody značkou CE.
  • Existují dle této směrnice autorizované zkušebny k plnění úkolů při posuzování shody, které jsou schváleny dle kategorií pro autorizaci.
  • Směrnice vyžaduje, aby postupy posuzování shody zahrnovaly jako součást konečného posouzení tlakového zařízení, také kontrolu a vyzkoušení oznámeným subjektem nebo zkušebnou na základě nečekaných inspekčních prohlídek.
  • Tlakové zařízení bude opatřeno označením CE, které připojí výrobce nebo zplnomocněný zástupce. Označení CE vyjadřuje, že tlakové zařízení je ve shodě s ustanovením této směrnice a jiných příslušných směrnic EU.
  • Členské státy EU mohou přijímat přechodná opatření k omezení nebo zákazu uvádění tlakových zařízení na trh a do provozu i k jejich používání, pokud tato zařízení představují zvláštní riziko pro bezpečnost osob, popř. domácích zvířat a majetku, když tato opatření podléhají kontrolnímu postupu EU.
  • Každé rozhodnutí v souladu s touto směrnicí musí být oznámeno pověřenému úřadu dané členské země a musí být podána informace o důvodech tohoto rozhodnutí i o dostupných opravných prostředcích k uvedení tlakového zařízení na trh i do provozu v souladu s vnitrostátními právními předpisy i touto směrnicí EU.

Oblast působnosti směrnice EU PED 97/23/ES

  1. Směrnice se vztahuje na návrh, výrobu a posuzování shody tlakových zařízení (TZ), nádob (TN) a sestav (TS) s nejvyšším pracovním tlakem PS > 0,5 bar (> 0,05 MPa).
  2. Tlaková zařízení (TZ) jsou nádoby, potrubí, kotle, (výměníky), bezpečnostní výstroj a tlaková výstroj.
  3. Tlakové zařízení zahrnuje prvky pevně spojené k tlakovým částem (TZ) – např. příruby, hrdla, spojky, podpory, závěsná oka, atd.
  4. Tlakovou nádobou (TN) – je těleso navržené a zhotovené pro účel naplnění tekutinou pod tlakem, včetně součástí pevně připojených, které zasahují až k místu spojení s jiným zařízením (TZ). Nádoba může mít více tlakových prostorů.
  5. Potrubí - potrubní součásti určené k dopravě tekutin v jednom tlakovém systému. Částmi potrubí jsou: - trubky, sestava potrubí či trubek, tvarovky, dilatační spoje, hadice ev. jiné části vystavené tlaku. Za potrubí se považují výměníky tepla, složené z trubek pro účel ohřívání nebo chlazení vzduchu.
  6. Bezpečnostní výstroj (BV) – je zařízení určené k ochraně tlakového zařízení před překročením nejvyšších dovolených mezí (hodnot) tlaku. Bezpečnostní výstroj zahrnuje – zařízení pro přímé omezení tlaku – pojistné ventily, membránová pojistná zařízení, vzpěrné tyče, řízené pojistné systémy (CSPRS) a omezující zařízení pro uvádění v účinnost korekční zařízení nebo zabezpečení odstavení TZ nebo odstavení a blokování TZ – např. tlakové spínače, teplotní spínače nebo hladinové spínače a měřící i řídící a regulační zařízení související s bezpečností (SRMCR).
  7. Tlaková výstroj (TV) – jsou zařízení mající provozní funkci a jejichž těleso je vystaveno tlaku.
  8. Sestava tlakového zařízení (STZ) – je několik zařízení (TZ) sestavených výrobcem, je to ucelená funkční jednotka.
  9. Tlak – tlak vztažený k atmosférickému tlaku, tj. přetlak. Podtlak se vyjadřuje zápornou hodnotou tlaku.
  10. Nejvyšší provozní tlak „PS“ – výrobcem stanovený nejvyšší tlak, pro který je zařízení navrhnuto. Je definován výrobcem v určitém místě TZ nebo TN. Toto je místo, kde je připojena ochrana a/nebo omezující zařízení TZ nebo nejvyšší místo TZ, případně jiné kterékoli místo stanovené výrobcem.
  11. Nejvyšší/nejnižší pracovní teplota „TS“ – hodnota udaná výrobcem – teplota, pro kterou je zařízení navrženo.
  12. Objem „V“ - vnitřní objem každého tlakového prostoru (TZ), včetně objemu hrdel až k prvnímu spoji (přírubovému nebo svarovému spoji po odečtení objemu trvalých vnitřních součástí TZ).
  13. Jmenovitá světlost „DN“ – číselné označení velikosti společné pro všechny části potrubního systému, pokud nejsou označeny vnějším průměrem nebo rozměrem závitu. Je to zaokrouhlené referenční číslo, které přibližně souvisí s výrobními rozměry (TZ). Za DN následuje číslo – rozměr [mm].
  14. Tekutina – plyny, kapaliny a páry, v podobě jak čisté fáze, tak i ve směsi. Tekutina může obsahovat i suspenzi pevných látek.
  15. Nerozebíratelný spoj – spoj, který nelze rozpojit bez destruktivního způsobu (např. svarové spoje, pájené spoje).
  16. Evropské schválení pro materiály (EMDS) – je technický dokument, ve kterém jsou definovány vlastnosti materiálů určených k opakovanému použití při výrobě TZ, na něž se nevztahuje žádná harmonizovaná norma.

Tato směrnice PED 97/23/ES se nevztahuje na:

  1. Dálková potrubní vedení tvořená potrubím nebo potrubním systémem a určená k přepravě jakékoli tekutiny nebo látky do určitého pevninského nebo mimopevninského) zařízení nebo z něj. A to počínaje krajním uzavíracím zařízením (včetně něj) umístěným v obvodu daného zařízení a včetně všech připojených zařízení určených zvlášť pro dané potrubní vedení. Tato výjimka se nevztahuje – na standardní tlaková zařízení, která se mohou nalézat v objektech redukčních nebo kompresorových stanic.
  2. Sítě pro dodávku, rozvod a vypouštění vody a s nimi spojená zařízení a převodní kanály, jako jsou přívodní tlaková potrubí, tlakové štoly, tlakové šachty pro vodní elektrárny a s nimi spojená zvláštní příslušenství.
  3. Zařízení podle směrnice EU č. 87/404/EHS – jednoduché tlakové nádoby.
  4. Zařízení podle směrnice Rady EU č. 75/324/EHS z 20.05.1975 – o sbližování právních předpisů členských států EU – pro aerosolové rozprašovače.
  5. Zařízení určená pro provoz vozidel – definovaná směrnicemi EU a jejich přílohami, tj. směrnicí Rady EU č. 70/156/EHS z 06.02.1970 – o sbližování právních předpisů EU, které se týkají schvalování typu motorových vozidel a jejich přípojných vozidel.
  6. Kolové zemědělské a lesnické traktory – dle směrnice Rady EU č. 74/150/EHS z 04.03.1974.
  7. Dvoukolová a tříkolová motorová vozidla – dle směrnice Rady EU č. 92/61/EHS z 30.06.1992 o schvalování jejich typu.
  8. Zařízení zařazená do kategorie I. TZ:
    • strojní zařízení – dle směrnice Rady EU č. 83/392/EHS z 14.06.1989
    • výtahy – dle směrnice Rady EU č. 95/16/EHS z 29.06.1995
    • elektrická zařízení pod napětím – dle směrnice Rady EU č. 73/23/EHS z 19.02.1973
    • zdravotnické prostředky – dle směrnice Rady EU č. 94/42/EHS z 14.06.1993
    • spotřebiče plynných paliv – dle směrnice Rady EU č. 90/396/EHS
    • zařízení a ochranné systémy určené k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu – dle směrnice Rady EU č. 94/9/ES z 23.03.1994
    • zařízení navrhovaná zvláště pro použití v jaderných zařízeních (nebezpečí poruchy a úniku radioaktivity)
    • zařízení na ovládání vrtů – při dobývání ropy, zemního plynu, geotermálních zdrojů a u podzemních zásobníků (pro udržení a/nebo řízení tlaku ve vrtu) a související zařízení
    • zařízení – jejich tělesa a součásti, která jsou dimenzována na pevnost, tuhost a stabilitu, s ohledem na statické a dynamické namáhání, kde není tlak významným konstrukčním činitelem., tj. motory, turbíny, spalovací motory, parní stroje, plynové a parní turbíny, turbogenerátory, kompresory, čerpadla a jejich ovládací zařízení.
    • vysoké pece, včetně příslušenství
    • skříně pro vysokonapěťová elektrická zařízení, včetně příslušenství
    • pancéřové trubky k uložení přenosových systémů, elektrických silových a telefonních kabelů
    • lodě, rakety, letadla a mobilní mimopevninská zařízení, včetně zařízení k instalaci na jejich palubách nebo k jejich pohonu
    • tlaková zařízení skládající se z ohebného pláště, tj. pneumatiky, vzduchové polštáře, míče, nafukovací čluny a další podobná TZ.
    • tlumiče výfuku a sání
    • láhve nebo plechovky pro nápoje sycené CO2 určené ke konečným spotřebitelům
    • nádoby určené k přepravě a distribuci nápojů, jejichž součin PS.V ≤ 500 bar.l a jejichž nejvyšší pracovní tlak nepřekračuje p ≤ 7 bar
    • zařízení, na která se vztahují předpisy ADR, RID, IMDG a úmluva ICAO
    • otopná tělesa a potrubí teplovodních otopných systémů
    • nádoby určené k jímání kapalin, u nichž tlak plynu nad kapalinou je p ≤ 0,5 bar

Dozor nad trhem

Provádí v členských státech EU příslušný orgán daného státu. V ČR tuto činnost provádí Česká obchodní inspekce ČR. Členské státy musí přijmout veškerá nezbytná právně-technická opatření pro bezpečnost tlakových zařízení (TZ) a jejich sestavy, pro jejich uvádění na trh a do provozu.

Technické požadavky na TZ

  1. Tlaková zařízení (TZ) musí splňovat základní technické požadavky na bezpečné výrobky
  2. Tlaková zařízení tvoří nádoby:

    • nádoby pro plyny, zkapalněné plyny rozpuštěné pod tlakem, páry a také kapaliny, jejichž tlak par při nejvyšší pracovní teplotě je o více než 0,5 bar vyšší, než obvyklý atmosférický tlak (pat = 1013 mbar) při objemu větším, než 1 l (V > 1 l), tj. při daném objemu V a součinu PS.V a všechny přenosné hasící přístroje a láhve pro dýchací přístroje.
    • nádoby pro kapaliny, jejichž tlak par při nejvyšší pracovní teplotě nepřesahuje obvyklý atmosférický tlak (1013 mbar) o více, než 0,5 bar při objemu větším, než 1 l (V >l) při daném objemu a součinu PS.V.

    Tlaková zařízení mohou být také vystavená působení plamene nebo jinak ohřívaná s nebezpečím přehřátí, určená pro výrobu páry nebo horké vody, při teplotách T >110°C, jejichž objem je větší, než 2 l (V > 2 l) a všechny tlakové hrnce, při daném objemu.

    Potrubí určené pro:

    • plyny, zkapalněné plyny, plyny rozpuštěné pod tlakem, páry a kapaliny, jejichž tlak par při nejvyšší pracovní teplotě je o více, než 0,5 bar vyšší, než obvyklý atmosférický tlak ( 1013 mbar), při daném DN a součinu PS.DN.
    • kapaliny, jejichž tlak, při nejvyšší pracovní teplotě nepřesahuje obvyklý atmosférický tlak (pat = 1013 mbar) o více, než 0,5 bar při daném DN a součinu PS. DN.

    Bezpečnostní a tlaková výstroj

    Určená pro zařízení výše uvedená (nádoby, výměníky, potrubí, tlaková zařízení – kotle, bojlery), včetně zařízení zabudovaných do sestavy.

  3. Sestavy tlakových zařízení, které obsahují alespoň jedno tlakové zařízení, na které se vztahují požadavky v bodě 1.
    • sestavy určené pro výrobu páry nebo horké vody při teplotě T > 110°C, které obsahují alespoň jedno TZ vystavené působení plamene nebo jinak ohřívané a u nichž existuje nebezpečí přehřátí
    • jiné sestavy tlakových zařízení, jsou-li výrobcem určeny k uvedení na trh a k uvedení do provozu jako sestavy
    • sestavy určené pro výrobu teplé vody při teplotách t ≤ 110°C, do kterých se ručně přikládá pevné palivo a jejichž součin PS.V má předepsané hodnoty, musí splňovat technické požadavky na TZ.

  4. Tlaková zařízení a/nebo sestavy s hodnotami nižšími nebo stejnými mezními hodnotami součinu PS.V, teploty T a součinu PS.DN, musí být navrženy a vyrobeny v souladu se správnou technickou praxí členského státu EU, aby bylo zajištěno jejich bezpečné užívání.
  5. Tlaková zařízení a/nebo sestavy s hodnotami nižšími nebo stejnými mezními hodnotami součinu PS.V, teploty T a součinu PS.DN, musí být navrženy a vyrobeny v souladu se správnou technickou praxí členského státu EU, aby bylo zajištěno jejich bezpečné užívání.

Tlaková zařízení a/nebo sestavy s hodnotami nižšími nebo stejnými mezními hodnotami součinu PS.V, teploty T a součinu PS.DN, musí být navrženy a vyrobeny v souladu se správnou technickou praxí členského státu EU, aby bylo zajištěno jejich bezpečné užívání.

Volný pohyb zboží

Členské státy EU nesmějí, z důvodu nebezpečí vyplývajícího z působení tlaku zakazovat, omezovat nebo bránit uvádění tlakových zařízení nebo sestav TZ na trh a do provozu za podmínek specifikovaných výrobcem. A to pokud jsou v souladu se směrnicí PED 97/23/ES a jsou opatřeny označením „CE“, které udává, že byly podrobeny posouzení shody. Informace musí být poskytovány v úředním jazyce dané země, kde budou TZ, event. TS provozovány.

Shoda

Členské státy EU považují tlaková zařízení a sestavy, které jsou opatřeny značkou „CE“ a „ES prohlášením o shodě“ za zařízení vyhovující všem požadavkům této směrnice PED.

Ochranná doložka

Pokud členský stát EU zjistí, že by tlaková zařízení nebo sestavy TZ opatřené označením „CE“ a užívané v souladu s jejich určeným účelem, mohly ohrozit bezpečnost osob, příp. domácích zvířat nebo majetku, tento příjme vhodná opatření pro stažení těchto výrobků z trhu nebo vydá zákaz jejich uvádění na trh nebo do provozu a tím vydá i omezení jejich volného pohybu.

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.