English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis č. 126
Datum: 1.7.2009
Autor: CWS ANB

Jednání WELDICTON plus v Praze

Ve dnech 15. a 16. 6. proběhlo v Praze na CWS ANB jednání konsorcia projektu WELDICTON Plus. Zúčastnili se zástupci VUZ – PI Luboš Mráz (Slovensko), CESOL Jose Piquer (Španělsko), EWF Heliana Bibas, ISQ Italo Fernandez (Portugalsko), Tobias Rosado (EWF) a Václav Minařík, Hana Kulajtová, Jana Hývlová CWS ANB. Projekt vytváří multimediální slovník základních svářečských termínů. Je vytvářen příslušný software a anylyzují se svářečské termíny, jejich definice, vytvářejí obrázky a videa. Tento multimediální prostředek by měl být k dispozici v angličtině, češtině, slovenštině, španělštině, portugalštině a v jazycích předchozího projektu, t.j. němčině, francouzštině a dalších. Výsledná podoba bude na CD ROM/DVD a na internetu.Tento prostředek by se měl stát pomocníkem při školení svářečského personálu na ATB, svářečských školách, ale i pro experty ve firmách. Demo verzi multimediálního slovníku představíme na stánku EWF na veletrhu Schweissen und Schneiden v Essenu v září t.r. a na webových stránkách.

Z jednání konsorcia WELDICTON Plus (zleva Italo Fernandez, Jose Piquer, Václav Minařík)

Z jednání WELDICTON Plus (zleva L. Mráz, Heliana Bibas, Tobias Rosado)

Společné foto účastníků jednání.

Otázky harmonizované databáze

CWS ANB vytváří další otázky pro harmonizovanou databázi IAB/EWF. Tady patří dík i spolupracovníkům CWS ANB za jejich činnost. Otázek pro IWE je nyní cca 1600. Stále se upravují a vylepšují. CWS ANB podpoří na zasedání IIW v Singapuru návrh na zveřejnění otázek. Dle našeho názoru je jich již tolik, že nehrozí naučení se nazpamněť odpovědí. Naopak by otázky mohly sloužit jako motivace a pomůcka ke zkoušce. Minimální požadavek je aby otázky znali alespoň přednášející. Toto stanovisko jsme projednali s managerem celého projektu a s některými dalšími řediteli ANB. Tato „neformální“ skupina bude usilovat o odtajnění.

Harmonizované otázky jsou též vytvářeny pro IWT, IWS, IWP, IWIP a IW. Jedná se tedy o všechny harmonizované kvalifikace.

Kongres IIW ve Vysokých Tatrách

Jak jsme již oznámili, ve dnech 14. až 16. října bude probíhat první regionální kongres IIW ve střední a východní Evropě. Název je : „Progresivní konstrukční materiály a spojovací technologie“.

Dne 29.6.2009 se v Bratislavě na VÚZ-PI sešel mezinárodní organizační výbor, který pracuje ve složení: Klaus Wichart (Schweisstechnischw Zentralanstalt, Vídeň) Václav Minařík (CWS ANB), Janos Rittinger (GTE Budapest) Jan Pilarczyk (IS Gliwice) Peter Klamo (VÚZ-PI Bratislava) Miro Uran (IV Ljubljana), Boris Evgenievich Paton (IE Kijev). Na jednání byl přítomen i prezident IIW Ulrich Dilthey.

Byl připraven a diskutován konkrétní program kongresu a jeho zajištění. Kromě plenárního zasedání, budou na kongresu technické sekce:

  • obloukové svařování
  • laserové svařování
  • tlakové svařování
  • vlastnosti vysoce pevných ocelí a jejich svarů, creep
  • vlastnosti ocelí na creep a korozi
  • jakost ve svařování a výcvik
  • speciální materiály a numerická simulace svařování.

Regionální kongres se koná ve Vysokých Tatrách, ve Staré Lesné. Jednací jazyk je angličtina, slovenština/čeština.

Mezinárodní soutěž svářečů

Ve dnech 15. až 18 září se v rámci světové výstavy Schweissen und Schneiden v Essenu uskuteční finále „Jugend schweisst“ a mezinárodní soutěž ve svařování „Německo-Česko“ dne 19. září 2009.

Českou republiku budou reprezentovat nejlépe umístění žáci v jednotlivých metodách 13. ročníku soutěže „Zlatý pohár Linde“.

Přejeme všem pracovníkům ve svařování krásné prožití dovolených.

CWS ANB


 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2023, všechna práva vyhrazena.