English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis č. 129
Datum: 5.10.2009
Autor: CWS ANB

ESSEN – Schweissen und Schneiden

Ve dnech 14. až 19.9. se konal veletrh svařovací techniky „Schweissen und Schneiden v Essenu. Tato dlouho očekávaná akce se koná jednou za čtyři roky a je největší v našem oboru ve světě. Probíhá v 12 obrovských halách, z nichž některé jsou dvoupodlažní.

O veletrhu svařovací techniky bude jistě napsáno mnoho článků. Většina firem si nechává novinky právě na tuto příležitost. Takže popsat co nového v oboru by byl nadlidský úkol a proto na tomto místě jen pár postřehů. Prohlédnout celý veletrh je téměř nemožné.

U hlavního vchodu zaujal prostor (stánek není přesné, protože se jedná o více než 200 metrů čtverečních) GSI – SLV volně propojený s DVS. Zde kromě již obvyklého podávání informací z činnosti GSI – SLV byl přednáškový sál, nezbytné místo pro odpočinek a hlavně 6 svářečských trenažerů, které byly stále v permanenci a obklopeny návštěvníky. Ve středu 16.9.2009 byl pořádán v prostoru GSI-SLV český den, kdy se mluvilo, přednášelo česky.

Na stánku GSI-SLV se též prezentovala EWF. K dispozici byla řada propagačních materiálů a demo verze projektu WELDICTON Plus, jehož řešitelem byla též CWS ANB.

Prostor DVS nabízel kromě jiného prodej všech publikací DVS vydavatelství přímo na veletrhu. Samozřejmostí byla i možnost práce na internetu přímo na stánku.

Své stánky zde měly i firmy zabývající se využitím laserů ve svařování. Tady zaujaly nové vláknové lasery vysokého výkonu. Lasery Nd: YAG jsou též vysoce výkonné a velmi flexibilní. U některých firem s touto technikou nebylo příliš vítáno fotografování detailů zařízení.

Řada firem vystavovala řezání vodním paprskem. Množství firem představilo nové svařovací kukly, které se více podobají helmám hokejových brankářů než ochrannému prostředku pro svařování.

Celá jedna hala byla zaplněna firmami se svařovacími zdroji z Číny. V těchto místech při zastavení byl návštěvník okamžitě podrobně informován o produkci a často bylo nabízeno zastoupení v Evropě. Takže zastavit se u více firem v této hale by znamenalo ztratit drahocenný čas pro celý veletrh.

Velké výstavní plochy zaujímalo množství firem, jmenuji např. u nás známé ESAB, Air Liquide, Bohler, ale i řada jiných v Evropě ne příliš známých. Na stánku ESAB bylo představeno vše co tento koncern nabízí. Od propagace Marathon Pack, po špičkové řezací stroje s nově vyvinutými řezacími hubicemi. Podobně Air Liquide s lasery, plyny pro svařování, Bohler s nabídkou přídavných materiálů především pro tlaková zařízení apod.

Jediným českým výrobcem obloukových svářeček na veletrhu byla firma ALFA IN a.s. Tak trochu podrobněji o české produkci. Firma představila na vkusně řešeném stánku kompletní nabídku MIG/MAG zařízení včetně synergických zdrojů řady „Chopper“ a nového pulzního zdroje AXE 500 puls, vše ve zcela novém designu. Pro skříně byly použity plastové díly zpracovávané moderními technologiemi laserovým obráběním.

Dále jsme mohli vidět kompletní sestavu invertorů řady Pegas a AlfaIn a monitorovací systém výrobních procesů vlastní konstrukce.

Předvedené svařovací zdroje snesou srovnání se zahraničními výrobci. Vývoj strojů je kompletně v ČR a svojí technickou úrovní, cenou, kvalitou a jednoduchým servisem přilákaly množství návštěvníků veletrhu. Podle údajů firmy je poruchovost zdrojů 0,5 %.

Dále jsme z našich firem navštívíli i BOKI robotizované systémy a Severočeské sklo.

Na veletrhu Schweissen und Schneiden též přímo ve výstavním prostoru probíhala soutěž mladých svářečů z Německa a posléze mezinárodní soutěž za účasti našich zástupců.

Veletrh svařovací techniky v Essenu je také veliká show. Někdy je to podobné autosalonu s modelkami a často bombastickými bary a výčepy na stáncích některých firem. Na otázku „co krize?“ je odpověď vždy téměř stejná: „Zaplatili jsme to již před čtyřmi lety.“

Na světovém veletrhu se kromě představení ohromného množství svařovací techniky scházejí odborníci z celého světa. Docházelo tak k mnoha setkáním jak formálním tak hlavně neformálním.

Technická komise CWS ANB

Dne 30.9. jednala Technická komise CWS ANB. Technická komise byla informována o řešení projektů CWS ANB.

Byla provedena pravidelná revize TP A. Tyto revize budou projednány na SR CWS ANB. Dále byla projednána změna číslování osvědčení o základních kurzech. K tomuto kroku nás vedly možné duplicity v číslování vznikající z historie. K tomuto kroku bude vydána Směrnice ředitele CWS ANB s účinností od prosince 2009.

Byl projednán návrh pravidla TP B pro kvalifikaci personálu pro vizuální zkoušku na termoplastech. Návrh nebyl přijat a proto byla jmenována pracovní skupina pro předložení pravidla nebo jeho koncepce do konce října 2009.

Do sw „Systém evidence svářečů“ byly přidány definice metod 81 až 84 pro použití v rámci normy EN 1418 (81 řezání kyslíkem, 82 řezání elektrickým obloukem, 83 řezání plazmou, 84 řezání laserem).

Dále bude zpracován pracovní skupinou návrh pravidla pro školení pověřených svářečských techniků ve smyslu normy ČSN 05 0705.

Reaudity ATB

Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 budou provedeny reaudity některých ATB pro kvalifikaci „International Welder“ IW (Chomutov, Vřesová).


 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.