English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Prof. Ing. Milan Turňa, Ph.D., EWE, IWE oslavil v roce 2010 výročí 70 let.
Datum: 1.12.2010
Autor: CWS ANB

Prof. Milan Turňa, je předním odborníkem a vědeckým pracovníkem v oboru svařování na Slovensku s tím, že velmi úzce spolupracuje s českými a evropskými pracovníky především v oboru nových fyzikálních metod svařování. Velmi úzce spolupracoval s nestorem svařování akademikem Jozefem Čabelkou v jehož šlápějích pokračoval v oblasti budování katedry svařování na TU SVŠT v Bratislavě, později v Trnavě.

Po studiu na průmyslové škole strojní v roce 1958 v Piesku u Podbrezové studoval na SVŠT Strojní fakultě v Bratislavě, kde v roce 1964 úspěšně obhájil práci z oblastí svařování 13 % chrómových ocelí. V roce 1967 ukončil na Katedře mechanické technologie Strojní fakulty SVŠT postgraduální studium svařování. V roce 1977 úspěšně získal velmi úspěšnou obhajobou, jako poslední aspirant školitele akademika Jozefa Čabelky, hodnost CSc, později PhD. Výrazné znalosti v anglickém jazyce získal postgraduálním studiem angličtiny. Jako doktorand se v roce 1981 habilitoval na docenta a v roce 1991 inauguroval na vysokoškolského profesora a to jako jeden z posledních čs profesorů, které jmenoval prezident Václav Havel. Titul EWE získal v roce 1997, titul IWE v roce 2004. Na Materiálově technologické fakultě STU se sídlem v Trnavě působil jako děkan a dvě období jako proděkan pro vědu a výzkum. Dále dvě období působil ve funkci proděkana pro vědu a výzkum. Mnoho úspěchů a vyznamenání získal v oblasti pedagogické a vědecké práce jako vedoucí delegací na studentských kolokviích z oboru, konaných na evropských univerzitách.

Jeho přínos ve vědecké činnosti je v oblasti moderních fyzikálních metod svařování, jmenovitě v oblasti difúzního svařování ve vakuu (patent Sinter Welding), svařování tlakem za studena, svařování třením, svařování výbuchem, svařování plazmovým obloukem, elektronovým paprskem a svařování laserovým paprskem. Dále v oblasti pájení s využitím laseru, ultrazvukové energie, infračerveného paprsku a tření. Obdobně vynikajících výsledků dosáhl v oblasti navařování a dělení kovů. Všechny výše uvedené a další fyzikální metody svařování, navařování, pájení a dělení kovů souborně a přehledně uveřejnil již v roce 1989 ve znamenité publikaci o názvu: Speciálne metódy zvárania (vydavatelství Alfa, 384 stran, ISBN 80-05-00097), ve které prof. Turňa uvedl všechny speciální metody svařování, pájení a dělení (včetně lepení) kovů. Monografie svědčí o vysokých teoretických znalostech autora v oblasti. Publikační činnost prof. Turňi je velice rozsáhlá. Uveřejnil čtyři monografie, 17 vysokoškolských skript, 17 expertýz a velký počet vědecko-výzkumných pojednání. Je držitelem 13 patentů.

Přednost jubilanta lze spatřovat především v jeho úspěšné pedagogické činnosti. Podílel se na výchově více než 250 inženýrů a více než 21 doktorandů. Byl členem a členem zůstává v mnoha státnicových komisích včetně na FS ČVUT v Praze. Jako děkan Materiálově-technologické fakulty Slovenské technické univerzity se kladně podílel v rámci habilitace docentů a inaugurace profesorů vědeckých a výzkumných pracovníků pracujících v oboru svařování. Z české stany obdržel zlatou medaili ke 100 výročí založení FS VUT Brno, pamětní medaili VŠB FS v Ostravě a vyznamenání za spolupráci a významný přínos pro rozvoj strojního inženýrství v rámci 140 výročí založení FS ČVUT. Velké množství medailí a nejvyšších vyznamenání za významný přínos na poli vědy, techniky a pedagogické činnosti obdržel na Slovensku.

Jubilant, jako přední člen vědecko-technických společností a rad na mnoha pracovištích na Slovensku, v Čechách a v jiných evropských státech, je rovněž členem redakčních rad svářečských časopisů. Zůstává stále věrný oboru svařování, ve kterém získané zkušenosti přednáší a znalosti absolventů posuzuje ve svářečských kurzech při výuce EWE a EWT.

Prof. Milan Turňa byl velmi blízkým spolupracovníkem akademika Jozefa Čabelky. Ve spolupráci s akademikem Čabelkou budoval především pedagogické pracoviště a řešil spolu s ním vědecké úkoly v oblasti svařování na TU a SAV v Bratislavě. Předností všech jeho vědeckých a výzkumných prací prof. Milana Turňi je, že dosažené výsledky dokáže ve velmi krátké době zavést do sféry užití, do technické praxe.

Společnost CWS ANB si velice váží výsledků všech prací, kterých jubilant dosáhl v oblasti vědy, výzkumu a pedagogické činnosti, spjatých se svařováním. Členové společnosti CWS ANB přejí profesorovi Milanovi Turňovi do dalších let příjemnou pohodu, příjemný pobyt v Čiernom Balogu ve Slovenském Rudohoří, v obci, na kterou velmi rád vzpomíná a ve které velmi rád pobývá, hodně zdraví, elán a úspěchů do další jeho velice činorodé a pro svářeče velice potřebné práce Srdečně za CWS ANB gratulují

Ing. Václav Minařík, CSc., EWE,IWE,EWIP-C a Prof. Ing. Václav Pilous, DrSc., DrSc.h.c.

Turna_2010_102.jpg


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.