English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Jednání konsorcia projektu Virtweld
Datum: 4.10.2011

Jednání konsorcia projektu Virtweld

Dne 22.9.2011 se konalo jednání konsorcia projektu Virtweld na ISQ v Lisabonu-Oeiras- Tagus Parku. Byl schválen zápis z předchozího jednání v Lublani s doplňky. jsou připraveny "Certifikáty instruktorů pro doplňkové školení na virtuálním systému". Byl projednán program workshopu v Lisabonu dne 23.9.2011. Členové konsorcia připravili přednášky "What is Virtual Welding" and Presentation of Virtweld project.

Work- Package (WP) 4 "Disseminations and Publicity" představila výsledky své práce. Proběhla detailní diskuze. Byl připraven Workshop v Bratislavě v říjnu 2011.

WP 2 "Training Sessions" projednala národní manuály pro výcvik svářečů CS Wave, APOLO. Byly přeloženy z angličtiny do češtiny, slovenštiny, slovinštiny, portugalštiny. Byl zhodnocen stav srovnání různých svářečských virtuálních systémů. Doplněny další kritéria pro hodnocení těchto systémů.

Začíná se používat pro výcvikové virtuální svářečské systémy zkratka: VWTS (Virtual Welding Training System).

Byla řešena metodologie zkoušení svářečů, formy trvání zkoušek apod. Do pravidel IAB/EWF se dostala možnost využívat době VWTS. Jak pro IWE, IWT (50% praktické části) tak IW (max. 20% času). Vše po souhlasu národního ANB.

Byl detailně představen VWTS od fimy APOLO (Španělsko). byl přítomen konstruktér tohoto virtuálního systému Javier Martin a Laura Bianco.

V rámci konsorcia byl projednán EQF (European Qualification Framework) - evropský kvalifikační rámec z hlediska kvalifikací svářečského personálu. Byly připraveny příslušné dokumenty a návrhy k projednání na národních úrovních i v EU. Konsorcium procházelo plnění jednotlivých úkolů projektu a rozdělila zbylé úkoly. V rámci projektu byla projednána i zpráva finančního manažera a alokace některých nákladů v projektu.

Dne 23.9.2011 byl pořádán Workshop na ISQ „Virtweld“ Workshop zahájila ředitelka exekutivy EWF Luisa Quintino. Byly předneseny přednášky“Co je to virtuální svařování“ a přehled výsledků řešení projektu Virtweld. Poté se účastníci prakticky seznámili s virtuálními systémy CS Wave, APOLO, Lincoln a Fronius. Ceny těchto virtuálních svářečských výukových systémů jsou cca od 10 do 50 tisíc Euro.

Poznámka: přestože tvrdí všichni výrobci virtuálních svářečských systémů, že jsou primárně určeny pro začátečníky, zajímavé bylo, že na jednom typu trenažéru zkoušeli svařovat dva instruktoři a výsledky byly žalostné i po delším čase (může se potom na tomto simulátoru naučit svařovat začátečník?).

Účastníci konsorcia Virtweld

Luisa Quintino otevírá Workshop

Lincoln

Obraz na simulátoru Lincoln

Lincoln při výuce

CS Wave umí už i TIG

APOLO


 Související

Související témata
Projekty


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.