English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Svařování podle evropské normy v Izraeli
Datum: 11.10.2011
Autor: Ing. Pavel Flégl, auditor CWS ANB CC, PAB SVV Praha, s.r.o.

Česká republika je jednou ze zemí, kde již dlouhodobě působí velmi dobře národní ANB. Velmi dobré postavení má především v oblasti vzdělávání personálu, ale i v rámci evropských projektů a dalších aktivit v rámci spolupráce s EWF a IIW patříme k zemím s velmi dobrou pověstí i za hranicemi našeho státu. Možná právě proto nám byl od kolegů z Německa předán k realizaci certifikační případ jedné firmy z Izraele, která se věnuje především svařování potrubí a dalších zařízení, která souvisejí s těžbou ropy a zemního plynu a se zpracováním těchto produktů.

Pod CWS ANB CC jsou činností PAB (Participating Approved Body) pověřeny čtyři certifikační orgány. Jedním z nich je i SVV Praha, s.r.o., která byla požádána kolegy z SLV Duisburg realizovat celý případ podle schématu EWF/IIW, ale přes české ANB CC.

Již ve fázi posuzování žádosti a přípravy na cestu byly řešeny ne zcela obvyklé problémy, které souvisely s ne úplně jednotnými kvalifikacemi pracovníků žadatele. Hlavní svářečský dozor byl kvalifikován podle IIW směrnic, kdy absolvoval dálkový kurz svářečského inženýra v SLV Duisburg. Jeho zástupce však veškeré kvalifikace pro svařování a NDT doložil diplomy a osvědčeními, které byly vydány na základě kvalifikačních kurzů podle ASME Code a podle kvalifikačních předpisů AWS (American Welding Society). Obdobně i svářeči měli své zkoušky nejen podle EN 287-1, ale také podle norem mimoevropských.

Tento problém vyřešil ředitel exekutivy ANB dotazem na hlavního auditora EWF, pana Tima Jesopa, který současně vykonává funkci presidenta EWF. Přes dlouhodobé problémy s uznáváním evropských kvalifikací v Asii a především v USA a Kanadě a naopak, byla odpověď překvapivá. Pan T. Jesop s odvoláním na nedávnou změnu EN ISO 3834-5 souhlasil i s uznáním mimoevropských kvalifikací, protože výše citovaná změna normy ISO 3834 nabádá k „more friendly“ přístupu k jiným systémům kvalifikačních norem ve svařování. Nutné je pouze to, aby tyto normy byly porovnatelné a byla nalezena technická podobnost v základních parametrech.

Díky přímému letu z Prahy do Tel Avivu nebyl problém dosáhnout celkem snadno místo výkonu certifikace. Jen čas přistání nebyl zrovna optimální, odlet z Prahy o půlnoci, přílet do Izraele ráno ve 4:30 hod. místního času. Teplota vzduch ihned po přistání byla 290C, což by se mohlo na polovinu srpna zdát akorát, ale ne v půl páté ráno. Po nezbytných a velmi důkladných vstupních procedurách a s nimi souvisejícím pohovoru s imigračním důstojníkem již nic nebránilo odjezdu na hotel a následně do firmy, která o certifikaci požádala.

Firma se dlouhodobě věnuje svařování ropovodů a plynovodů a také budování rafinérií. Protože je během roku podrobována mnoha auditům i důkladným přejímkám zákazníků, včetně různých nadnárodních řetězců, které v oblasti těžby a přepravy ropných produktů a plynu působí, nebyl náš audit pro pracovníky firmy ničím výjimečným a po celý průběh auditu byla veškerá potřebná dokumentace i kontrolovaná pracoviště v pořádku a tudíž také v souladu s požadavky EN ISO 3834-2.

Práce v cizím prostředí a hlavně s dokumentací, která byla vždy hebrejsky, ale ne vždy anglicky a při teplotě 370C, byla hlavně v provozech a při kontrole připravenosti firmy na montáž, velmi náročná. Zajímavé bylo, že kromě hebrejštiny a angličtiny (ta se vyskytovala hojně u všech zakázek, kde figurovaly nadnárodní korporace) se velmi často vyskytuje i ruština a to nejen ve firmě, kde probíhala certifikace, ale také obecně na různých nápisech na veřejných prostranstvích. K nejlepším svářečům ve firmě, kteří v rámci auditu svařovali zkušební kusy, byli také pracovníci, kteří původně pocházeli z Ruska. Příklady používaných tabulek níže, na obr. č. 1 a č. 2

Obr. č. 1 -Nápis na skladu základního materiálu

Obr. č. 2-Zákaz kouření

Celý audit probíhal standardním způsobem. Před jeho zahájením byl zákazníkem odsouhlasen certifikační tým. Po odsouhlasení programu auditu a přezkoumání podkladů, které souvisely s podanou žádostí, byly řešeny otázky kvalifikací osob svářečského dozoru a jejich jmenování, nezávislost na výrobě, popis funkcí a také písemné definování pravomocí.

V rámci auditu byly prověřeny zakázky a jejich dokumentace i prověřena pracoviště, kde probíhají jednotlivé činnosti, včetně přípravy WPS, svaření zkušebních kusů a jejich vyhodnocení osobami svářečského dozoru. Mohli jsme konstatovat, že práce svářečů, pracovníků technické kontroly i osob svářečského dozoru byla na velmi dobré úrovni, stejné hodnocení se týkalo i jejich odborných znalostí.

Pro práci na montážích, kde se pracuje často v pouštích, za velmi náročných klimatických podmínek, používá firma výhradně vakuově balené obalené elektrody. Častá je také kombinace svaření kořene potrubí metodou TIG a následně se výplň a krycí vrstva dokončí obalenou elektrodou. Každý svar je důkladně kontrolován, jeho vyříznutí z již hotového potrubí a jeho oprava není nic neobvyklého.

Obr. č. 3- Ukázka práce ve výkopu

Ochranné stany zde slouží především jako ochrana před pálícím sluncem, s deštěm zde moc problémů nemají.

Certifikační řízení bylo úspěšně ukončeno a firma obdržela certifikát podle schématu EWF/IIW. Protože je trh v České republice pro značný počet certifikačních orgánů u nás dosti malý, je „expanze“ ANB CC do jiných států, v tomto případě do Izraele, více než vítána.

Po ukončení certifikace nám zbylo trochu času a tak nebylo možné z programu vynechat aspoň krátkou prohlídku Jeruzaléma. Po návštěvě křesťanské, židovské a arménské části jsme muslimskou část mohli vidět jen ze střechy starobylého rakouského hotelu, který do dnešních dnů ve vstupní dvoraně vzpomíná na zašlou slávu Rakouska – Uherska (Obr. č. 4). Pozlacená kupole Skalního dómu je ale možné vidět i z dalších částí města (Obr. č. 5).

Obr. č. 4 – Státní znaky států monarchie

Obr. č. 5 Pohled na Chrámovou horu se Skalním dómem

Do muslimské části se nemohlo z důvodu, že ve stejnou dobu probíhal „Ramadán“, ale střecha zdejšího hlavního poutního místa muslimů- Skalního dómu na Chrámové hoře byla nepřehlédnutelná. Údajně jordánský král Husajn prodal svoji luxusní vilu v Londýně a za utržené peníze nechal střechu dómu celou pozlatit plátky pravého zlata.

Většina lidí, se kterými jsme se dostali do styku, znali Prahu (Českou republiku už tolik ne), spisovatele Franze Kafku a židovskou čtvrť v Praze, velká většina z nich také našeho bývalého prezidenta, pana Václava Havla. Přestože naši současnost místní už tak dobře neznají, vlajkovými loděmi místní taxislužby a policie jsou Octavie a Superby, všechny v bílé barvě (Obr. č. 6).

Obr. č. 6 – Karavana místní taxislužby

Obr. č. 7 – Odpolední zácpa

Cesta na letiště byla poměrně hektická, protože v odpoledních hodinách nastala tradiční dopravní zácpa (Obr. č. 7) a k tomu bylo nutné splnit povinnost být na letišti již tři hodiny před odletem.

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.