English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
SMĚRNICE EU 2006/42/ES, 2009/127/ES O STROJNÍCH ZAŘÍZENÍCH
Datum: 22.10.2012
Autor: Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D., TESYDO, s.r.o., www.tesydo.cz

Oblast strojních zařízení je velmi důležitou součástí strojírenského průmyslu a jedna z hlavních opor hospodářství EU.

Vysoký počet zdravotních úrazů na strojních zařízeních lze snížit návrhem bezpečné konstrukce strojních zařízení, předepsanou instalací a údržbou.

Členské státy EU jsou na svém území zodpovědné za zajištění bezpečnosti a zdraví osob, zejména pracovníků a spotřebitelů a příp. domácích zvířat a majetku před nebezpečím při používání strojních zařízení.

Touto směrnicí se musí zabezpečit právní jistota pro uživatele strojních výrobků. Směrnice odstraňuje překážky obchodu v rámci společenství EU.

Dozor nad trhem v jednotlivých zemích EU zajišťuje řádné a jednotné uplatňování této směrnice EU. V ČR toto provádí Státní obchodní inspekce – Česká obchodní inspekce (ČOI). Tímto je vytvořen právní rámec dozoru nad trhem.

Dozor nad trhem rozlišuje jednoznačně nedodržení harmonizované normy, která určuje shodu strojního zařízení s předpisem a nedodržením zásad ochranné doložky.

Uvedení strojního zařízení do provozu dle této směrnice se může vztahovat pouze na použití strojního zařízení ke stanovenému účelu výrobcem a k účelu, který lze zdůvodněně předvídat.

Členské státy EU jsou povinny zakázat nebo omezit uvádění na trh některá strojní zařízení, která představují rizika pro zdraví v příslušných harmonizovaných normách nebo nedostatků ve svých technických vlastnostech.

Tato zařízení se pak musí podřídit zvláštním podmínkám provozu a užívání. Pokud strojní zařízení bude používat spotřebitel bez kvalifikované obsluhy, musí výrobce vzít toto hledisko v úvahu při návrhu a konstrukci výrobku.

Požadavky této směrnice EU se vztahují částečně i na neúplná strojní zařízení! Tímto však není omezen volný pohyb zboží těchto strojních zařízení v EU.

Na veletrzích, výstavách apod. je možné vystavovat strojní zařízení, která nesplňují požadavky této směrnice. Tato však nemohou být odkoupená za účelem provozu a uzavřena na trh EU.

Tato směrnice EU 2006/42/ES (2009/127/ES) stanovuje pouze obecné základní požadavky na ochranu zdraví a na bezpečnost, které jsou doplněny řadou zvláštních požadavků pro určité kategorie strojních zařízení.

Výrobci prokazují shodu strojních zařízení s těmito základními požadavky na základě:

  • této směrnice EU
  • harmonizovaných norem
  • technicky určených souvisejících norem

Tyto předpisy a normy uvádí prevenci rizik, která vyplývají z návrhu a konstrukce strojních zařízení a které mají nezávislý charakter z hlediska kritérií pro posuzování shody.

Z aspektu rizik spojených s používáním strojních zařízení, která jsou definována v této směrnici, musí být stanoveny a zavedeny postupy posuzování shody se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost.

Postupy posuzování shody jsou stanoveny dle možného nebezpečí daného strojního zařízení.

Jsou stanoveny návody pro různé fáze postupů posuzování shody. Jsou stanovena pravidla pro připojování a používání označování shody značkou „CE“. Posuzování označení „CE“ je určeno ve směrnicích technické harmonizace k ověřování shody strojních zařízení se směrnicí EU.

Výrobci plně odpovídají za osvědčování ( posuzování) shody svých strojních zařízení s touto směrnicí. Pro strojní zařízení s vyšší mírou (úrovní) rizik je však nutný přísnější postup posuzování shody, tj. certifikace strojního zařízení, na základě jeho nezávislého odzkoušení akreditovanou nebo autorizovanou osobou.

Označení „CE“ – je plně uznáno jako jediné označení (důkaz), které zaručuje, že strojní zařízení splňuje požadavky této směrnice EU.

U strojních zařízení musí být zajištěna rovnocennost označení „CE“ se značkou výrobce, tj. obě označení musí být připojeny stejnou technikou zhotovení značek. „CE“ značka je připojena u strojního zařízení pouze vedle značky výrobce, který za strojní zařízení odpovídá (nebo vedle značky zplnomocněného zástupce výrobce). Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce musí zajistit, aby u zařízení uváděného na trh bylo posouzeno riziko při používání na základě kritérií rizik určených výrobcem. Tzn. musí stanovit, které základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost se na dané strojní zařízení vztahují a vzhledem ke kterým musí přijmout opatření k bezpečnému provozu a užívání.

Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce v EU musí před vydáním „ES prohlášení o shodě“ vypracovat nejdříve:

  • konstrukční a výrobní dokumentaci, která nemusí být v celé šíři k dispozici trvale ve fyzické podobě (např. uložena v PC elektronické podobě), avšak musí být k dispozici na vyžádání
  • podrobné výkresy podsestav pro výrobu nemusí tato dokumentace obsahovat, pokud, není jejich znalost nezbytná pro zjišťování shody se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnosti

Členské státy musí stanovit sankce za porušení této směrnice EU! Sankce musí být účinné, přiměřené a odrazující k porušování směrnice. Cílem směrnice EU 2006/42/ES je tedy zvýšení bezpečnosti strojních zařízení uváděných na trh a stanovení základních požadavků na ochranu zdraví a bezpečnost s ohledem na konstrukci a výrobu v rámci celé EU.

Dozor nad trhem výrobků v EU

Strojní zařízení může být uvedeno na trh v EU, pouze pokud splňuje příslušná ustanovení této směrnice. Členské státy jmenují příslušné orgány ke sledování shody strojního zařízení nebo neúplného strojního zařízení.

Volný pohyb výrobků v EU

Členské státy EU nesmějí na svém území zakazovat, omezovat nebo bránit uvádění na trh nebo do provozu strojních zařízení, která splňují požadavky této směrnice, včetně neúplných strojních zařízení a také vystavování strojních zařízení na veletrzích a výstavách, včetně neúplných strojních zařízení, pokud je uvedeno, že shoda se směrnicí bude provedena před uvedením na trh. (u těchto pak musí být zajištěno přiměřené bezpečnostní opatření).

Oblast působnosti směrnice EU

Směrnice se vztahuje na tyto výrobky:

  • strojní zařízení
  • vyměnitelná přídavná zařízení
  • bezpečnostní součásti
  • příslušenství pro zdvihání
  • řetězy, lana a popruhy
  • snímatelná mechanická převodová zařízení
  • neúplná strojní zařízení

Směrnice se nevztahuje na výrobky:

  • náhradní díly (součásti) k původním strojním zařízením
  • zvláštní zařízení k užívání na výstavištích nebo zábavních parcích
  • strojní zařízení pro jaderné účely
  • zbraně, včetně střelných zbraní
  • dopravní prostředky (traktory, motorová a jejich přípojná vozidla, prostředky letecké a vodní dopravy i železniční dopravy, prostředky námořní dopravy, zařízení pro vojenské a policejní účely, zařízení pro výzkumné účely dočasně instalovaná v laboratořích, důlní těžební zařízení, strojní zařízení jevištní techniky, elektrické a elektronické výrobky – domácí spotřebiče, audio a video přístroje, zařízení pro informační technologie, běžné kancelářské stroje, spínače nízkého napětí a řídící jednotky, elektromotory, zařízení vysokonapěťová elektrická – spínací a řídící i transformátory

Uvádění na trh a uvádění do provozu

Před uvedením na trh nebo do provozu strojního zařízení výrobce nebo zplnomocněný zástupce splní tyto zásady:

  • zajistí, aby zařízení splňovalo základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost
  • zajistí, aby byla k dispozici technická dokumentace
  • poskytne potřebné informace k provozu zařízení (návod na provoz a užívání)
  • provede příslušné postupy k posouzení shody výrobku se směrnicí EU i harmonizovanými a technicky určenými souvisejícími normami
  • vypracuje „ES prohlášení o shodě“ a zajistí přiložení tohoto ke stejnému zařízení
  • připojí označení „CE“ k výrobku vedle své firemní značky
  • zajistí i splnění požadavků jiných směrnic EU a označení „CE“ vztahujících se ke komplexu strojního zařízení
  • v ES prohlášeních o shodě se uvedou podrobné údaje o použitých dalších EU směrnicích (př. pro elektrická, tlaková a jiná zařízení) – vše zajišťuje výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce zodpovídající za strojní zařízení Předpoklad shody se směrnicí EU a souladu s harmonizovanou normou. Členské státy EU musí pokládat strojní zařízení opatřená označením „CE“ a „ES prohlášením o shodě“ za zařízení splňující požadavky této směrnice i harmonizované normy.

Zvláštní podmínky provozu strojních zařízení

Pokud nenaplňuje harmonizovaná norma příslušné základní technické požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost u strojního zařízení, tj. vlivem nedostatků v technických vlastnostech (rizicích), musí se přijmout zvláštní podmínky provozu pro uvádění na trh a do provozu. Podmínky se pak stanovují ve spolupráci s Evropskou komisí pro strojní zařízení.

Ochranná doložka

Pokud členský sát EU shledá, že strojní zařízení dle této směrnice, opatřené označením „CE“, doložené „ES prohlášením o shodě“ a používané v souladu s určeným účelem nebo za podmínek, které lze důvodně předpokládat, může ohrozit zdraví a bezpečnost osob, příp. domácích zvířat nebo majetku, přijme veškerá vhodná opatření pro stažení tohoto výrobku z trhu, pro zákaz jeho uvedení na trh nebo do provozu či pro omezení jeho volného pohybu.

Poté členský stát neprodleně uvědomí Komisi EU a ostatní členské státy o takovém opatření a uvede důvody svého rozhodnutí – v čem není dosaženo shody, tj. např. nesplnění základních požadavků, nesprávné použití harmonizované normy, nedostatky v harmonizovaných normách, apod. Komise EU zváží oprávněnost jednání a sdělí své rozhodnutí členskému státu EU i ostatním členům EU i výrobci či jeho zplnomocněnému zástupci.

Postupy posuzování shody strojního zařízení

  • k osvědčení (posouzení) shody s touto směrnicí použije výrobce nebo zplnomocněný zástupce jeden z postupů posuzování shody níže uvedených
  • není-li zařízení uvedeno v příloze č. IV. soupisu zařízení této směrnice, použije se pro postup posuzování shody interním zařízením výroby
  • je-li zařízení uvedeno v příloze č. IV. soupisu zařízení této směrnice, je vyrobeno dle harmonizovaných norem a tyto normy zahrnují všechny příslušné základní požadavky, použije se jeden z těchto postupů:
    1. postup používání shody interním zařízením výroby strojního zařízení dle přílohy VIII. této směrnice
    2. postup ES přezkoušení typu podle přílohy IX. této směrnice a interní řízení výroby podle přílohy VIII. bodu 3 této směrnice
    3. postup komplexního zabezpečování jakosti podle přílohy X. této směrnice

Je-li zařízení uvedeno v příloze IV této směrnice a není vyrobeno dle harmonizovaných norem nebo jen částečně dle těchto norem nebo pokud harmonizované normy nezahrnují všechny příslušné základní požadavky nebo když neexistují pro tato zařízení žádné harmonizované normy, použije se jeden z těchto způsobů posuzování shody:

  1. postup „ES přezkoušení typu“ podle přílohy IX. směrnice a interní řízení výroby strojního zařízení podle přílohy VIII. bodu 3 směrnice
  2. postup komplexního zabezpečování jakosti podle přílohy X. směrnice

  1. Posuzování shody interním řízením výroby
    • pro každý vzor konstrukční řady vypracuje výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce technickou dokumentaci
    • výrobce stanoví opatření, aby výrobní proces zajišťoval shodu se základními požadavky a technickou dokumentací

  2. ES přezkoušení typu
    • postup, kterým oznámený subjekt (AO, NB) zjišťuje a osvědčuje shodu s požadavky této směrnice
    • výrobce nebo zplnomocněný zástupce vypracuje pro každý typ zařízení technickou dokumentaci
    • žádost o „ES přezkoušení typu“ podává výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce pro každý typ u AO (NB) podle svého výběru
    • žadatel dá AO (NB) k dispozici vzorek typu, ev. další vzorky
    • AO (NB) přezkoumá technickou dokumentaci
    • AO (NB) provede nebo nechá provést příslušné kontroly, měření a zkoušky pro ověření základních požadavků
    • AO (NB) provede kontrolu, měření a zkoušky, zda byly uplatněny harmonizované normy
    • AO (NB) provede na místě kontrolu, zda byl typ zařízení vyroben v souladu s přezkoumanou technickou dokumentací, kde provede nezbytné inspekce, měření a zkoušky
    • jestliže splňuje typ ustanovení směrnice, vydá AO (NB) žadateli „Certifikát ES přezkoušení typu“
    • výrobce a AO (NB) uchovávají kopii certifikátu, technickou dokumentaci a příslušné doklady po dobu 15 let od vydání certifikátu
    • při změnách typu se vydá nový certifikát stejnou AO (NB)
    • dokumentace a podklady k provedení postupu při „ES přezkoušení typu“ musí být vypracovány v úředním jazyce dané členské země
    • AO (NB) musí trvale zajišťovat, aby certifikát „ES přezkoušení typu byl platný a aktuální
    • výrobce strojního zařízení musí zajišťovat, aby zařízení odpovídalo současnému stavu techniky
    • každých 5 let výrobce požádá AO (NB) o přezkum platnosti certifikátu „ES přezkoušení typu“ a o jeho prodloužení o dalších 5 let
    • výrobce a oznámený subjekt AO (NB) uchovávají kopii certifikátu, technickou dokumentaci a všechny příslušné doklady po dobu 15 let ode dne vydání certifikátu
    • není-li platnost certifikátu prodloužena, nesmí výrobce uvádět dotyčné strojní zařízení na trh

Komplexní zabezpečování jakosti

  • postup, kterým AO (NB) posuzuje a schvaluje systém zabezpečování jakosti a sleduje jeho uplatňování
  • výrobce používá schválený systém zabezpečování jakosti pro návrh, výrobu, závěrečnou inspekci a zkoušení podle této směrnice
  • výrobce dokládá AO (NB) místo navrhování, výrobu, kontrolu a zkoušení i skladování zařízení, technickou dokumentaci pro jeden model z každé skupiny strojních zařízení, který chce vyrábět, dokumentaci systému zabezpečování jakosti
  • systém zabezpečování jakosti musí zajistit shodu strojního zařízení s požadavky směrnice EU
  • všechny podklady, požadavky a předpisy používané výrobcem musí být systematicky a uspořádaně dokumentovány ve formě písemných zásad, postupů a návodů

Dokumentace jakosti musí umožňovat jednotný výklad postupů a zásad zabezpečování jakosti, např. programů jakosti, plánů jakosti, příruček jakosti a záznamů o jakosti.

Systém jakosti musí obsahovat přiměřený popis:

  • cílů jakosti, organizační struktury, odpovědností a pravomocí vedení, pokud jde o návrh a jakost zařízení
  • technických konstrukčních specifikací, včetně norem použitých pro zajištění plnění základních požadavků dle směrnice
  • metod kontroly a ověřování návrhu, postupů a systematických opatření použitých při navrhování zařízení podle směrnice
  • odpovídajících metod, postupů a systematických opatření, které budou použity při výrobě zařízení a zabezpečování jakosti
  • kontrol a zkoušek, které budou provedeny před výrobou, během výroby a po výrobě i četnost jejich provádění
  • záznamů jakosti, např. protokolů o kontrolách, výsledků zkoušek, údajů o kalibraci, zpráv o kvalifikaci příslušných pracovníků
  • prostředků umožňujících dozor nad dosahováním požadované jakosti návrhu strojního zařízení a nad efektivním fungováním systému jakosti

AO (NB) posoudí systém zabezpečování jakosti s cílem určit, že splňuje požadavky směrnice:

  • u prvků jakosti dle harmonizované normy se předpokládá shoda s požadavky
  • tým auditorů má aspoň 1 člena se zkušeností s posuzováním technologie strojních zařízení
  • součástí postupu posuzování musí být inspekční prohlídka v provozních prostorách výrobce, v průběhu prohlídky skupina auditorů přezkoumá technickou dokumentaci dle směrnice, aby bylo zaručeno, že splňuje příslušné požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost
  • rozhodnutí musí být oznámeno výrobci nebo zplnomocněnému zástupci, oznámení musí obsahovat závěry kontrol a odůvodněné rozhodnutí o posouzení
  • výrobce se zaváže, že bude plnit povinnosti ze schváleného systému zabezpečování jakosti, a že zajistí jeho účinnost
  • výrobce nebo zplnomocněný zástupce informuje AO (NB),který schválil systém jakosti, o každé zamýšlené změně systému
  • AO (NB) posoudí navrhované změny a rozhodne, zda změněný systém splňuje ještě stále požadavky směrnice nebo zda požaduje nové posouzení
  • AO (NB) oznámí výrobci nebo zplnomocněnému zástupci své rozhodnutí, oznámení musí obsahovat závěry kontrol a odůvodněné rozhodnutí o posouzení

Dozor, za který odpovídá AO (NB):

  • účelem dozoru je zajistit, aby výrobce plnil povinnosti dle schváleného systému jakosti
  • výrobce umožní AO (NB) za účelem inspekce vstup do prostor určených pro navrhování, výrobu, kontrolu a zkoušení a skladování i poskytne mu všechny potřebné informace (dokumentaci systému jakosti, záznamy o jakosti požadované pro systém jakosti pro návrh, např. výsledky analýz, výpočtů a zkoušek, atd.) a dále záznamy o jakosti požadované v systému jakosti pro výrobu, např. protokoly o kontrolách a výsledky zkoušek, údaje o kalibraci, zprávy o kvalifikaci pracovníků atd.

AO (NB) pravidelně provádí audity pro ujištění, že výrobce udržuje a používá systém zabezpečování a předá výrobci zprávu o auditu; četnost auditů – každé 3 roky se musí provést úplně nové posouzení.

AO (NB) může u výrobce uskutečnit neočekávané inspekční prohlídky:

  • potřeba těchto inspekčních prohlídek a jejich četnost se stanoví kontrolním systémem zpracovaným AO (NB)
  • v kontrolním systému se berou v úvahu – výsledky předchozích inspekčních prohlídek, potřeba kontrolovat opatření k nápravě, příp. zvláštní podmínky za nichž byl systém schválen a podstatné změny výrobního procesu, opatření nebo techniky ve výrobě
  • při těchto inspekčních prohlídkách může AO (NB) případně provést nebo nechat provést zkoušky, pro ověření řádné funkce systému
  • AO (NB) poskytne výrobci zprávu o inspekci a při provedení zkoušky rovněž protokol o zkoušce

Výrobce nebo zplnomocněný zástupce uchovává pro potřebu státních orgánů po dobu 10 let od vyrobení zařízení:

  • dokumentaci systému jakosti, technickou dokumentaci
  • rozhodnutí a zprávy AO (NB) o posouzení systému jakosti, zprávy z auditu, inspekční zprávy, protokoly ze zkoušek

Postup posuzování shody u neúplného strojního zařízení

Výrobce neúplného strojního zařízení nebo jeho zplnomocněný zástupce před uvedením na trh zajistí:

  1. vypracování příslušné technické dokumentace podle přílohy VII. části B této směrnice
  2. vypracování montážního návodu podle přílohy VI. této směrnice
  3. vyhotovení prohlášení o zabudování do strojního zařízení podle přílohy II. části B této směrnice

Montážní návod a prohlášení o zabudování

Musí být přiloženy k neúplnému strojnímu zařízení, dokud není zabudování do úplného strojního zařízení a poté se stávají součástí technické dokumentace zařízení.

  1. Základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost strojních zařízení
    • posouzení rizik bezpečnosti
    • návrh konstrukce na základě posouzení rizik
    • zpracuje technickou dokumentaci výrobku
    • zpracuje návod na obsluhu a podmínky za účelem vyloučení nebezpečí nebo snížení rizika použitím ochranných opatření
    • při současném stavu techniky se musí dosáhnout co největší míry bezpečnosti
    • strojní zařízení musí být navrženo tak, aby plnilo svou funkci a mohlo být provozováno, seřizováno a udržováno, aniž by osoby byly vystaveny riziku při správném užívání i při nesprávném použití zařízení
    • účelem bezpečnostních opatření musí být vyloučení každého rizika během předpokládané doby životnosti zařízení, včetně etap dopravy, montáže, vyřazování z provozu a šrotování
    • výběr nevhodnějších řešení – vyloučení nebo co největší omezení rizika nebezpečí (bezpečný návrh a konstrukce zařízení), učinění nezbytných ochranných opatření v případě nebezpečí, která nelze vyloučit, uvědomit uživatele o stálém nebezpečí i při přijatých ochranných opatřeních
    • strojní zařízení musí být provozováno jen za podmínek stanovených výrobcem nebo jeho zplnomocněným zástupcem v návodu na provoz a řádného označení značkou „CE“
    • základní požadavky na výrobky (zařízení) jsou závazné
    • strojní zařízení musí být uživateli dodáno s veškerým zvláštním vybavením a příslušenstvím, které umožní seřízení, údržbu a používání zařízení bez rizika
    • materiály a výrobky – materiály pro výrobu strojních zařízení nebo výrobky používané nebo vytvářené strojním zařízením nesmějí ohrožovat zdraví nebo bezpečnost osob

  2. Součásti ovládání strojních výrobků – osvětlení, manipulační zařízení, stanoviště obsluhy, ovládací systémy, ergonomické řešení stanoviště obsluhy, ovládací zařízení, způsob spouštění, zastavení a nouzové zastavení, přídavná zařízení pro vytvoření komplexu zařízení, programy ovládacích i pracovních režimů, zajišťovacích i pracovních režimů, zajišťovací zařízení při výpadku dodávky energie.
  3. Ochrana před mechanickým nebezpečím
    • riziko ztráty stability
    • riziko destrukce během provozu
    • rizika způsobená padajícími nebo vymrštěnými předměty
    • rizika způsobená povrchy, hranami a rohy
    • rizika týkající se kombinovaného strojního zařízení
    • rizika související se změnami provozních podmínek
    • rizika způsobená pohybujícími se částmi
    • riziko neřízených pohybů

  4. Požadované vlastnosti ochranných krytů a ochranných zařízení
    • robustní konstrukce, bezpečné upevnění, nesmějí být rizikové, nesnadno odstranitelné, účinné, vhodně umístěny, nesmí bránit pohledu na výrobní proces, nesmí bránit instalaci a výměně nástrojů a údržbě, musí chránit vymrštěním nebo podáním materiálu nebo předmětů a proti emisím ze strojního zařízení
    • pevné ochranné kryty – odnímatelnost jen pomocí nářadí
    • snímatelné ochranné kryty – odklopné, seříditelné
    • kryty s koncovými spínači pro sepnutí do funkce
    • nastavitelné kryty omezující přístup do pracovního prostoru

  5. Jiná nebezpečí – rizika
    • přívod elektrické energie
    • statická elektřina
    • přívod jiné energie
    • extrémní teploty
    • požár
    • výbuch
    • hluk
    • vibrace
    • zařízení (ionizující a neionizující)
    • laserové záření
    • emise zachycení ve stroji
    • riziko uklouznutí, zakopnutí a pádu
    • úder blesku

  6. Údržba a opravy strojního zařízení – revize, prohlídky, diagnostika
  7. Informace a výstrahy na strojním zařízení, značení, návod na používání – zásady, schémata, pokyny k uvedení do provozu a na odbornou přípravu obsluhy, údaje o dalších rizicích trvale existujících, osobní ochranné prostředky, ochranná opatření, podmínky stability provozu zařízení, postup při havárii a poruše, apod. Strojní zařízení pro posuzování shody:
    • kotoučové a pásové pily
    • srovnávací a tloušťkovací frézky
    • kombinované stroje a čepovací stroje
    • řetězové pily
    • lisy pro zpracování kovů a plastů i pryže
    • strojní zařízení pro práce v podzemí – lokomotivy a brzdné vozy
    • hydraulicky ovládané výztuže
    • ručně nakládané vozy pro sběr odpadu
    • snímatelná převodová zařízení
    • ochranné kryty převodových zařízení
    • servisní zvedáky pro vozidla
    • zařízení pro zvedání osob nebo osob a nákladů
    • přenosná upevňovací zařízení a rázové stroje
    • ochranné konstrukce
    • vodní turbíny
    • parní a spalovací turbíny
    • větrné elektrárny
    • jeřáby a zdvihací zařízení
    • svařovací stroje
    • kompresory a pneumatická zařízení
    • čerpadla a hydrostatická zařízení
    • potravinářské a zemědělské stroje
    • obráběcí stroje
    • tvářecí stroje
    • brousící stroje aj. zařízení

Technická dokumentace strojního zařízení

  • zahrnuje návrh, výrobu a funkci zařízení k posouzení shody a obsahuje níže uvedené
  • celkový popis strojního zařízení
  • celkový výkres a schémata ovládacích obvodů, popisy a vysvětlivky k provozu
  • podrobné výkresy, doplněné výpočty, výsledky zkoušek, certifikáty pro kontrolu shody
  • dokumentace k posuzování rizika s uvedením postupu
  • seznam základních požadavků na ochranu zdraví a bezpečnost
  • popis ochranných opatření k vyloučení zjištěného nebezpečí nebo ke snížení rizik, příp. uvedení dalších rizik
  • použité normy a ostatní technické specializace, s uvedením základních požadavků na bezpečnost a ochranu zdraví
  • veškeré technické zprávy a výsledky zkoušek provedené výrobcem, jiným subjektem nebo zplnomocněným zástupcem
  • výtisk návodu k používání a provozu
  • příslušný návod k montáži
  • kopie „ES k prohlášení o shodě“ strojního zařízení a zabudovaných, ev. přídavných zařízení

Technická dokumentace musí být k dispozici příslušným orgánům členských států po dobu nejméně 10 let ode dne výroby posledního zařízení. Nepředložená dokumentace na žádost vnitrostátního orgánu může být důvodem ke zpochybnění předpokladu shody se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost.


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.