English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Certifikační audit podle normy EN 15085 v Indii
Datum: 4.3.2013
Autor: Pavel Flégl, GSI SLV-SVV Praha, s.r.o., Milan Hrubý, Vishay Electronic, spol. s r.o.

Evropská norma pro svařování železničních kolejových vozidel je nejen aplikována i pro neželezniční oblasti, např. pro výrobu tramvají, ale úspěšně se zabydluje také mimo Evropu. Již delší dobu je známo, že počet certifikovaných firem v Číně vysoce převyšuje celou řadu evropských zemí. V současné době je možné na mezinárodním internetovém registru nalézt mezi asijskými výrobci v Číně 312 (začátek března 2013) certifikovaných firem. V Asii se však jako o zemi budoucnosti v poslední době mluví hodně také o Indii. V této druhé nejlidnatější zemi světa není počet certifikovaných firem tak vysoký jako v Číně, ale i sem začínají evropské nadnárodní řetězce přesouvat své pobočky.

Začátkem roku 2013 proběhla certifikace podle normy EN 15085 také v pobočce společnosti Vishay, nedaleko od města Pune – v pobočce Vishay Components India, Ltd., která se nalézá v Loni-Kalbhor. Město Pune je sedmým největším městem Indie a druhým největším městem ve státě Maharastra hned po městě Mumbai (dříve anglicky Bombay). Počet obyvatel v Pune je kolem 5 000 000, ale počty s ohledem na způsob sčítání obyvatel v Indii asi nebudou nikdy úplně přesné.

Na cestu do Indie je nutné se připravit s větším časovým předstihem, z důvodu nutnosti získání vstupních víz a i časově se musí počítat s cca 20 hodinami času na cestě. Pro obyvatele České republiky, kdy nás koncem ledna trápí vleklá zima a ve větších městech i smog, je přesun do sluncem zalité Indie, kde se denní teploty pohybují kolem 280C, celkem příjemnou změnou.

Pro cizince je pobyt v Pune, pokud je ubytován ve slušném hotelu, velmi příjemný s bydlením naprosto srovnatelným s evropským standardem. Velice ostře to kontrastuje s úrovní bydlení i životními podmínkami běžných Indů. Vybudování společnosti Vishay Components India, Ltd. V Pune bylo pro zaměstnanost v této oblasti významným krokem. Samotná firma je velmi moderně zařízena, včetně špičkových technologií na svařování. Součástí svařovny jsou nejen velmi dobře vybavená pracoviště pro ruční svařování metodami 131, 135,141, 783 a 786. Současně provozuje společnost i robotické svařování.

Obr. č. 1 Svařovna firmy Vishay Components

Příjemné a moderně zařízené výrobní prostory si vůbec v ničem nezadají se špičkovými evropskými výrobci, všude je velmi čisto a místní zaměstnanci si nejen váží svého zaměstnání, ale také jsou velmi učenlivý a od pracovníků mateřské firmy z Evropy se velmi rychle učí.

Pracovní prostředí je v porovnání s okolím firmy a běžnou indickou ulicí, jako obrázek z jiného světa. Proto firma získala také certifikát od firmy SONY – „Green Supllier“.

Obr. č. 2 – Prostory firmy s parkovou úpravou

V rámci prověření kvalifikačních zkoušek svářečů a operátorů, jsme společně se zástupci společnosti Vishay Components navštívili i výukové středisko „Ador Welding Academy“. Indie je členem IIW a tak jsme v navštíveném výukovém středisku, které by mělo odpovídat našemu ATB, mohli porovnat vybavení i způsob výuky svářečského personálu.

Obr. č. 3 - Welding Academy

Obr. č. 4 – Praktická výuka svářečů

Po splnění náročných požadavků normy EN 15085, kdy kromě osob svářečského dozoru a jejich kvalifikačních dokladů (kvalifikace odpovídají schématu IIW), doložila firma také platné WPQR a kvalifikace svářečů a operátorů podle evropských norem, obdrží společnost Vishay Components India, Ltd. také evropský certifikát, který je v Asii aplikován stále častěji. To umožní dodávat nejen zpět do Evropy, ale také mnoha odběratelům v Asii díly kolejových vozidel, které odpovídají požadavkům EN 15085.

V Indii můžete vidět velké rozdíly v životní úrovni místních obyvatel, za zmínku stojí i místa, kudy kráčela historie. Přímo v Pune můžete navštívit bývalý královský palác i krásnou Japonskou zahradu

Obr. č. 5 – Japonská zahrada

Nebo se vydat kus za město a projít si starobylou pevnost, která byla v minulosti dobyta Brity jen proto, že oproti obráncům pevnosti na strmém kopci měli dobyvatelé již střelné zbraně. Na ulicích jsou k vidění nejen četné chatrče a opravdu velmi nedůstojné podmínky k životu, ale vidět zde můžete i opravdu dynamicky se rozvíjející moderní části města s výstavbou výškových budov, kde každého technika určitě zaujme lešení, kde je celá jeho konstrukce zhotovena z bambusu.

Obr. č. 6 – Stavba výškové budovy s lešením z bambusu

O Indii se hovoří jako o zemi budoucnosti. Podobně se rozbíhala spolupráce v Číně, kde vybudovala celá řada světových firem své pobočky. Dnes patří Čína ke světovým hospodářským obrům, má před 300 firem s kvalifikací podle EN 15085 a může se pochlubit nejdelší vysokorychlostní železnicí světa. Jestli bude i v Indii pokračovat podobný vývoj a Indie se kromě vysoce rozvinutého elektronického a počítačového průmyslu stane také světovou velmocí v oblasti výroby železničních kolejových vozidel a jejich dílů? Odpověď na tuhle otázku nám přinese teprve čas. Každopádně společnost Vishay Components India učinila do budoucna významný krok. Management společnosti společně se svými evropskými kolegy jsou nyní za první překážkou, do budoucna však hledí s optimismem

.

Obr. č. 7 Společná fotografie po projednání výsledků auditu

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.