English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ZÁKLADNÍ POŽADAVKY NA STAVBY DLE CPR (EU) 305/2011
Datum: 2.1.2014
Autor: Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D., TESYDO, s.r.o., www.tesydo.cz

Základní požadavky na stavby jsou zaměřené na konečný výrobek, kterým je stavební objekt jako celek a teprve od nich se odvozují požadavky na vlastní stavební výrobky a části staveb. Základní technické charakteristiky stavebního výrobku mají vliv na základní požadavky na stavby. Základní požadavky na stavby jsou uvedeny v podobě cílů v příloze I CPR a to u všech relevantních právních předpisů (CPR 305/2011), nařízení vlády č. 163/2002 Sb. Z těchto daných požadavků lze uplatnit jeden, několik nebo všechny a musí být dodržovány během dané ekonomicky přiměřené životnosti. Základní požadavky představují základ pro přípravu mandátů a harmonizovaných technických specifikací.

Základní požadavek č. 1: Mechanická odolnost a stabilita

Stavba musí být navržena a provedena tak, aby zatížení, která na ni budou pravděpodobně působit v průběhu výstavby a užívání, neměla za následek:

  • zřícení celé stavby nebo její části
  • větší stupeň její deformace
  • poškození jiných částí stavby nebo technických zařízení nebo instalovaného zařízení v důsledku větší deformace nosné konstrukce
  • poškození neúměrné původu poškození

K prokázání shody je velmi důležité brát v úvahu trvanlivost a normy pro navrhování stavebních konstrukcí, tzv. Eurokódy.

Základní požadavek č. 2: Požární bezpečnost

Stavba musí být navržena a provedena takovým způsobem, aby v případě požáru:

  • byla po určenou dobu zachována nosnost konstrukce
  • byl uvnitř stavby omezen vznik a šíření ohně a kouře
  • bylo omezeno šíření požáru na sousední stavby
  • obyvatelé mohli stavbu opustit nebo / aby mohli být jinými prostředky zachráněni
  • byla brána v úvahu bezpečnost záchranných jednotek

Základní požadavek č. 3: Hygiena, ochrana zdraví a životního prostředí

Stavba musí být navržena a provedena takovým způsobem, aby neohrožovala hygienu ani zdraví jejich uživatelů a sousedů, neměla v průběhu celého životního cyklu nepřiměřeně významný vliv na kvalitu životního prostředí ani klimatu, a to během výstavby, používání i demolice, zejména následkem:

  • uvolňování toxických látek
  • emisí nebezpečných látek, těkavých organických sloučenin, skleníkových plynů nebo nebezpečných částic do vnitřního nebo venkovního ovzduší
  • emisí nebezpečného záření
  • uvolňování nebezpečných látek do podzemní vody, mořské vody, povrchové vody nebo půdy
  • uvolňování nebezpečných látek do pitné vody nebo látek, které mají jinak negativní dopad na pitnou vodu
  • nesprávného vypouštění odpadních vod, emisí odpadních plynů nebo nesprávné likvidace pevného nebo kapalného odpadu
  • vlhkosti v částech stavby nebo na površích v rámci staveb

Základní požadavek č. 4: Bezpečnost a přístupnost při užívání staveb

Stavba musí být navržena a provedena takovým způsobem, aby při jejím užívání nebo provozu nevznikalo nepřijatelné nebezpečí nehod nebo poškození, např. uklouznutím, pádem, nárazem, popálením, zásahem elektrickým proudem, zranění výbuchem, nehod způsobených pohybujícími se vozidly a vloupáním. Zejména stavba musí být navržena a postavena tak, aby byla zohledněna přístupnost pro osoby se zdravotním postižením a použitím těmito osobami. Omezuje se na riziko těžkého a bezprostředního fyzického poškození vznikajícího z různých důvodů pro osoby uvnitř nebo v blízkosti stavby. Při hodnocení přijatelnosti rizika se posuzuje závažnost nehody, pravděpodobnost jejího výskytu a možnost omezení pomocí technicky a ekonomicky přijatelných preventivních opatření.

Základní požadavek č. 5: Ochrana proti hluku

Stavba musí být navržena a provedena takovým způsobem, aby byl hluk vnímaný uživateli nebo osobami poblíž stavby udržován na úrovni, která neohrozí jejich zdraví a dovolí jim spát, odpočívat a pracovat v uspokojivých podmínkách. Hlediska hluku v akustických podmínkách stavby jsou:

  • ochrana proti hluku šířícímu se vzduchem z prostoru vně stavby
  • ochrana proti hluku šířícímu se vzduchem z jiného uzavřeného prostoru
  • ochrana proti kročejovému (nárazovému) hluku
  • ochrana proti hluku z technických zařízení
  • ochrana proti nadměrnému hluku v poli odražených vln
  • ochrana okolního prostředí proti hluku ze zdrojů uvnitř stavby nebo se stavbou souvisejících

Chování staveb a výrobků z hlediska ochrany proti hluku se vyjadřuje pomocí zvukové izolace nebo přenosu zvuku nebo hladinami akustického tlaku nebo akustického výkonu.

Základní požadavek č. 6: Úspora energie a ochrana tepla

Stavba a její zařízení pro vytápění, chlazení, osvětlení a větrání musí být navrženy a provedeny takovým způsobem, aby jejich spotřeba energie při provozu byla nízká s ohledem na uživatele a na místní klimatické podmínky. Stavby musejí být rovněž energeticky účinné a musejí v průběhu své výstavby a odstraňování spotřebovávat co nejmenší množství energie. Tato směrnice stanoví požadavky na společnou metodu pro výpočet integrované energetické náročnosti budov zahrnující kromě tepelné izolace i další faktory jako jsou: zařízení pro vytápění, klimatizace, osvětlení, uplatňování minimálních regulačních požadavků na energetickou náročnost nových budov a velkých stávajících podstatně renovovaných budov, energetickou certifikaci budov, pravidelnou inspekci kotlů a klimatizačních systémů budov a posuzování topných zařízení, jejichž kotle jsou starší 15 let.

Základní požadavek č. 7: Udržitelné využívání přírodních zdrojů

Tento požadavek je nově uveden až v CPR a jeho definice je následující: Stavba musí být navržena a provedena takovým způsobem, aby bylo zajištěno udržitelné využití přírodních zdrojů a zejména:

  • opětovné využití nebo recyklovatelnost staveb, použitých materiálů a částí po zbourání
  • životnost staveb
  • použití surovin a druhotných materiálů šetrných k životnímu prostředí při stavbě

Hlediska udržitelného rozvoje je třeba sledovat u výrobků od jejich návrhu pro materiály, výrobu, zabudování do stavby až po jejich likvidaci a u budov od zadání zakázky po návrh, provedení, užívání až po jejich demolici. Významné jsou přitom otázky ochrany životního prostředí a úspory energií. Trvale udržitelný rozvoj je definován jako rozvoj, který uspokojuje a potřeby současnosti, aniž by omezoval možnosti budoucích generací uspokojovat vlastní potřeby.

Stavební výrobky musí splňovat limity pro odpovídající kvalitu vnitřního prostředí a zároveň minimálně zatěžovat vnější životní prostředí. Dále je nutno volit vhodné zdroje energie (tzn. také s využitím obnovitelných zdrojů energie) a také uvažovat o odpovídající kvalitě výrobku po zabudování do stavby a brát v úvahu ekonomické souvislosti potřebné pro návrh, provoz a likvidaci (recyklaci).

Stavební výrobky zabudované do stavby musí respektovat požadavek vysoké funkční kvality v rámci dlouhodobé životnosti objektu. Při návrhu konstrukce a jeho optimalizaci je proto třeba posuzovat chování konstrukce v rámci celého životního cyklu a uvažovat tímto způsobem také předpokládané cykly údržby, oprav a výměn jednotlivých konstrukčních částí. K tomu je třeba sladit životnosti jednotlivých konstrukčních prvků a zajistit snadnou výměnu prvků s menší životností. Současný stav rychlého zhoršování životního prostředí vyžaduje výrazné změny technických řešení vedoucí k několikanásobnému snížení environmentálních dopadů.

Velké množství stavebních výrobků se vyrábí z ropy, tudíž mohou být recyklovány nebo použity jako zdroj energie.


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.