English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ROZDÍLNOST ZKOUŠEK A CERTIFIKACE SVÁŘEČŮ DLE NOREM ČSN EN ISO 9606-1 A ČSN EN 287-1
Datum: 25.2.2016
Autor: Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D., Ing. Zdeněk Balej, František Dolák, d.t. , TESYDO, s.r.o.

Svářeč k získání kvalifikace dle ČSN EN ISO 9606-1 musí složit zkoušku na základě přídavného materiálu FM, který odpovídá svými chemickými, mechanickými, fyzikálními i technologickými vlastnostmi skupině základního materiálu dle TNI CEN ISO/TR 15608, který bude základním konstrukčním materiálem kladně ovlivňujícím bezpečnost svařovaného výrobku. Všechny výrobkové normy i harmonizované jsou zpracovány, z hlediska technické bezpečnosti, pro používání odpovídajícího základního materiálu, který je navržen pro dané provozní podmínky výrobku. Pak přídavný materiál (FM1 až FM6) musí vždy splňovat také obdobné vlastnosti pro bezpečný provoz výrobku.

Výpočet pro dimenzi výrobku uvedený v harmonizovaných technických normách vždy vychází ze základního materiálu, který je na výrobku zastoupen ve větším objemu i hmotnosti, než přídavný svařovací materiál FM, tj. evidentně více ovlivňuje dimenzi i bezpečnost konstrukce výrobku. Výpočet nelze provádět dle přídavného svařovacího materiálu, neboť se jedná o čistý svarový kov bez promíšení s daným základním materiálem.

Součinitel svarového spoje je zastoupen v dimenzionálním výpočtu výrobku (dovoleném namáhání) na základě hodnoty součinitele svarového spoje v = 0,7, 0,85 a 1 a také má vliv na procentuální rozsahu NDT zkoušek svarových spojů na hotovém svařovaném výrobku tlakového zařízení podle dané výrobkové harmonizované normy.

Podle stávajících technických výrobkových norem pro tlaková zařízení se počítá dovolené namáhání konstrukce výrobku (kritérium technické bezpečnosti), např. pro navrhovanou tloušťku stěny konstrukce výrobku, a také pro prokazování vhodných komplexních vlastností základního materiálu výrobku, tj. i pro koncepční řešení konstrukce tlakového zařízení. Výpočet dimenze výrobku podle mechanických hodnot (vlastností) základního materiálu, by evidentně tedy byl nekompatibilní s výpočtem výrobku na základě přídavného svařovacího materiálu (čistého svarového kovu) použitého pro svařování výrobku. Jedná se tedy u skupin přídavného svařovacího materiálu FM1 až FM6 dle ČSN EN ISO 9606-1, jak je výše uvedeno, pouze o čistý svarový kov. Mechanické hodnoty skutečného svarového kovu po promíšení se skutečným základním materiálem výrobku po svařování, jsou pak evidentně rozdílné v porovnání s hodnotami čistého svarového kovu. Mechanické hodnoty tohoto promíšeného svarového kovu a jeho tepelně ovlivněné zóny, se pak získají pro reálný výpočet, na základě provedení skutečných mechanických zkoušek a z nich získaných hodnot (pracovní ověřovací zkouškou svařování nebo na základě dokumentu WPQR uvádějícího reálně použité odpovídající materiály).

To znamená, že svářeč pod dozorem svářečského dozoru EWE, EWT dle EN ISO 14731, bude muset před realizovanou zakázkou provést ověřovací pracovní zkoušku na materiálu (tzv. svědečný svarový spoj), který bude rozhodující z hlediska jeho vlastností pro technickou bezpečnost daného výrobku. Svářeč bude muset mít kvalifikaci pro daný základní materiál výrobku, na základě vhodného přídavného materiálu (FM), tj. pro pevnostně odpovídající svarový spoj k tomuto základnímu materiálu na výrobku, tzn. na základě souladu jakostních čísel W. Nr. obou materiálů.

Nebude tedy možné provádět svarové spoje např. tlakových zařízení, na základě neodpovídající kvalifikace svářeče i pro daný základní materiál. Musí se tedy použít materiál pro zkoušku svářeče s nejlepšími vlastnostmi dané skupiny FM, aby se splnil technicko - bezpečnostní rozsah oprávnění.

Uznatelnost kvalifikace svářeče dle EN ISO 9606-1 AO/NB/UNO bude možná, jen po prokázání dovednosti svářeče provádět svarové spoje pro danou kvalitu základního materiálu výrobku, a to na základě vhodně použitého přídavného svařovacího materiálu dané skupiny FM, tj. jeho odpovídajících vlastností pro provozní podmínky výrobku.

Pokud nadále platí norma ČSN EN 287-1, bude ji nutné využívat jen pro tlaková zařízení dle PED 97/23/EC (PED 2014/68/EU). Pro ostatní svařované výrobky z oceli, bude platit už jen nová kvalifikační norma ČSN EN ISO 9606-1.

Odvolávka na zkoušky svářečů prováděné dle NV č. 26/2003 Sb. i PED 97/23/EC (PED 2014/68/EU) pro dané kategorie tlakových zařízení II, III a IV (s uvedením kvalifikační normy ČSN EN 287-1), platí hlavně pro výrobky instalované k provozu v ČR a EU. Pro tlaková zařízení dodávaná do neevropských zemí a s požadavkem na kvalifikaci i certifikaci svářečů dle EN ISO 9606-1, budou AO/NB/UNO nuceny a povinny, posuzovat i tuto variantu použitých kvalifikačních a certifikačních zkoušek. Řada zakázek se již nyní úspěšně realizuje s kvalifikací svářečů dle EN ISO 9606-1. Musí být tedy vždy zvolen citlivý přístup k hodnocení vhodnosti této kvalifikace svářečů i použitých skupin přídavných materiálů FM1 až FM6. Do těchto skupin materiálů, by pro odpovídající technickou bezpečnost výrobku, měla být zařazena jakostní čísla materiálů W. Nr., pro která by kvalifikace svářečů dle EN ISO 9606-1 platila. Zkouška svářeče by pak měla být vždy prováděna i na základním materiálu dané skupiny dle TNI CEN ISO/TR 15608 s odpovídajícím číslem kvality W. Nr., tj. v souladu se skupinou FM konkrétního přídavného svařovacího materiálu dle ČSN EN ISO 9606-1 s odpovídajícím jakostním číslem W. Nr. materiálu.

Pokud již nebude legislativně možné používat tuto normu ČSN EN 287-1 a bude platná jen kvalifikace svářeče dle EN ISO 9606-1, bude se v provozu muset provádět více ověřovacích zkoušek (NDT i DT) na svědečných svarových spojích jednotlivých taveb přídavného (FM1 až FM6) i dané skupiny základního materiálu tlakových zařízení (dle TNI CEN ISO/TR 15608). Rovněž i přísněji dozorovaných zkoušek svarových spojů orgány AO/NB/UNO. Musí se tedy posuzovat kompatibilita technické bezpečnosti výrobku na základě obdobných jakostních čísel W. Nr. přídavných svařovacích i základních materiálů výrobků.

Svarové spoje na tlakových zařízeních dle PED 97/23/EC (PED 2014/68/EU), se budou muset pak provádět svářeči s kvalifikací dle EN ISO 9606-1 na kvalifikovaných svařovacích postupech WPS s určující kvalitou přídavného svařovacího materiálu (FM1 až FM6) a to s odpovídajícím číslem kvality materiálu W. Nr., plně odpovídajícímu W. Nr. i základního materiálu. Tím bude pak splněno kritérium technické bezpečnosti daného výrobku.

U certifikačních zkoušek dle EN ISO 9606-1 musí být zabezpečen systém zkoušek pro odpovídající kvalitu přídavného svařovacího materiálu (FM1 až FM6) a to kompatibilně s kvalitou základního materiálu, tzn. daného W. Nr. (jakostního čísla) materiálu výrobku dle TNI CEN ISO/TR 15608 a dle výrobkových harmonizovaných norem pro tlaková zařízení v souladu s PED 97/23/EC (PED 2014/68/EU) pro kategorie tlakových zařízení II, III a IV.

Je již zaveden systém paralelního vydávání dvou certifikátů (dle EN 287-1 i EN ISO 9606-1) na základě jedné zkoušky svářeče a jednoho svařeného zkušebního vzorku (kusu) i právně kompatibilního posuzování shody kvalifikační zkoušky svářeče s PED, tj. se stále jedinou harmonizovanou normou ČSN EN 287-1.

Kvalifikace svářečů, operátorů svařování nebo páječů prováděné v rámci NV č. 26/2003 Sb. a PED 97/23/ES (2014/68/EU) musí být také nadále prováděny jen za přítomnosti AO/NB/UNO a také jimi odsouhlasovány razítkem s PED i podpisem, a to jen na jimi vystaveném dokumentu - certifikátu svářeče, operátora svařování nebo páječe s firemní hlavičkou AO/OS/NB.




CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.