English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Mezinárodní svářečská soutěž „Zlatý pohár Linde“
Datum: 30.5.2023
Autor: Ing.Zdeněk Balej

Ve dnech 18. a 19. dubna 2023 proběhl 24. ročník mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování, který pořádá Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace.

Soutěž byla opět konaná pod záštitou generálního partnera Linde Gas a.s. a za podpory dalších oficiálních partnerů soutěže firem z oboru svařování – Esab Vamberk, s.r.o., Fronius Česká republika s.r.o., GCE Trade, s.r.o., EWM Hightec Welding, s.r.o., ALFA IN a.s., Valk Welding CZ, s..r.o., VEBO-CZ, spol.s r.o., CLOOS PRAHA, spol. s r.o., Huisman Konstrukce, s.r.o., FERRIT, s.r.o., Motor Lučina spol. s r.o., B.PRO CZ s.r.o., Vyncke s.r.o., ARCIMPEX s.r.o., GO Steeel a.s., Alliance Laundry CE s.r.o., CWS ANB Praha, TESYDO, s.r.o., DOM ZO 13 s.r.o., Český svářečský ústav s.r.o., Česká asociace ocelových konstrukcí a Krajský úřad Moravskoslezského kraje, kteří se zde prezentovali a celou akci i sponzorovali. Mediálními partnery soutěže pak byly časopisy Konstrukce a SILNICE ŽELEZNICE.

Odborným garantem soutěže byla Česká svářečská společnost ANB, která prostřednictvím hodnotitelské mezinárodní jury složené ze zkušebních komisařů firem: DOM – ZO 13, s.r.o., TESYDO, s.r.o. Brno, Český svářečský ústav s.r.o., Cech svářečských odborníků Trnava, Huisman Konstrukce, s.r.o., zástupcem zahraničního družstva z Německa a SOŠ, Frýdek-Místek, p.o. Také letos se zúčastnili pro každou metodu zástupci z doprovodu soutěžících, jejímž úkolem bylo při praktické části sledovat soutěžící, jak dodržují bezpečnost práce a také pokyny ve pWPS, přičemž uváděli poznámky pro hodnotitelskou jury, čímž se zajistila regulérnost soutěže při jejím vyhodnocování.

Soutěž byla letos vyhlášena jako národní a mezinárodní soutěž jednotlivců ve čtyřech metodách svařování, a to v metodě 111, 135, 311 a 141. Celkem se letos zúčastnilo 90 soutěžících z Česka, Slovenska a Německa. Typy soutěžních svarových spojů byly dány propozicemi soutěže, přičemž se letos svařoval u metody 111 a 135 jen jeden tupý svar a to v poloze PF v délce 300 mm s jedním napojením a u metod 311 a 141 se svařovaly dva tupé spoje v poloze PF o délce 150 mm. Hodnocení jednotlivých svarů bylo provedeno zcela anonymně, neboť čísla vzorků byly zakryté a teprve po odkrytí se vzorky tupých svarů a koutových spárovaly. U národní soutěže se tentokrát k výsledkům praktické soutěže připočítaly i výsledky soutěže teoretické. U mezinárodní soutěže se výsledky z teoretické části u českých soutěžících odečetly. I letos byly všechny vzorky obodovány a pak u prvních pěti nejlepších soutěžících v každé metodě svařování proběhlo přesné měření chyb, které se vyskytovaly u jednotlivých vzorků, ty byly obodovány a z celkového součtu bodů se pak určilo jednotlivé pořadí pěti nejlepších z každé metody.

Opět proběhla i soutěž ve svařování na virtuálních trenažerech od společnosti EWM HIGHTEC WELDING s.r.o. – Soldematic Augmented Training a to v metodě 135. Soutěžící měl tři pokusy a časový limit 20 minut.

Celou soutěž provázel, jako již tradičně u dobře zorganizované soutěže, velmi bohatý doprovodný odborný program, jehož součástí byly odborné přednášky, představení nových technologií ve svařování a různé exkurze. V rámci soutěže se uskutečnily také prezentace výrobců a prodejců svařovací techniky.

A kdo vyhrál? Výsledková listina jednotlivých metod na: www.sosfm.cz Rozhovory, fota a filmové šoty, exkurze, vyhlášení výsledků a vládní návštěvy též na facebooku https://www.facebook.com/soutezzlatypoharlinde/

Odborný garant soutěže: Ing. Balej Zdeněk

Přinášíme foto z akce


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.