English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis č. 280
Datum: 20.9.2023
Autor: Minařík CW,S ANB

Hlavní město svařování Vamberk


...

GRATULUJEME

Nový prezident IIW

Dne 16. července Valná hromada IIW potvrdila volbu nového prezidenta Prof. Dr.-Ing. Thomas Boellinghaus (Německo). Úřad převzal 24. července 2023 od svého předchůdce Švýcara Dr.-Ing. Sorin Keller.

Dosud Böllinghaus působil jako „předseda komise IX“, viceprezident a pokladník v IIW na dobrovolném základě. Nyní vystřídá předchozího prezidenta IIW Dr.-Ing. Sorin Kellera ze Švýcarska na období tří let od roku 2023 do roku 2026.

Úspěšné ukončení auditu ČIA na C0 3111 (výrobky)

V pondělí 18.9.2023 proběhl úspěšně WA ČIA na CO 3111 (CWS ANB). Tým Auditorů: David Schwarz a Markéta Lajczyková

SCHWEISSEN & SCHNEIDEN 2023


...

Po šesti letech se svařovací průmysl velmi těšil na SCHWEISSEN & SCHNEIDEN 2023. Zaměření předního světového veletrhu, 20. SCHWEISSEN & SCHNEIDEN od 11. do 15.září, bylo na digitální, automatizovanou a udržitelnou výrobu. Zejména: propojení člověka a stroje pomocí umělé inteligence, bezpečné svařování, nové aplikační procesy a podvodní technologie. Veletrh předvedl nejnovější technologie, nejnovější produkty a nejnovější procesy globálního svařovacího průmyslu a je právem považován za přední světový veletrh.

Bylo registrováno 826 vystavovatelů z 40 zemí. 94% z nich se chce vrátit na příští SCHWEISSEN & SCHNEIDEN, které bude na výstavišti ESSEN od 12. do 19. září 2025. Potom budou následovat další ve čtyřletých intervalech.

Na veletrhu bylo téměř 150 čínských vystavovatel, kteří obsadili plochu 3500 metrů čtverečních. Návštěvníku veletrhu bylo více než 40.000 ze 127 zemí světa.

Na veletrhu proběhlo z naší strany jednání s Tobiasem Rosado - Deputy Systems Managerem EWF (PT) a Diogo Diasem Marketing & Communications EWF (PT) o zneužívání ochranné známky EWF některými firmami a právních kroků ze strany EWF.

Dále jednání s Hans Georgem Grossem (GSI Rostock) o virtuální realitě (vyzkoušeli jsme trenažer svařování z roku 1974 a jeho žádosti o nastínění historie svařování v ČR, resp. najít osobu která by byla ochotna přispět do pracovní skupiny, kterou Hans vede.

Dlouhé a úspěšné jednání proběhlo s Frankem Mollem (GSI Duisburg) , který je m.j. Chirmen WG IIW „Blended Learning“. Probírali jsme problematiku dálkového studia I/EWE Part 1. Podmínky pro ANB a ATB, případný nákup licence, problematiku překladu, ceny apod. Máme konkrétní závěry

.

Jednání s vedoucím managerem GSI Jorgem Vogelsangem bylo o další spolupráci CWS ANB a GSI.

Jednali jsme s CEO IIW Luca Costou (IT - Genoa) o dalších zasedáních IIW, pravidle dobré praxe a marketingu IIW.

S Fernando Mañasem, generálním ředitelem španělského institutu svařování CESOL jsme řešili účast v projektech.

S Martinem Lukoszem (GSI Duisburg) pravidlo pro zkoušky ručním laserovým svařováním a školením zkušebních orgánů. CWS ANB poskytne GSI některé návrhy i zkušenosti z praxe.

Dle proběhla řada jednání na stáncích renomovaných svářečských firem, spolupracujících členů CWS ANB.

Jediným českým zástupcem (co jsme našli) na obrovském veletrhu byla firma AlfaIn. Expozici a novinky i plány do budoucna nám představil Ing. Ivan Řídký obchodní ředitel. (O přidružení k CWS ANB jednáme)

U firmy ESAB jsme jednali s Tomášem Zmydleným o trendech v přídavných materiálech, automatizaci a též jsme detailně prošli celý veliký stánek s výkladem novinek a trendů.

Firmu Binzel a její novinky nám představil Olda Košťál .

Tomáš Trávníček, technický ředitel CLOOS. s.r.o. nás detailně seznámil s novinkami. Pro nás výrazná novinka bylo i to, že CLOOS má čínského vlastníka.

Firma EWM je jedním z lídrů v oblasti svařovacích zdrojů v Evropě. Detailní seznámení s výrobky a průvodcem nám byl Pavel Humlach.

Všechna jednání budeme vyhodnocovat.

Veletrh bude jistě předmětem mnoha prezentací, analýz, článků a přednášek.

Tak jaký byl letošní SCHWEISSEN & SCHNEIDEN?

V první řadě veliký. 12 obrovských inovovaných hal, naplněných svařovací technikou a příbuznými obory. Je vidět, že nedostatek svářečů je celosvětový, tak většina firem představuje COROBOTy v nejrůznějších konfiguracích, činnostech a velikostech. Dalším tématem rezonujícím mezi publikem byly ruční lasery. Jsou nabízeny až na výjimku čínskými firmami. Na dotaz, zda mají CE značku odpovídali že ano, ale jednalo se o jinou značku, než vydanou evropskou autorizovanou osobou. Podobná situace je s brýlemi .

Byla uspořádána též mezinárodní soutěž mladých svářečů. Naše vlajka mezi účastnickými zeměmi byla. Nemáme však žádnou informaci, jestli se zúčastnili studenti ze soutěže ve Frýdku-Místku nebo jiní. Snad se ozvou.

Na veletrhu probíhala též soutěž svářečů pod vodou. K tomu účelu byl instalován kontejner s vodou, do kterého sestupovali svářeči. Bylo možno je sledovat skleněnými okny kontejneru. Kolem jeřáb, vodní hospodářství, zdroje atd. SLV Hannover pořádá s tímto zařízením kurzy. Takový kurz stojí 7.000 Euro, zkouška 700,- Euro.


...

Trochu překvapením bylo pro nás, že nebylo mnoho návštěv z Česka. To nám sdělili i zástupci vystavujících firem. Byli jsme rádi, že jsme se setkali s kolegy z SVV Praha a ART Welding z Liberce a dalšími.

Norma ČSN EN ISO 15610:2023

Po 20-ti letech (naposledy v roce 2003) vyšla nová ČSN EN ISO 15610:2023 - Svařování a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů – Kvalifikace na základě vyzkoušených svařovacích materiálů.

Hlavní změny jsou následující:

 • čísla metod byla aktualizována v souladu s ISO 4063:2009;
 • aktualizace normativních odkazů;
 • text byl redakčně upraven.

V normě je jasně specifikováno omezení použití:

 • Tloušťky základního materiálu t ≤ 40 mm (skupiny 1.1 a 8.1) a t ≤ 20 mm (skupiny 21, 22.1 a 22.2)
 • Koutové svary o nosném průřezu a ≥ 1 mm

Normu nelze použít tam, kde je stanovena pro svarový spoj některá z následujících skutečností“.

 1. Požadavek na tvrdost
 2. Vrubová houževnatost
 3. Předehřev
 4. Řízený tepelný příkon
 5. Teplota interpass
 6. Tepelné zpracování po svařování
 7. Omezení též výrobkovou normou a jinými dokumenty


 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.