English svareni
Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se svařování.

Přidat nový dotazPoslední návštěva:


Otázky a odpovědi
Diskuzní skupinaOtázekOdpovědíNejnovější

Svařování
634190021.01.2022 12:29
červené datum - do diskuzní skupiny přibyly od Vaší poslední návštěvy nové příspěvky

zobrazuji 1 - 20 z 634   starší >>
Proškolení pracovníků
Autor: David
Datum: 21.01.2022 11:57

Jsme firma z okresu Trutnov a potřebovali by jsme proškolit pracovníky, kteří vlastní svářecí průkazy pouze pro navařování svorníků. Kde bych mohl najít seznam firem, které se tím zabývají. Náš dosavadní školitel toho již nechal a nevím na koho se obrátit. Děkuji

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Moje ID svářeče
Autor: Stanislav Balcar
Datum: 06.02.2013 17:33

Dobrý den, mám svářečský průkaz 2-112-031-A s osvědčením z 27.11.2006 číslo B 742347(ČSN 05 0601,05 0610, 05 0630). Nemohu se najít v registraci svářečů.
Chtěl bych si obnovit osvědčení a zajímala by mne cena a kam bych se měl obrátit. Děkuji Vám za informaci.
S.Balcar

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 6 reakcí

Umístění svářečky
Autor: Mates
Datum: 19.01.2022 18:43

Dobrý den,potřebuji poradit ohledně umístění svářečky metodou MIG/MAG
Je nějaký zákon o umístění svářečky s lahví ?
Vím že musí být sklad lahví ale jde mi o to jestli je někde přesně definováno jak a kde se musí umístit.
Řeším to z důvodu koupě do zaměstnání a vedoucí mi sdělil jestli jsme schopni splnit zákon jsme měské služby máme dílnu oprávění také je a svařujeme cca jednou do měsíce.
Předeme děkuji za radu. :)

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

pájení Cu v elektrotechnice
Autor: František Mach
Datum: 13.01.2022 13:33

Hledáme pomoc od firmy nebo praktika, který má zkušenosti s pájením Cu plamenem s přídavnou pájkou CuP284 (nebo podobnou).
Máme technický problém v elektrotechnice při pájení ploché tyče Cu 2 x 8 mm na kulatý vodič (kabel).

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

EWE
Autor: Jakub Hořák
Datum: 17.08.2018 08:56

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali je nějaká možnost absolvovat doplňkový kurz pro EWE resp. navázání na kurz EWT s tím, že bohužel nesplňuji podmínku VŠ technického směru ? Předem děkuji za odpověď.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Popisovače základní
Autor: Vašek
Datum: 15.12.2021 07:14

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně značení - popisování svaru. Svařujeme hliník metodou 141/131. Po označení a následného zavaření přes popisovač, nám nastávají 2 problémy.
1)Po zavaření se nám sváry jakoby ztrácejí...(svary jsou hubené nevzhledné viz. obrázek. svarová housenka mizí nebo jakoby se propadá, jedná se sice jen o stehové svary, které jsou finálním výsledkem. Na obrázku je testovací vzorek s různými popisovači.
2) když už se povede najít popisovač, který nijak neovlivní svarovou housenku, máme tady druhý problém a to popisovač se jakoby zapeče a nejde sundat jinak než mechanicky (to se moc nelíbí zákazníkovi) Pánové nemáte nějaký tip na popisovač, který neovlivní svarovou housenku a půjde po svaření odstranit ideálně lihem? Děkuji za jAkékoliv reakce

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 4 reakce

Kvalifikace děrového / žlábkového svaru
Autor: Václav
Datum: 03.12.2021 12:09

Dobrý den,
potřeboval bych poradit čím mohu pokrýt, případně dle čeho kvalifikovat děrový nebo žlábkový spoj-svar.
děkuji za jakoukoliv radu....

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 12 reakcí

MIG pájení pozinku
Autor: Tomáš
Datum: 29.10.2021 12:42

Zdravím kolegové.

Mám takový dotaz ohledně MIG pájení.
Řeším poptávku kdy chce zákazník svářet pozinkované plechy o tloušťkách 1,5; 2; 3mm
První co mě napadlo jako nejschůdnější řešení je pájení drátem typu CuSi.. Ale zde bohužel končím jelikož s touto technologií nemám zkušenosti.
Jak tomu tak bývá, vůle zaměstnavatele investovat do nových technologií není veliká. Zajímá mě jestli se dá použít klasický MIG/MAG zdroj typu Fronius Transpuls 2700. Předpokládám plyn čistý argon (někde jsem vyčetl 1% Co, nevím). Svářet v pulsu? Nemám představu jaké parametry aby se nezačal tavit ZM.
Případně jaký použít bowden, také jsem se dočetl že je lepší podavač na čtyři kladky. Další věc že se vedení snaží protlačit projekt na robota, ale bojím se jak se bude drát na takovou dlouhou trasu chovat a zda je vůbec možné ho sehnat v sudu. Prosím o radu pokud má někdo s tímto zkušenosti, případně nějaký odkaz pokud je tato problematika někde rozebraná.

Děkuji

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 4 reakce

nové trendy
Autor: Zikmund
Datum: 24.11.2021 12:45

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na nové trendy v oblasti svařování, o kterých by šla napsat semestrální práce.
Díky za odpovědi.
TZ

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 5 reakcí

IWT úrovně A
Autor: Ondřej
Datum: 24.11.2021 14:20

Zdravím.

Mám dotaz ohledně úrovně dozoru a zvyšování kvalifikace.
Jako standartní IWT a odpovědný zástupce hlavního (externího) svářečského dozoru jsem úrovně B. Jak v praxi vypadá pokud bych chtěl být tedy přezkoušen z úplné technické znalosti, jaké jsou podmínky, kdo mě může přezkoušet a "pasovat" na Áčkovou úroveň? A jakým způsobem posléze budu svou úroveň deklarovat? Případně kde je tato problematika rozebrána?

Díky za vaše rady.

Uznávání WPS, WPQR dle EN ve Velké Británii po m1.1.2022
Autor: Václav Heřman
Datum: 12.10.2021 11:25

Dobrý den
Od 1.1.2021 UK neakceptuje certifikaci CE. Jak je to, prosím s akceptací dokumentů svařování dle EN tj. WPS, WPQR? Budou po 1.1.2022 tyto dokumenty akceptovány úřady UK?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Svařovací certifikát a průkaz
Autor: Marian Majerský
Datum: 12.11.2021 18:43

Dobrý den mám že zaměstnavatelem jsme ukončili na dohodu pracovní smlouvu ale problém je že nedokáže najít můj certifikát a průkaz aby my ho odevzdal je možny aby my ho někde znovu vytiskli?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Zaškolení pracovníků 05 0705
Autor: Ondřej
Datum: 09.11.2021 08:35

Krásný den kolegové.

Mám takový dotaz ohledně zaškolování pracovníků. Takhle si procházím 050705 a porovnávám starou verzi ze září 2002 se změnami Z1 z listopadu 2008 a zaujal mě druhý odstavec v článku 7.2: ,,Zkoušky se skládají před pověřeným zkušebním orgánem" oproti staré verzi ve znění ,,zkoušky se skládají před komisí, které předsedá svářečský dozor firmy".
Vyplývá mi z toho že bych jako firemní dozor už nemohl zkoušky svářečům dělat a měl bych si na to pozvat nějaký zkušební orgán, třeba někoho z domky.. Snad se pletu?

Díky za radu.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

MIG pájení pozinku
Autor: Tomáš
Datum: 29.10.2021 12:42

Zdravím kolegové.

Mám takový dotaz ohledně MIG pájení.
Řeším poptávku kdy chce zákazník svářet pozinkované plechy o tloušťkách 1,5; 2; 3mm
První co mě napadlo jako nejschůdnější řešení je pájení drátem typu CuSi.. Ale zde bohužel končím jelikož s touto technologií nemám zkušenosti.
Jak tomu tak bývá, vůle zaměstnavatele investovat do nových technologií není veliká. Zajímá mě jestli se dá použít klasický MIG/MAG zdroj typu Fronius Transpuls 2700. Předpokládám plyn čistý argon (někde jsem vyčetl 1% Co, nevím). Svářet v pulsu? Nemám představu jaké parametry aby se nezačal tavit ZM.
Případně jaký použít bowden, také jsem se dočetl že je lepší podavač na čtyři kladky.. Prosím o radu pokud má někdo s tímto zkušenosti.

Díky

Strasti svářečského dozoru
Autor: Vladimír EWT
Datum: 11.12.2020 12:20

Fotogalerie:

Dobrý den všem s entusiasmem ke svařování. Nedávno jsem si pročítal zde na stránkách moc hezké prezentace o strastech svářečského dozoru. Oboru svařování se věnuji 20 let nejdříve jako svářeč- zámečník, pak pouze svářeč, mistr výroby u svářečů a zámečníků. A nakonec jsem absolvoval kurz EWT/IWT a jako technolog byl 6 let bičován výrobkovými předpisy ASME, PED, Merkblatt, EN 1090 atd. Poznal jsem v praxi svařování titanu, materiálu zvaný safurex , svařování plátovaných materiálů a další různé specialitky. Po 10 letech pod novým majitelem byla firma rozpuštěna a 400 lidí, někteří tam vyrostli, jejich tátové a dědové tam také pracovali. Po 10 letech práce se špičkami v oboru jsem zcela naivně doufal, že v nové práci v menší firmě, která svařuje jednoduché věci jen na ISO 3834-2 a ISO 9001 mě nemůže vůbec, ale vůbec nic překvapit. Asi tušíte, že jsem se opravdu spletl. Je notoricky známo, že firma je taková, jací v ní jsou lidé. Po zrušení provozu jsem tedy nastoupil do malé firmy asi o 20ti svářečích jako hlavní svářečský dozor a nahradil postaršího externího svářečského inženýra.
Pokud mnoho let žijete mezi rentgenovým pracovištěm, laboratoří a několika elitními svářeči může se vám stát, že po nástupu do firmy jako jsem nastoupil já, začnete pociťovat svíravý pocit v krku a bušení srdce.
Už po 3 týdnech od nástupu jsem měl první konflikt, kdy uznávaný praktik v dílně nepředehříval S355 v tloušťce 40mm, nepoužíval na X svar žádné nájezdové plechy. Po kritice jsem ze zvyku zakázal bez předehřevu pokračovat. Načež jsem narazil do první zdi. Jak někdo ve věku 36 let může zpochybnit exluzivního svářeče jako je (budu mu říkat Petr). Na dveřích mého kanclíku v dílně se objevil nádherný kosočtverec. Za hodinu se mi ve dveřích začal střídat mistr výroby v kombinaci s výrobním ředitelem, že Petr dal výpověď.“ Že mi to tady takhle neděláme“. Myslíte, že se někdo zajímal, proč to musí být předehřáté? Ani omylem. Chvilku bylo dusno, Petr za 4 dny byl zpátky.
Po čase jsem ale začal objevovat další poklady typu naprostá ignorace při objevení výrazné koroze v místě kde májí být umístěny svary. Když jsem se zeptal svářeče, jak je možné, že, před zahájením svařování neobrousil bruskou alespoň místo kde bude svár. Víte, jaký byl argument? „Já jsem takhle dostal ten plech“. A bylo hotovo.
Pravidelně jsou při kontrole nalezeny studené spoje. Vruby tak dlouhé, že jsem je neviděl ani při školení na vizuálce. Tohle se nepromítá. Svářeči jsou schopni se velice urazit, když jim otluču o hlavu, že jsou vruby nepřípustné. Hlavně třeba v délce 30cm. Kroutíte hlavou? To je realita dnešních dní.
Firma také svařuje tělesa kotlu pro jednu známou značku. Zkoušel jsem svářečům vysvětlit, že když se nechá na kotli vrub a v provoze při vysoké teplotě se mění vlivem roztažnosti rozměr (výraz dynamika jsem již zde vypustil ze svého slovníku) se pravděpodobně stane, že v místě vrubu kotel brzo praskne a voda vyteče. O nákladně opravě ani nemluvě. Byl jsem hodně překvapený o neochotě přijmout tuto informaci a zcela nepochopen. S vruby jsou stále ochotni odevzdávat svařence jako hotové a často byl mistr nesvářeč překvapen, že je zase reklamace. Po nějaké době jsem si udělal čas a napsal pro dílnu na kotle krátkou příručku v jazyce dělnickém, jak na vodotěsné svary a po roce nátlaku se mi povedlo naučit svářeče v dílně alespoň rozlišovat příčné a podélné svary a z důvodu kvality kotlů dodržovat pořadí při svařování.

Ještě jednu příhodu a dost.
Jednoho dne jsem se objevil v kanceláři mého přiděleného zástupce, kde sedí jak konstruktér tak i vedoucí technolog. V té době se tam zaučoval nějaký mladík a dostal na starosti jednoduché výkresy. Sedím tam a ten hoch šel za mým zástupcem a ptá se „ Mám tady tenhle plech a dole v poznámce je napsáno po ohnutí normalizace 850 – 900 stupňů. Co to znamená. Můj zástupce řekl „ Dej to ohnout a poslat zákazníkovy. Ser na to.“ V té chvíli jsem procitnul jako by mi zahrál na jinou strunu. Říkám „ Co blázníš na výkrese je tepelné zpracování a navíc zákazník uvádí v razítku EN 15085-2. Ten plech bude někde na rychlíku nebo osobáku.“ Tepelné zpracování se muselo znovu promítnout do ceny, protože můj zástupce se na to vykašlal, když naceňoval zakázku.

Závěrem chci vyjádřit všem technologům a odborníkům na svařování respekt protože, Ignorace je opravdu stresující. Hlavně pokud člověk osobně prožil situace, kdy se zbortila ocelová konstrukce anebo praskla nádoba při tlakové zkoušce.

Přeji všem mnoho trpělivosti.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 8 reakcí

tvrdost
Autor: Vladimír EWT
Datum: 06.09.2021 08:40

Dobrý den, chtěl bych se zde zeptat zkušenějších, ale hlavně znalejších v oblasti tvrdosti svarového spoje. Jako svářečský technolog předepisuji do WPS různé metodiky a postupy jak mají svářeči ten či ten materiál svařovat, aby svarový spoj dosahoval požadovaných kvalit ze strany zákazníka. Pokud zákazník nepožaduje nějaké specifické vlastnosti a nespadá výrobek pod nějakou výrobkovou normu, vytvořím svařovací postup dle standardů, které znám a mám, jako jsou EN 1011-1, 2 atd. Ověřím si CEV nebo CET, spočítám si kombinovanou tloušťku a další abych minimalizoval riziko vzniku trhliny nebo naprostého prasknutí.
Můj dotaz zní. Existují v nějaké normě předepsané nebo definované nebo doporučené rozsahy tvrdosti (HV) svarových spojů dle materiálových skupin. Jako že svarový spoj by měl obvykle dosahovat cca 350HV až 400HV např. ??
Jsem schopen ukázat zákazníkovi nebo hlavně svému nadřízenému jednoduchou informaci (když není definováno smlouvou) proč se snažím o tu nebo o tu tvrdost ve svarovém spoji? A to bez dokazování pro ně nic neříkajíce uhlíkovém ekvivalentu. Vyskytují se někde v předpisech taková doporučení?
Často je mi kladen dotaz. Proč chceš kupovat tenhle svař.drát když tenhle co máme je levnější. Vysvětlujte to ale někomu kdo zatím není schopen pobrat věci typu nárazová práce, tažnost, tvrdost MPa atd Zjistil jsem že jedině jednoduché informace jsou páka na tyto lidi. Proto se zde na to ptám.
Díky

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 3 reakce

WPS vs. doporučení výrobce
Autor: Jarda
Datum: 13.09.2021 19:33

Může mi IWE napsat do WPS,že mám svařovat elektrodou Ø 2,5 na 110A,když výrobce uvádí maximálně 80A ?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Svaření Al 7005 s Al 6082 T6
Autor: Miloš
Datum: 31.12.2020 10:52

Zdravím,
potřeboval bych radu. Je nějaké úskalí při svařování hliníku 7005 se slitinou 6082 ? A jaký použít drát na TIG ? Bude nějak výrazně ovlivněna pevnost ?
Děkuji za odpovědi.
Miloš.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Svářečka
Autor: Komem
Datum: 20.04.2020 08:06

Dobrý den,

rád bych se s vámi potradili ohledem výběru nové svářečky. Jsem absolutní laik, a tak jsem si nechal poradit od známého, který má reference k Omicron GAMA 166. Chtěl jsem si jeho doporučení ověřit na internetu, ale nikde jsem nic moc světoborného nenašel. Snad jen tady v nějakém žebříčku https://www.arecenze.cz/svarecky/ ale ten je podle mě dělaný z Heuréky.

Nemáte prosím někdo nějaké doporučení k této svářečce?

Děkuji.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Obnovení svářecího průkazu
Autor: Jakub
Datum: 09.06.2021 12:03

Dobrý den, za nedlouho mi skončí platnost mého svářecího průkazu. Chtěl bych se zeptat zda je možné si platnost svářecího průkazu prodloužit a jak postupovat?

Děkuji mnohokrát a přeji hezký den.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

zobrazuji 1 - 20 z 634   starší >>

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků diskuzní skupiny "Svařování":
váš e-mail:

Přihlášení registrovaných uživatelů:
jméno: heslo:

Informační servis
Nabídky práce
  • TECHNOLOG SVAŘOVÁNÍ - WELDING ENGINEER
    Manufacturing Technology Concept development and agenda. Manufacturability& Product and material de... (18.1.2022)
  • inspektor / auditor
    Na pracoviště Česká Třebová hledáme pracovníka na pozici inspektor / auditor. Náplň práce: - zkouš... (3.1.2022)
  • Inspektor / auditor
    Na pracoviště Praha hledáme inspektora / auditora. Náplň práce: - Zkoušení svářečů, inspekce a kva... (3.1.2022)
další nabídky >>>
Předpověď počasí
CWS ANB, Velflíkova 4, 160 75, Praha 6 - Dejvice
Tel.: 224 310 394, Fax. 224 310 406
© Copyright CWS-ANB 2006-2022, všechna práva vyhrazena.