English svareni
Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se svařování.

Přidat nový dotazPoslední návštěva:


Otázky a odpovědi
Diskuzní skupinaOtázekOdpovědíNejnovější

Svařování
651195110.04.2024 13:47
červené datum - do diskuzní skupiny přibyly od Vaší poslední návštěvy nové příspěvky

zobrazuji 1 - 20 z 651   starší >>
Jak se dostat do registru když sem zapomněl Id
Autor: Zdeněk busta
Datum: 09.04.2024 14:48

Dobrý den přeji
Někam jsem založil papíry od státních a nemám tedy ID abych se
podíval zde na webu je nějak možnost se tam dostat za pomoci rodného čísla jména atd
Děkuji za odpověď s pozdravem a přáním klidného dne Busta

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Kde jsou svářeči
Autor: Vladimír EWT
Datum: 29.02.2024 11:24

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Pokaždé, když mi někdo z vedení nebo personalistka oznámí, že mi vedou na vstupní zkoušku svářeče, mě začne popadat panika. Ze začátku mi to přišlo jako recese. Ovšem roky běží a vy jste schopni přijmout 1 z 10ti uchazečů, začne to být spíše depresivní. Vedení vás kritizuje, že máte velké nároky a přitom já jen chci aby uchazeč přišel, svářečku si vyzkoušel a za nějakou půl až hodinku mi ukázal jednoduchý svár. Již se neptám na značky, nezkouším svařování podle značek a už vůbec nezkouším změřit zadanou velikost svaru. nechci svařovat trubky. Neřeším kořeny. Občas se i dívám jestli není v dílně skrytá kamera do nějakého humorného pořadu. Uchazeči mě přesvědčovali o tom že nemusí používat rukavice. Jiný zase regulérně začal svařovat bez kukly se zavřenýma očima. Na otázku jestli mu něco nechybí mi řekl, že o ničem neví.
Další vůbec nevěděl k čemu je redukční ventil na láhvi. Vrcholem byl (spíše smutným) byla odpověď, že mu nikdo neřekl, že musí umět číst. Byl to člověk, který neuměl číst a psát. Přiložené obrázky jsou jen malou částí mé galerie. Podotýkám , že autoři těchto svarů byli velice nazlobeni, z mého odmítnutí.
O to víc mě to jako bývalého svářeče opravdu bolí:-) Roky pracujete v prostředí kde se sváry rentgenují a kontrolují UT a najednou jste ve firmě kde si občas připadáte jako v rozvojové zemi. No není to depresivní? Kladu vám tedy filozofickou otázku. Kam se ztrácejí svářeči, kteří umějí nebo uměli svařovat?
Ten čtvrtý obrázek, to mě opravdu rozesmálo. Když jsem přišel ke stolu, tekly mě slzy. Svářeč zkušební kousek přivařil přímo ke stolu.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

AM metodou PBF-LB
Autor: Václav Minařík
Datum: 02.04.2024 10:54

Dobrý den,

používá někdo v ČR technologii 3D tisku PBF-LB (Powder Bed Fusion-Laser Beam)? Prosím dejte kontakt.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Objednání publikace
Autor: Petr Janšta
Datum: 12.03.2024 12:23

Dobrý den,
kde se dá objednat publikace: Základy svařování laserem metoda 52
Děkuji

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Objednání publikace
Autor: Petr Janšta
Datum: 12.03.2024 12:23

Dobrý den,
kde se dá objednat publikace: Základy svařování laserem metoda 52
Děkuji

Vydání svářečského oprávnění
Autor: Martin
Datum: 27.02.2024 12:35

Chci se zeptat. Udělal jsem svářečský kurz ve škole a teď mě chtějí vyhodit. Přijdu o svářečský průkaz, když jsem udělal zkoušky a vše tak jak má být?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Tepelný prikon
Autor: Jozef
Datum: 22.03.2022 09:10

Dobrý deň všetkým,

Mám dotaz spojený so zváraním feritických ocelí. Aký je limitujúci tepelný príkon Q pre zváranie týchto materiálov ? V norme 1011-1 je vzorec ale nenašiel som tam uvedené limity.

Ďakujem
Jozef

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

zkouška fungování
Autor: Václav
Datum: 19.02.2024 13:02

Zkouška

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

Předepisování velikosti svarů
Autor: Vojtěch
Datum: 16.06.2022 19:09

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na dotaz ohledně předepisování velikosti svarů.
V tomto případě jsem pouze jako kreslič, konstrukce byla navržena zkušenějším kolegou, já dělám výkresy (tedy i svařence).
Jedná se o namáhanější konstrukci z materiálu S235 (zdviž zatěžovanou cca 500 kg) z jeklů, vyztuženou různymi žebry. Konstrukce už je schválena zákazníkem a zároveň konstruktéry počítána na průhyb i napětí.
Můj postup je teď takový, že koutové svary zvolím vždy jako 0,7x tloušťky materiálu (jeklu) a popř. zaokrouhlím na celé číslo nahoru. Dočetl jsem se, že koutové svary větší než 70% tloušťky tenčího materiálu jsou už tzv. kontraproduktivní. Mohl by mi někdo vysvětlit proč?

Koutové svary jsou při kolmém spojení jeklů na dvou stranách. Na zbylých dvou stranách, kde jsou jekly "zarovno", pak vzniká prostor pro "1/2V" svar. Má se zde předepisovat velikost? Popř. na základě čeho? Ve firmě je ve zvyku tam velikost nepředepisovat, pouze předepsat buď konvexní profil, nebo pokud to konstrukce požaduje - zabroušený do roviny.

Děkuji moc předem za reakce

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Zadržování svářečského certifikátu
Autor: Petr Jánoš
Datum: 24.06.2014 22:39

Dobrý den,může mi zaměstnavatel zadržovat originál svářečského certifikátu a mně dát pouze kopii a také bez (petky)?Účetní se ohrazují se tím,že na to mají právo a potřebují to,když jim příjde kontrola.děkuji za odpověď Jánoš.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 34 reakcí

Osvědčení o svařování ?
Autor: Daniel Hölzel
Datum: 09.06.2022 13:39

Dobrý den,

Mám prosbu, pracoval jsem u malé rodinné firmy a tam mi slíbili že mi prodlouží svářečský průkaz, napsal jsem si testy a po nějaké době jsem ho od nich dostal že mám všechny ty kurzy prodloužené …. Ale moje razítka nebyla prodloužena a jediné co tam bylo nové je Osvětdčení o doškolení a přezkoušení svářeče a zaškoleného pracovníka z bezpečného ustanovení podle ČSN 05 0705 do roku 2023 co mám dělat protože se v tom nevyznám. Čekal jsem že ti razítka budu mít mezi Základními zkouškami svářeče. A co to osvědčení vůbec znamená ?

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Svařování hliníku
Autor: Jiří
Datum: 07.06.2022 16:16

Dobrý den ,
svařujeme z materiálu EN AW 5754 H22 t=2mm odsavače metodou 141 . Každý odsavač je opatřen výduchem (komínem) , který se zkružuje ( max. průměr 100mm o délce 100mm ) . Následně se tupý spoj svařuje . Neustále nám spoje praskají . Zvolil jsem jiný přídavný materiál AlMg 5 (méně trhlin) , následně AlSi5 - ten již fungoval , ale problém je , že díly se eloxují natur a svar zčerná . Nezná někdo možnou příčinu , proč nám tupý spoj praská ? . Rohové a koutové svary nám fungují , ale tento tupý spoj na zkruženém dílu praská .

Děkuji za případný typ

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

Kontrola hadic na acetylen
Autor: Milan
Datum: 31.05.2022 07:23

Dobrý den, kontrola hadic na acetylen se provádí při nejvyšším pracovním přetlaku 0,15 MPa. Jestliže mám v centrálním rozvodu tlak 0,1 MPa, měl bych ho kvůli zkoušce zvýšit na 0,15MPa nebo mohu ponechat tlak při zkoušení na 0,1MPa? Bylo by možné nahradit hadice na acetylen a kyslík, které jsou uložené v drátěných kabelových žlabech ve výšce 2 metry nad zemí flexibilní hadicí,(podobnou jako je pro přívod plynu ke sporáku), aby se každé 3 měsíce nemusela dělat zkouška pěnotvorným roztokem? Děkuji za odpověď. Milan

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď

svařování
Autor: Filip
Datum: 07.05.2022 10:36

Dobrý den.Mám uřední zkoušky na EN 2871- 1 135 T BW 1,3 s T12 D 50 ,0 H-L 045 ss nb.A uřední zkoušku ze 111.Pracuji ve firmě kde se opravují kolejové vozy.Již mi z duvodu neapsolování pracovní z koušky mi nedovolí svařovat.Tím chci říci že mé uřední zkoušky z metod 135 a 111 neplatné z duvodu pracovní zkoušky.Jsem svářeč z platnými certifikáty a nesmím svařovat.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 1 reakce

MIG pájení pozinku
Autor: Tomáš
Datum: 29.10.2021 12:42

Zdravím kolegové.

Mám takový dotaz ohledně MIG pájení.
Řeším poptávku kdy chce zákazník svářet pozinkované plechy o tloušťkách 1,5; 2; 3mm
První co mě napadlo jako nejschůdnější řešení je pájení drátem typu CuSi.. Ale zde bohužel končím jelikož s touto technologií nemám zkušenosti.
Jak tomu tak bývá, vůle zaměstnavatele investovat do nových technologií není veliká. Zajímá mě jestli se dá použít klasický MIG/MAG zdroj typu Fronius Transpuls 2700. Předpokládám plyn čistý argon (někde jsem vyčetl 1% Co, nevím). Svářet v pulsu? Nemám představu jaké parametry aby se nezačal tavit ZM.
Případně jaký použít bowden, také jsem se dočetl že je lepší podavač na čtyři kladky. Další věc že se vedení snaží protlačit projekt na robota, ale bojím se jak se bude drát na takovou dlouhou trasu chovat a zda je vůbec možné ho sehnat v sudu. Prosím o radu pokud má někdo s tímto zkušenosti, případně nějaký odkaz pokud je tato problematika někde rozebraná.

Děkuji

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 6 reakcí

Drážkování uhlíkem
Autor: Václav Š.
Datum: 11.04.2011 10:27

Dobrý den,
kolik materiálu je nutno obrousit po drážkování uhlíkovou elektrodou? Jak tlustá bývá vlastně vrstva nauhličení? Jak lze kontrolovat, že takto vzniklé svarové plochy jsou způsobilé pro vznik kvalitního sváru? Existuje nějaká literatura? Předem díky za radu!

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 9 reakcí

Normy
Autor: Martin
Datum: 23.02.2022 07:40

Dobrý den jak určovat dobu ( normy ) svařování děkuji

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 3 reakce

EWE
Autor: Jakub Hořák
Datum: 17.08.2018 08:56

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali je nějaká možnost absolvovat doplňkový kurz pro EWE resp. navázání na kurz EWT s tím, že bohužel nesplňuji podmínku VŠ technického směru ? Předem děkuji za odpověď.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 13 reakcí

Svářečský dozor
Autor: Radek
Datum: 31.01.2022 15:26

Dobrý den, chci se zeptat jestli je nutné být oficiálně registrovaný na zkušební organizaci jako svářečský dozor pro danou firmu (+mít např. národní razítko) nebo stačí k provádění činosti pouze pověření svářečského dozoru od zaměstnavatele (+razítko evropské o které jsem si již zažádal).

Děkuji za info.

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   další 2 reakce

Moje ID svářeče
Autor: Stanislav Balcar
Datum: 06.02.2013 17:33

Dobrý den, mám svářečský průkaz 2-112-031-A s osvědčením z 27.11.2006 číslo B 742347(ČSN 05 0601,05 0610, 05 0630). Nemohu se najít v registraci svářečů.
Chtěl bych si obnovit osvědčení a zajímala by mne cena a kam bych se měl obrátit. Děkuji Vám za informaci.
S.Balcar

odpovědět na otázku   zobrazit odpověď   dalších 9 reakcí

zobrazuji 1 - 20 z 651   starší >>

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků diskuzní skupiny "Svařování":
váš e-mail:

Přihlášení registrovaných uživatelů:
jméno: heslo:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.