English svareni
Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se svařování.
[Tisk]


Diskuzní a poradenské fórum

Otázky a odpovědi

Svařování

Strasti svářečského dozoru
Autor: Vladimír EWT
Datum: 11.12.2020 12:20

Fotogalerie:

Dobrý den všem s entusiasmem ke svařování. Nedávno jsem si pročítal zde na stránkách moc hezké prezentace o strastech svářečského dozoru. Oboru svařování se věnuji 20 let nejdříve jako svářeč- zámečník, pak pouze svářeč, mistr výroby u svářečů a zámečníků. A nakonec jsem absolvoval kurz EWT/IWT a jako technolog byl 6 let bičován výrobkovými předpisy ASME, PED, Merkblatt, EN 1090 atd. Poznal jsem v praxi svařování titanu, materiálu zvaný safurex , svařování plátovaných materiálů a další různé specialitky. Po 10 letech pod novým majitelem byla firma rozpuštěna a 400 lidí, někteří tam vyrostli, jejich tátové a dědové tam také pracovali. Po 10 letech práce se špičkami v oboru jsem zcela naivně doufal, že v nové práci v menší firmě, která svařuje jednoduché věci jen na ISO 3834-2 a ISO 9001 mě nemůže vůbec, ale vůbec nic překvapit. Asi tušíte, že jsem se opravdu spletl. Je notoricky známo, že firma je taková, jací v ní jsou lidé. Po zrušení provozu jsem tedy nastoupil do malé firmy asi o 20ti svářečích jako hlavní svářečský dozor a nahradil postaršího externího svářečského inženýra.
Pokud mnoho let žijete mezi rentgenovým pracovištěm, laboratoří a několika elitními svářeči může se vám stát, že po nástupu do firmy jako jsem nastoupil já, začnete pociťovat svíravý pocit v krku a bušení srdce.
Už po 3 týdnech od nástupu jsem měl první konflikt, kdy uznávaný praktik v dílně nepředehříval S355 v tloušťce 40mm, nepoužíval na X svar žádné nájezdové plechy. Po kritice jsem ze zvyku zakázal bez předehřevu pokračovat. Načež jsem narazil do první zdi. Jak někdo ve věku 36 let může zpochybnit exluzivního svářeče jako je (budu mu říkat Petr). Na dveřích mého kanclíku v dílně se objevil nádherný kosočtverec. Za hodinu se mi ve dveřích začal střídat mistr výroby v kombinaci s výrobním ředitelem, že Petr dal výpověď.“ Že mi to tady takhle neděláme“. Myslíte, že se někdo zajímal, proč to musí být předehřáté? Ani omylem. Chvilku bylo dusno, Petr za 4 dny byl zpátky.
Po čase jsem ale začal objevovat další poklady typu naprostá ignorace při objevení výrazné koroze v místě kde májí být umístěny svary. Když jsem se zeptal svářeče, jak je možné, že, před zahájením svařování neobrousil bruskou alespoň místo kde bude svár. Víte, jaký byl argument? „Já jsem takhle dostal ten plech“. A bylo hotovo.
Pravidelně jsou při kontrole nalezeny studené spoje. Vruby tak dlouhé, že jsem je neviděl ani při školení na vizuálce. Tohle se nepromítá. Svářeči jsou schopni se velice urazit, když jim otluču o hlavu, že jsou vruby nepřípustné. Hlavně třeba v délce 30cm. Kroutíte hlavou? To je realita dnešních dní.
Firma také svařuje tělesa kotlu pro jednu známou značku. Zkoušel jsem svářečům vysvětlit, že když se nechá na kotli vrub a v provoze při vysoké teplotě se mění vlivem roztažnosti rozměr (výraz dynamika jsem již zde vypustil ze svého slovníku) se pravděpodobně stane, že v místě vrubu kotel brzo praskne a voda vyteče. O nákladně opravě ani nemluvě. Byl jsem hodně překvapený o neochotě přijmout tuto informaci a zcela nepochopen. S vruby jsou stále ochotni odevzdávat svařence jako hotové a často byl mistr nesvářeč překvapen, že je zase reklamace. Po nějaké době jsem si udělal čas a napsal pro dílnu na kotle krátkou příručku v jazyce dělnickém, jak na vodotěsné svary a po roce nátlaku se mi povedlo naučit svářeče v dílně alespoň rozlišovat příčné a podélné svary a z důvodu kvality kotlů dodržovat pořadí při svařování.

Ještě jednu příhodu a dost.
Jednoho dne jsem se objevil v kanceláři mého přiděleného zástupce, kde sedí jak konstruktér tak i vedoucí technolog. V té době se tam zaučoval nějaký mladík a dostal na starosti jednoduché výkresy. Sedím tam a ten hoch šel za mým zástupcem a ptá se „ Mám tady tenhle plech a dole v poznámce je napsáno po ohnutí normalizace 850 – 900 stupňů. Co to znamená. Můj zástupce řekl „ Dej to ohnout a poslat zákazníkovy. Ser na to.“ V té chvíli jsem procitnul jako by mi zahrál na jinou strunu. Říkám „ Co blázníš na výkrese je tepelné zpracování a navíc zákazník uvádí v razítku EN 15085-2. Ten plech bude někde na rychlíku nebo osobáku.“ Tepelné zpracování se muselo znovu promítnout do ceny, protože můj zástupce se na to vykašlal, když naceňoval zakázku.

Závěrem chci vyjádřit všem technologům a odborníkům na svařování respekt protože, Ignorace je opravdu stresující. Hlavně pokud člověk osobně prožil situace, kdy se zbortila ocelová konstrukce anebo praskla nádoba při tlakové zkoušce.

Přeji všem mnoho trpělivosti.

odpovědět na otázku

Chronologický seznam příspěvků
Jan21.10.2021 19:32
Vladimír EWT20.10.2021 07:12
Jan15.10.2021 18:33
Michal IWT22.04.2021 12:46
Otakar Sudík13.01.2021 08:30
MK IWT22.12.2020 00:17
Vladimír EWT11.12.2020 14:13
David, IWT/EWT11.12.2020 13:50
Minařík11.12.2020 12:51

Příspěvky
Autor: Jan
Datum: 15.10.2021 18:33 odpovědět
nahoru
Vážený pane Vladimíre, díky za hezký příspěvek popisující nehezké výrobní zkušenosti. Moje zkušenost je velmi podobná. Začal jsem vykonávat svářečský dozor v jedné firmě kde mi bylo hned na začátku sděleno, že mají velké problémy s praskáním svarů, že se s tím potýkají už léta a zkusili kde co. Firma svařuje tlusté plechy, S355 v tloušťce 40mm u nich není žádná tloušťka. Svařují i 80 mm - oceli jemnozrnné konstrukční, vysokopevné, ale i se zvýšeným uhlíkem a dokonce i určené k zušlechťování! Jejich svařence mají navíc velmi vysokou tuhost. Když jsem to viděl, položil jsem pár otázek, na které jsem hned dostal odpovědi: že WPS nevědí co znamená, předehřevy neaplikují a všechny parametry si určují sami svařeči. Dovedete si představit co jsem si v tu chvíli pomyslel. Naprostá tragédie. Ale prý že to jinak u nich dělají super borci, co to umí... akorát jim to teda praská... ty lomy by mohly být v učebnici fraktografie. Nastavil jsem nápravná opatření - určení a předepsání předehřevů, technologických postupů, důsledná kontrola technologické kázně atd. K čemu to vedlo? K ničemu. Bylo mi sděleno, že tyto svařence nelze stehovat s předehřevem, že to nejde a musí se to dělat bez něj.
Tím pro mě diskuse skončila, protože kdo nechce, ten nechce. Lidská hloupost (a nekompetentnost) je nekonečná.

Autor: Vladimír EWT
Datum: 20.10.2021 07:12 odpovědět
nahoru
Přesně takhle to je. Lidé si často myslí, že, když má firma nějaký certifikát, že má dobré pracovní postupy. Velice často opak je pravdou. Měli jsme nedávno audit na iso 3834-2. Byl jsem s auditorem sám ve své kanceláři. když mi rozporoval už asi pátou věc, normálně jsem se naštval a řekl jsem mu, že nemám páky na narovnání pokřivených věcí tady. Ať to napíše do závad. Druhý den mi přišel email od managerky, že audit proběhl skvěle. Vůbec jsem nechápal protože já jsem se při auditu fakt poprvé styděl. Nejhorší je, že nemáte ani podporu od vedení. Jak já říkám " Moje práce končí tam, kde začíná neochota otevřít peněženku" Potřeboval jsem kvůli výrobkům rozšířit kvalifikaci svářečů. "NIC nebude. To bychom nic nevyrobili." Na svařování držáku náprav nemáme WPQRy. Říkám,"Je tam zvláštní svařovací drát kvůli vrubovkám." Mé podání vysvětlení se ztratilo v okamžiku co jsem to vysvětlil. Sice v této firmě ještě pracuji, ale už to snad dlouho trvat nebude. Tohle fakt nezvládám.:-)))

Autor: Jan
Datum: 21.10.2021 19:32 odpovědět
nahoru
A víte proč ten audit dopadl skvěle? To je totiž vrchol všech vcholů. Mezi subjekty vykonávajícími audity je totiž obrovská konkurence a vaše firma platí auditora za to, aby audit dopadl dobře a všecko bylo v pořádku. Kdyby auditor napsal do závad nálezy co jste mu nahlásil, tak by pro vedení společnosti bylo velmi snadné najít auditora, který jim rád udělá audit tak jak potřebují. A o tom to je. Nejsou všichni takoví, ale je jich dost.

Autor: Michal IWT
Datum: 22.04.2021 12:46 odpovědět
nahoru
Zdravím, prošel jsem podobnou zkušeností. Mé znalosti však byly ryze teoretické, protože jsem se před kurzem svařovacího inženýra svařováním nikdy prakticky nezbýval. Svářeči mi tak byli, v dosti komplikovaném začátku dozorování, dobrou oporou, protože se v problematice vyznali a byli zvyklí dodržovat technologickou kázeň. Problém byl však s vedením a úsekem obchodu.
Šéfstvo jen s obtížemi rozdýchávalo, že když v odlitku z materiálu G17CrMoV5.10 vyvaříte díru 300*40mm na tři palce hlubokou, tak to nelze ihned naložit na auto a odvézt. Dali se ještě přesvědčit, že to žíhání se fakt udělat musí, ale to, že to i tak může 48 hodin poté samo od sebe prasknout, to už nepobral nikdo z nich.
Než se to stalo...
Přeji vám všem pevné nervy!

Autor: Otakar Sudík
Datum: 13.01.2021 08:30 odpovědět
nahoru
Dobrý den vážený pane,
pokud si vedení firmy nedokáže vážit schopného technologa, který funguje ve výrobě, tak jedinou odpovědí je, že být Vámi, nechtěl bych již pro takovou firmu pracovat. Upřednostňovat zájmy jednoho svářeče, který má jen ,,nějaké" postavení, proti předpisům je velmi podivné jednání. Jako důvod odchodu ze zaměstnání bych uvedl překážku ze strany zaměstnavatele,neboť Vám neumožnil všechny podmínky pro výkon Vaší profese.
Přeji Vám hlavně lepšího zaměstnavatele a hodně zdraví,
O.Sudík

Autor: MK IWT
Datum: 22.12.2020 00:17 odpovědět
nahoru
Buď to doklepat do penze, anebo si najít jinou práci.
Tenhle šlendrián je rozšířený všeobecně a to co jste popsal je jen špička ledovce. Příklad za všechny je dovoz plechů z Číny, s certifikovanými dokumenty všech akreditovaných společností jakých si zamanete...
Plech S235JRG2 se dá koupit za 6 Kč/kg, ale u nás stojí třikrát tolik. Kdo by neodolal - si to přepočítejte třeba na 100 000 tun... Certifikovat se dá cokoliv, zkorumpovat taky. Svářečský dozor má nějaké odpovědnosti, ale vše má svoje meze. Kolikrát jsem slyšel dotaz - kriminál nebo pracák, co mám zvolit? Problém je ve firemní kultuře, která leckdy bývá, ehm kanalizační. Organizace, která chce vyrábět poctivě, zase prostě nemá už šanci, protože řádné splnění všech nařízení EU legislativy činí produkt neprodejným.
Jestliže Asiati udělají konvertor za 1,5 €/kg i s montáží, ať mně teda někdo chytrej řekne, co tady chcete ještě dělat? EU sama navíc vyváží tuto práci ven, takže strojírenství jako takové tady skončí.
Mně osobně se dost ulevilo, že jsem "diplom" hodil do šuplíku a zabývám se jen cenovými rozpočty a technologickým poradenstvím.
Nečekejte teda na nic a začněte urychleně s rekvalifikací na perspektivnější obory.

Autor: Vladimír EWT
Datum: 11.12.2020 14:13 odpovědět
nahoru
zkusím zmenšit nějaké fotečky aby se mohli ostatní pokochat snad se mi to povede

Autor: David, IWT/EWT
Datum: 11.12.2020 13:50 odpovědět
nahoru
Zdravím, děkuji za pěkný příspěvek. Taky jsem si něčím podobným prošel :)

Autor: Minařík
Datum: 11.12.2020 12:51 odpovědět
nahoru
Ufffff. Děkuju za bezvadný příspěvek. To by měla být povinná četba pro svářeče a šéfy. Vydržte!

odpovědět na původní otázku

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.