English svareni
Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se svařování.

Diskuzní a poradenské fórum

Otázky a odpovědi

Svařování

tvrdost
tvrdost
Autor: Vladimír EWT
Datum: 06.09.2021 08:40

Dobrý den, chtěl bych se zde zeptat zkušenějších, ale hlavně znalejších v oblasti tvrdosti svarového spoje. Jako svářečský technolog předepisuji do WPS různé metodiky a postupy jak mají svářeči ten či ten materiál svařovat, aby svarový spoj dosahoval požadovaných kvalit ze strany zákazníka. Pokud zákazník nepožaduje nějaké specifické vlastnosti a nespadá výrobek pod nějakou výrobkovou normu, vytvořím svařovací postup dle standardů, které znám a mám, jako jsou EN 1011-1, 2 atd. Ověřím si CEV nebo CET, spočítám si kombinovanou tloušťku a další abych minimalizoval riziko vzniku trhliny nebo naprostého prasknutí.
Můj dotaz zní. Existují v nějaké normě předepsané nebo definované nebo doporučené rozsahy tvrdosti (HV) svarových spojů dle materiálových skupin. Jako že svarový spoj by měl obvykle dosahovat cca 350HV až 400HV např. ??
Jsem schopen ukázat zákazníkovi nebo hlavně svému nadřízenému jednoduchou informaci (když není definováno smlouvou) proč se snažím o tu nebo o tu tvrdost ve svarovém spoji? A to bez dokazování pro ně nic neříkajíce uhlíkovém ekvivalentu. Vyskytují se někde v předpisech taková doporučení?
Často je mi kladen dotaz. Proč chceš kupovat tenhle svař.drát když tenhle co máme je levnější. Vysvětlujte to ale někomu kdo zatím není schopen pobrat věci typu nárazová práce, tažnost, tvrdost MPa atd Zjistil jsem že jedině jednoduché informace jsou páka na tyto lidi. Proto se zde na to ptám.
Díky

Nový příspěvek
Předmět:tvrdost
Jméno:
E-mail: e-mail nebude zveřejněn
Text
příspěvku:
Volby:
nejsem člověk  jsem člověk

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.