English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
POŽADAVKY NA JAKOST PŘI TAVNÉM SVAŘOVÁNÍ
Datum: 21.11.2006
Autor: Ing. Karel Hennhofer, Ph.D
E-mail: karel.hennhofer@domzo13.cz
Organizace: DOM – ZO 13, s.r.o.
  1. Úvod
  2. Po 10 letech od zavedení normy „EN 729 Požadavky na jakost při svařování – Tavné svařování kovových materiálů“ do soustavy českých technických norem (ČSN) došlo k jejímu nahrazení novou normou „ČSN EN ISO 3834 Požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů“, a to s účinností od 1.8.2006. Nová norma vychází pod stejným třídícím znakem jako předchozí norma, tj. 05 0331.

  3. Základní změny vyplývající ze zavedení ČSN EN ISO 3834 oproti ČSN EN 729:
    1. Norma má nejenom evropský (EN), ale také mezinárodní statut (ISO), k čemuž došlo v rámci evropské a mezinárodní spolupráce v oblasti normalizace. Tento trend jsme mohli pozorovat již např. při vydání norem řady ČSN EN ISO 15600 pro kvalifikaci postupů svařování. To přináší na jedné straně výhody z hlediska využitelnosti ISO norem ve větším mezinárodním měřítku, na druhé straně pak malé komplikace související s přečíslováním této a dalších souvisejících norem.
    2. V souvislosti s již proběhlou revizí norem pro systémy managementu jakosti řady ISO 9000 se norma ISO 3834 přímo odkazuje na tyto normy, ze kterých jsou přebírány termíny, definice a odkazy.
    3. Jak již bylo uvedeno, norma ČSN EN ISO 3834 svými částmi 1 až 4 nahrazuje příslušné části 1 až 4 původní normy ČSN EN 729 z roku 1996. Při této příležitosti došlo také ke zrušení platnosti technické normy/zprávy „ČSN CR 13576 Zavádění EN 729 pro požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů“, a to bez náhrady k 1.8.2006.
    4. Norma ISO 3834 má kromě již dříve známých 4 částí
      • Část 1: Kritéria pro volbu odpovídajících požadavků na jakost
      • Část 2: Vyšší požadavky na jakost
      • Část 3: Standardní požadavky na jakost
      • Část 4: Základní požadavky na jakost
      • navíc
      • Část 5: Dokumenty, kterými je nezbytné se řídit pro dosažení shody s požadavky na jakost podle ISO 3834-2, ISO 3834-3 nebo ISO 3834-4“.
      • Dále je připravována
      • Část 6: Návod k zavedení ISO 3834 formou technické zprávy ISO/TR 3834-6, která bude pravděpodobně obdobou zrušené normy ČSN CR 13576.
    5. Pro volbu části 2, 3 nebo 4 slouží Příloha A (informativní) normy ISO 3834-1, ve které jsou mj. k jednotlivých kapitolám uvedeny požadavky na dokumentované postupy a záznamy, což lépe odlišuje rozdílné požadavky jednotlivých části 2, 3 a 4 normy ISO 3834.
    6. Čísla kapitol jsou posunuty o jedno výše, tzn. např. z původně 4 na 5. Názvy některých kapitol jsou mírně pozměněny, ale v jednotlivých kapitolách nedošlo k zásadním změnám.

    7. Změny týkající se ISO 3834-2.

    8. Z kapitoly "5.2 Přezkoumání požadavků" (dříve smlouvy) jsou přesunuty některé body do „5.3 (což je logičtější, jednalo se o technické požadavky). Naopak přibyly 2 odrážky, které se v souladu s ISO 9001 týkají přezkoumání požadavků zákonů a platných předpisů a dále jakýchkoliv dodatečných požadavků určených výrobcem.
    9. V kapitole "8.2 Personál nedestruktivního zkoušení" přibyla věta "Pro vizuální kontrolu není nutno vyžadovat kvalifikační zkoušku. V případě, kdy není kvalifikační zkouška vyžadována, musí být způsobilost ověřena výrobcem".
    10. V kapitole "10.1 Plánování výroby" přibylo, že postupy výroby musí zahrnovat přidělení kvalifikovaného personálu a opatření k zajištění případných výrobních zkoušek.
    11. V kapitole "14 Kontrola a zkoušení" je nahrazen výraz "... v případě nutnosti..." za výraz "... se musí kontrolovat/monitorovat...".
    12. V některých kapitolách jsou uvedeny odkazy na související normy, jejichž požadavky musí být dodrženy. Jedná se o normy ze soustavy ISO, z nichž některé však ještě nebyly do soustavy EN a ČSN zavedeny. Přehled těchto norem je uveden v další části příspěvku. Změny týkající se ISO 3834-3.
    13. V kap. 5 Přezkoumání ..., čl. 5.1 Všeobecně je rozsah požadavků stejný jako v ISO 3834-2, což znamená posun oproti EN 729-3, kde bylo o jeden odstavec požadavků méně. Týká se to 2. odstavce - požadavek na identifikaci a informovanost zákazníka o všech změnách smluvních podmínek, ceny a technického provedení. Tím se část 3 přiblížila části 2.
    14. V kap. 9.3 Vhodnost a údržba zařízení je oproti EN 729-3 doplněna věta "Doporučují se záznamy o údržbě".
    15. V kap. 16 je nejmarkantnější změna, protože ISO 3834-3 obsahuje požadavek na kalibraci a validaci měřících, kontrolních a zkušebních zařízení, pokud je to požadováno (předpokládám smluvním požadavkem nebo požadavkem výrobkové či související normy/předpisu nebo samotným výrobcem). Tím se ISO 3834-3 výrazně liší od EN 729-3, která tuto kapitolu neměla uvedenou vůbec a přiblížila se části 2.
    16. Změny týkající se ISO 3834-4.

    17. V kap. 5 Přezkoumání ..., čl. 5.1 Všeobecně je rozsah požadavků oproti EN 729-4 rozšířen obdobně jako v ISO 3834-3, tj.o požadavek na identifikaci a informovanost zákazníka o všech změnách smluvních podmínek, ceny a technického provedení.
    18. kap. 7 Svářečský personál je doplněn oproti EN 729-4 požadavek na zajištění dostatečného dohledu nad svářečskou výrobou, což (jakýsi svářečský dozor) EN 729-4 vůbec nepožadovala a zabývala se pouze svářeči.
    19. Kap. 8 Personál pro kontrolu a zkoušení je oproti EN 729-4 novou kapitolou a požaduje stejně jako ISO 3834-2 a -3 kvalifikovaný personál, včetně způsobilosti pro vizuální kontrolu

  4. Dále stojí za zmínku
    1. Norma ISO 3834 není normou systému managementu jakosti (neobsahuje požadavky na interní audity a přezkoumání vedením), ale může být užitečným nástrojem pro zajištění jakosti svařovaných produktů v systému řízení jakosti dle ISO 9001, zvláště pokud je svařování dominujícím procesem výroby. Při bližším porovnání obou norem dojdeme k závěru, že norma ISO 3834 specifikuje detailněji některé požadavky uvedené v normě ISO 9001, jejichž přehled je uveden v následující tabulce.
    2. Tabulka.doc

    3. Norma ISO 3834, stejně jako její předchůdce EN 729, a její části -2, -3, -4 stanovují rámce/stupně úrovně jakosti procesu svařování. V praxi je však nutno stanovit konkrétní požadavky na jakost svařovaných produktů na základě sjednaných/stanovených požadavků před jejich realizací, tzn. při sjednávání zakázky. I když norma ISO 3834 uvádí ve své části 1 několik typických situací pro její použití, většinou je/bude používána pro posouzení/certifikaci způsobilosti výrobce vyrábět svařované produkty ve stavené jakosti, a to ze strany odběratelů a/nebo třetí nezávislé strany (certifikačními orgány).
    4. Norma ISO 3834 ve své části 5, Příloze 1 (informativní) uvádí dokumenty Mezinárodního svářečského institutu (IIW), které se zabývají minimálními požadavky na personál svářečského dozoru a nově taky na personál zabývající se kontrolou svařování – inspekční personál.
    5. Požadavky normy ISO 3834, které jsou stanoveny pro tavné svařování, lze aplikovat také na třecí svařování.

  5. Vyplývající otázky a odpovědi:
    1. Jak zaktualizovat interní dokumentaci výrobce?
    2. Není potřebné zásadně přepracovávat interní dokumenty systému řízení jakosti ve výrobě, pokud si to mj. již nezaslouží také z jiného důvodu. Změnu v odkazech na normu ČSN EN ISO 3834 a související normy lze vyřešit v rámci změnového řízení těchto dokumentů, např. změnovým listem či jinou vhodnou formou, ve kterém se uvede přehled nahrazených norem. Osnova dokumentů systému řízení jakosti/procesu svařování nemusí být shodná s čísly kapitol normy ISO 3834.

    3. Jak se nová norma dotkne certifikátů vydaných dle ČSN EN 729?
    4. Certifikační orgán (dále jen CO) „DOM – ZO 13, s.r.o., Technická inspekce COV“ získal v rámci pravidelné dozorové návštěvy (září 2006) ze strany Českého institutu pro akreditaci, o.p.s. aktuální osvědčení o akreditaci pro posuzování/certifikaci procesu svařování dle nové normy ČSN EN ISO 3834 a vzhledem k tomu, že nedošlo k zásadním změnám v požadavcích normy, tak stanovisko vedoucího CO k této záležitosti je následující:

      • CO bude posuzovat zavedení nové normy ČSN EN ISO 3834 u výrobce v rámci plánovaných pravidelných ročních dozorových auditů.
      • Dříve vydané certifikáty dle ČSN EN 729 zůstávají v platnosti.
      • V případě požadavku výrobce bude vydán nový certifikát dle ČSN EN ISO 3834, a to bez nutnosti provedení mimořádného posuzování, pokud má být rozsah udělené certifikace stejný.
      • Rovněž CO CWS ANB, který vydává příslušné evropské certifikáty, má aktuální oprávnění pro jejich vydávání. V případě zájmu o posouzení/vydání/aktualizaci evropského certifikátu procesu svařování se obraťte na některé ze spolupracujících CO, tzv. PAB (viz www.cws-anb.cz).

    5. Jak se zorientovat a jak používat nové normy ISO, na které se norma ISO 3834 odkazuje?
    6. Norma ISO 3834 stanovuje v části 5 dokumenty (technické normy), kterými je nezbytné se řídit pro dosažení shody s požadavky na jakost podle ISO 3834-2,-3,-4. Zároveň tato část 5 uvádí „... nebo v jiných dokumentech (technických normách), které poskytují rovnocenné technické podmínky a pokud jsou na tyto dokumenty odkazy ve výrobkových normách pro výrobky, které výrobce vyrábí. Je na odpovědnosti výrobce prokázat technický rovnocenné podmínky...“. Vzhledem k tomu, že proces sbližování ISO a EN normalizace je dlouhodobý, vyskytuje se nesoulad v odkazech na související normy podporující prokázání shody s požadavky jednotlivých kapitol příslušné části ISO 3834. ČSN EN ISO 3834-5 uvádí v Příloze ZA (normativní) přehled ISO norem a jim odpovídající EN normy. Kromě toho nám pomůže také její „Národní předmluva“, kde jsou uvedeny informace o citovaných normativních dokumentech, které tento nesoulad částečně korigují tím, že uvádějí stav zavedení jednotlivých souvisejících ISO norem v soustavě ČSN jedním z následujících způsobů:

      • ... je zavedena v soustavě ČSN (EN) norem, nebo
      • ... není zavedena (nezavedena), přičemž je uvedena ekvivalentní norma EN, resp. EN ISO obvykle již zavedená v soustavě ČSN, nebo
      • ... dosud nezavedena – tyto normy buď nejsou ještě na v rámci ISO/EN zpracovány/schváleny nebo pokud jsou, tak ještě nebyly v době vydání ISO 3834 do soustavy ČSN zavedeny.
      • Doporučuji uvádět v různých záznamech/protokolech/objednávkách, pokud to místo dovolí, obojí normy a tím si tak postupně zvyknout na jejich přečíslování, které již nastalo a bude dále pokračovat. Obdobným způsobem jsou uvedeny odkazy na související normy u jednotlivých požadavků normy ISO 3834 v příslušných dotaznících-checklistech, které byly u uvedených CO aktualizovány. V následující tabulce je uveden přehled ekvivalentních norem ISO/EN.

        Tabulka.doc

  6. Závěr
  7. V příspěvku jsou stručně uvedeny změny, které přinesla nová norma ČSN EN ISO 3834 nahrazující ČSN EN 729. Přesto, že nová norma nepřináší zásadní změny v požadavcích na proces svařování, dovoluji si znovu zopakovat, že jako stěžejní v dosahování požadované jakosti svařovaných produktů vidím:

    • vymezení odpovědností a pravomocí pracovníků svářečského dozoru,
    • stanovení zásad pro jednotlivé činnosti stanovené v dokumentovaných postupech, z nichž zásadní by mělo být přezkoumání a stanovení konkrétních smluvních a technických požadavků na svařované produkty,
    • realizaci jednotlivých činností způsobilými pracovníky dle dostupných technických podkladů (včetně WPS dostupné u svářečů),
    • kontrolu a evidenci vhodných záznamů z jednotlivých činností, které umožňují identifikaci a sledovatelnost, a na základě kterých lze řešit případné neshody a/nebo zlepšovat a zefektivňovat provádění jednotlivých činností a tedy celého procesu svařování s dopadem na lepší kvalitu svařovaných produktů.

 Související

Přílohy
Tabulka.doc (49 kB)

Související články
Interpretace pro výrobce prokazující shodu s EWF EN ISO 3834 (2) - Dodatek týkající se výroby ocelových a hliníkových konstrukcí (dokument CWS ANB SUPP 2/07) (6.6.2007)
Interpretace pro výrobce prokazující shodu s EWF EN ISO 3834 Certifikačním schématem (3) - Dodatek týkající se výroby tlakových zařízení (dokument CWS ANB SUPP 3/07) (8.6.2007)
Interpretace pro výrobce prokazující shodu s EWF EN ISO 3834 - Dodatek týkající se výroby kolejových vozidel a součástí (22.3.2007)
POŽADAVKY NA JAKOST (KVALITU) SVAŘOVÁNÍ DLE ČSN EN ISO 3834-1 až 5 (8.1.2007)
JAKOST (KVALITA) VÝROBKŮ (14.12.2006)

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.