English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Akreditace certifikačních orgánů
Datum: 29.1.2018
Autor: CWS ANB
Zdroj: ATG, s.r.o.

Často opakovanou a oprávněnou otázkou je, kdo má právo zpochybnit správnost a použitelnost certifikátu?

Uznávání certifikačních orgánů

Osobní certifikát může být uznán nebo neuznán pouze těmito stranami (tzn. tyto strany mohou zpochybnit použitelnost certifikátu).

 • Zaměstnavatel osoby, která má být certifikována
 • Stát (např. v případě kvalifikace pro PED 2014/68/EU)
 • Zákazník a inspektor zákazníka v jeho zastoupení

Neexistují žádné další případy uznávání certifikátu. Certifikační orgány mohou tvrdit, že neuznávají certifikáty jiných, ale toto rozhodnutí je platné pouze pro ně a nepředstavuje žádnou povinnost (a nemůže být vynuceno) pro zaměstnavatele, stát nebo zákazníka.

Akreditace a její vliv na uznávání

Organizace, které vydávají pověření nebo certifikují třetí strany podle oficiálních norem, mohou být samy formálně akreditovány akreditačními orgány, a proto jsou někdy označovány jako "akreditované certifikační orgány". Akreditační proces by měl maximalizovat šanci, že jejich certifikační postupy jsou akceptovatelné. To obvykle znamená, že jsou způsobilé ke zkoušení a certifikaci třetích stran, chovají se eticky a využívají vhodné systémy managementu kvality.

Nicméně, neexistuje žádný požadavek na certifikační/pověřené orgány, aby byly akreditovány, a tudíž nelze tvrdit, že neakreditovaný orgán je horší, pokud jde o kvalitu. Neexistuje žádný požadavek projít akreditací podle zákona, a tak akreditace slouží pouze jako měřítko minimální nutné kvality, nikoliv jako zajištění kvality nejvyšší.

Je opět výsadou pouze zaměstnavatele, státu nebo zákazníka určit, zda je neakreditovaný neb o akreditovaný certifikační orgán pro ně důvěryhodný, nebo není. V případě, že certifikační orgán má dobrou pověst a je schopen prokázat správný přístup, není žádný důvod, proč nepoužívat takovou organizaci, bez ohledu na stav akreditace. To znamená, že akreditace neposkytuje žádné skutečné výhody pro zákazníka, kromě vyšší pravděpodobnosti spolehlivosti(1).

CWS ANB věří, že skutečná kvalita služeb může být zajištěna i bez akreditace. Na základě tohoto staví též své certifikační činnosti na reputaci CWS ANB, kde důvěryhodnost systému je zaručena důvěryhodností, mezinárodní harmonizací a chováním systému všech ANB autorizovaných EWF/IAB (1)

Přes výše uvedené CWS ANB je akreditována ČIA, o.p.s. (CO 3032 a CO 3111) jako certifikační orgán pro personál (svářeči, páječi, operátoři, kovy plasty) a pro výrobky (EN ISO 3834).

CWS ANB byla založena v roce 1998. Za dobu trvání získala řadu autorizací a vybudovala si pozici jak na domácím trhu, tak i na poli mezinárodním. Aktivity členů CWS ANB jsou a byly v Izraeli, Koreji, Vietnamu, Iráku, Číně, Slovensku, Itálii, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Pobaltských Zemích, Německu. Vybudovat silnou pozici stálo nemálo finančních prostředků a úsilí všech členů.

Vztahy CWS ANB s ostatními ANB jsou založeny na spolupráci. Konzultujeme problémy, připravujeme pravidla v souladu s požadavky průmyslu apod. Ředitel exekutivy CWS ANB byl zvolen direktorem EWF. To je uznání ne jen osobní ale i pro fungování CWS ANB a jeho aktivity a oceněn IIW za aktivní přístup na jednáních.

CWS ANB je plně zapojena do mezinárodního harmonizovaného systému a plní požadavky "excelentně". Vždy je co zlepšovat, ale snažíme se zlepšení provádět operativně, a co nejvíce a hlavně rychle reagovat na potřeby průmyslu.

(1) ATG Info 2017


Informační servis
Nabídky práce
 • Instruktor svařování
  Hledáme kolegu do naší Svářečské školy! Pracovní poměr: plný úvazek Pracovní doba: v pracovních d... (30.1.2023)
 • Technolog svařování, zástupce vedoucího
  Hledáme kolegu do naší Svářečské školy! Pracovní poměr: plný úvazek Pracovní doba: v pracovních d... (30.1.2023)
 • Inspektor / auditor
  Na pracoviště Praha a Česká Třebová hledáme inspektora / auditora. Náplň práce: Zkoušení svářečů, ... (3.10.2022)
další nabídky >>>
Předpověď počasí
CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2023, všechna práva vyhrazena.