English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Certifikační systém pro certifikaci svářečů, svářečských operátorů a páječů EWF
Datum: 8.2.2018
Autor: CWS ANB

EWF (European Welding Federation) má certifikační schéma pro certifikaci svářečů, operátorů a páječů. Nyní platné pravidlo EWF 647-r2-16 bylo připraveno pracovní skupinou EWF WG 2.3 a schváleno generálním zasedáním EWF v Gentu (2016).

Oproti předchozí verzi pravidla byla plně implementována EN ISO/IEC 17024 a další požadavky odborného charakteru.

Pravidlo bylo zjednodušeno, především z pohledu administrativního, na druhé straně vyžaduje přesný, odborný a fundovaný postup u zkoušek svářečů. Certifikační schéma pro certifikaci svářečů, svářečských operátorů a páječů bylo vyvinuto na základě vzájemného uznání všech členů EWF (European Welding Federation). Pravidla EWF řídí obecnými zásadami ISO/IEC 17024.

V dnešní době je udělena autorizace EWF podle pravidla EWF 647-r2-16 – Certifikace svářečů, operátorů a páječů, České republice (CWS ANB), Portugalsku (ISQ), Slovensku (VUZ-PI) a předběžná autorizace ANB Kazachstánu a další se připravují.

V České republice bylo vydáno v roce 2016 (začali jsme vydávat až od 7/2016) 15.085 certifikátů pod autorizací EWF a v roce 2017 jsou již téměř všechny certifikáty svářečů s logem EWF bez odkazu na akreditaci. Podobné zkušenosti mají další autorizované ANB. Na Slovensku a Portugalsku (řádově v tisících certifikátů).

CWS ANB věří, že skutečná kvalita služeb může být zajištěna i bez národní akreditace. Na základě tohoto hlavně staví své certifikační činnosti na reputaci CWS ANB, kde důvěryhodnost systému je zaručena m.j. důvěryhodností, mezinárodní harmonizací a chováním systému všech ANB autorizovaných EWF.

Přes výše uvedené CWS ANB je akreditována ČIA, o.p.s. (CO 3032 a CO 3111) jako certifikační orgán pro personál podle EN ISO/IEC 17024 (svářeči, páječi, operátoři, kovy plasty) a pro výrobky podle EN ISO/IEC 17065 (EN ISO 3834). Z našeho hlediska se jeví však akreditační služby v současné době příliš drahé, s malou nebo žádnou přidanou hodnotou a prověřování osobami s čím dál nižší úrovní praktických znalostí.

EWF je respektovaná evropská profesní organizace, která určuje trend kvalifikací a certifikací svářečského personálu. Toho je dosahováno harmonizací pravidel, zkoušek, pravidelnými audity apod. EWF reaguje na požadavky průmyslu. Průmysl zná EWF a proto autorizace ANB pro něj znamená vysokou kvalitu a důvěryhodnost výstupů. Certifikáty svářečů s logem EWF a číslem autorizace jsou žádané na trhu. Průmyslové firmy jsou si vědomy, že národní ANB mají vysokou prestiž a dosažení EWF autorizace je toho potvrzením.

Schematické znázornění Certifikačního schéma

Příklad certifikátu svářeče autorizovaného EWF


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.