English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Poznatky ohledně CPR a kontroly svářečů
Datum: 22.4.2018
Autor: Ing. Lukáš Turza, Ph.D

V březnu letošního roku jsem absolvoval svoji služební cestu po jižní Číně. V nejmenované firmě jsem se šel podívat na schvalování svařovacího personálu a výrobu stavebního výrobku, které spadá pod CPR. Jednalo se o výrobu konstrukce ocelové nosné sloupy k tzv. containerovým domům, které jsou v Číně pro svoji snadnou konstrukci, cenu a kvalitu velice rozšířené.

Obr č. 1 Konstrukce domu

Obr č. 2 realizace domu

Veškerá dokumentace je v naprostém pořádku a neliší se od úprav některých subjektů u nás, ale bez přípravy na patřičný proces by to samozřejmé nemohlo fungovat. Mentalita a chování pracovníků je úplně odlišná než u nás, kde se dbá na vývoj pracovníků a jejich spokojenost z pracovního procesu. Jediný negativem jsou dodržování BOZP práce a používání ochranných pomůcek např. při svařování.

Obr č. 3 Koláž všech věcích důležité pro posuzování CPR

Materiálové atesty, značení materiálu, přehledné a využité sklady, kalibrovaná zařízení, kvalifikovaný personál, to byly důležité poznatky o firmě, která dbá na Kaizen, jeho prvky a čistotu a přehlednost na hale. Firma má a doslova si hýčká svého IWE inženýra svářecího a nedochází tak častým výměnám propůjčení titulů pro firmy, jako u nás, kde se místo kvality a titulu s IWE obchoduje, kde si někteří svářeči mezinárodní nechají platit za propůjčení svého titulu u forem, což v závěru nevrhá dobré světlo na všechny IWE pracovníky. Svařovací personál se základním kurzem si rozšiřují svoji kvalifikaci na další materiály a velice oblíbené certifikáty v Číně jsou na již bezproblémovou normu ČSN EN ISO 9606-1, pro svařování ocelí.

Používají se kalibrované měrky, zařízení a provádí se jednoduché koutové svary. Nově jsem viděl,že po svařovaní konstrukce se každá část vytmelí speciálním lepidlem, který má ochránit svar a prodloužit životnost konstrukce. Následně po dělírně, svařování jde konstrukce na broušení a do lakovny. V daném případě se neprovádí ani není vyžadován v technologickém postupu požadavek na tepelné zpracování. Po finálním povrchové úpravě, jde rovnou materiál na montáž, kterou poskytuje sama firma, a následně můžete dle obr č. 2 vidět finální produkt. Nejčastější metoda pro svářeče, která je vyžadována např: EN ISO 9606-1 135-D P FW FM1 St 3.0 PB sl.

Obr č. 4- Ukázkový sklad v Číně

V závěru krátkého shrnutí bych chtěl podotknout, že kvalita svarů ve východní státech je srovnatelná a na stejné úrovni díky, dodržování evropských a mezinárodních předpisů svářečů a dalších pracovníků.

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2023, všechna práva vyhrazena.