English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Mezinárodní svářečská soutěž „Zlatý pohár Linde“
Datum: 17.5.2018
Autor: Ing. Balej Zdeněk

Ve dnech 24. a 25. dubna 2018 proběhl 22. ročník mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování, který pořádá Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace.

Soutěž byla opět konaná pod záštitou generálního partnera Linde Gas a.s. a za podpory dalších oficiálních partnerů soutěže firem z oboru svařování – Esab Vamberk, s.r.o., Fronius Česká republika s.r.o., GCE Trade, s.r.o., EWM Hightec Welding, s.r.o., Blanco CZ, spol. s r.o., Huisman Konstrukce, s.r.o., Novogear, s.r.o., FERRIT, s.r.o., GO Steel Frýdek Místek a.s., FERRCOMP, a.s., Motor Lučina spol. s r.o., TESYDO, s.r.o., DOM ZO 13, MARKAGRO, s.r.o. a Krajský úřad Moravskoslezského kraje, kteří se zde prezentovali a celou akci i sponzorovali. Mediálními partnery soutěže pak byly časopisy Konstrukce, SILNICE ŽELEZNICE, ZERROS a All for Power.

Odborným garantem soutěže byla Česká svářečská společnost ANB, která prostřednictvím hodnotitelské mezinárodní jury složené ze zkušebních komisařů firem: DOM – ZO 13, s.r.o. Ostrava a Praha, TESYDO, s.r.o. Brno, Cech svářečských odborníků, Trnava, SES a.s. Tlmače a také zástupci zahraničních družstev z Německa a Ukrajiny. Také letos se zúčastnili pro každou metodu zástupci z doprovodu soutěžících, jejímž úkolem bylo při praktické části sledovat soutěžící, jak dodržují bezpečnost práce a také pokyny ve pWPS, přičemž uváděli poznámky pro hodnotitelskou jury, čímž se zajistila regulérnost soutěže při jejím vyhodnocování.

Soutěž byla letos vyhlášena jako národní a mezinárodní soutěž jednotlivců ve čtyřech metodách svařování, a to v metodě 111 (29 soutěžících), 135 (44 soutěžících), 311 (25 soutěžících) a 141 (12 soutěžících). Celkem se letos zúčastnilo 109 soutěžících z 60 škol. Typy soutěžních svarových spojů byly dány propozicemi soutěže, přičemž se letos svařoval u metody 111 a 135 jen jeden tupý svar a to v poloze PF v délce 300 mm s jedním napojením a u metod 311 a 141 se svařovaly dva tupé spoje v poloze PF o délce 150 mm. Hodnocení jednotlivých svarů bylo provedeno zcela anonymně, neboť čísla vzorků byly zakryté a teprve po odkrytí se vzorky tupých svarů a koutových spárovaly. U národní soutěže se tentokrát k výsledkům praktické soutěže připočítaly i výsledky soutěže teoretické. U mezinárodní soutěže se výsledky z teoretické části u českých soutěžících odečetly. I letos byly všechny vzorky obodovány a pak u prvních pěti nejlepších soutěžících v každé metodě svařování proběhlo přesné měření chyb, které se vyskytovaly u jednotlivých vzorků, ty byly obodovány a z celkového součtu bodů se pak určilo jednotlivé pořadí pěti nejlepších z každé metody.

Nově proběhla i soutěž ve svařování na virtuálních trenažerech od společnosti EWM HIGHTEC WELDING s.r.o. a to v metodě 135. Soutěžící měl tři pokusy a časový limit 20 minut.

Celou soutěž provázel, jako již tradičně u dobře zorganizované soutěže, velmi bohatý doprovodný odborný program, jehož součástí byly odborné přednášky, představení nových technologií ve svařování a různé exkurze. V rámci soutěže se uskutečnily také prezentace výrobců a prodejců svařovací techniky.

Vyhlášení výsledků a předání cen se zúčastnili i zástupci vlády v čele s předsedou vlády Andrejem Babišem a ministrem školství Robertem Plagou.

A kdo vyhrál? Výsledková listina jednotlivých metod na: www.sosfm.cz Rozhovory, fota a filmové šoty, exkurze, vyhlášení výsledků a vládní návštěvy též na facebooku https://www.facebook.com/soutezzlatypoharlinde/

Odborný garant soutěže: Ing. Balej Zdeněk

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.