English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Mezinárodní svářečská soutěž: Zlatý pohár Linde
Datum: 6.5.2019
Autor: Ing. Balej Zdeněk

Ve dnech 14. a 15. dubna 2015 proběhl 19. ročník mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování, který uspořádala SOŠ ve Frýdku-Mistku, Lískovecká 2089. Soutěž byla konaná pod záštitou generálního partnera Linde Gas a.s. a za podpory dalších oficiálních partnerů soutěže firem z oboru svařování – Esab Vamberk, s.r.o., Abicor Binzel, s.r.o., ArcelorMittal a.s., Frýdek-Místek, Fronius Česká republika s.r.o., GCE s.r.o., EWM Hightec Welding, s.r.o., Blanco Professional CZ, s. r.o., Huisman Konstrukce, s.r.o., Novogear, s.r.o., 3M Česko, s.r.o., FERRIT, s.r.o., Motor Lučina, s.r.o., ArcelorMittal, a.s., FERRCOMP,a.s. a Lichna Trade CZ, s.r.o., kteří se zde prezentovali a celou akci i sponzorovali. Mediálními partnery soutěže pak byly časopisy Konstrukce, SILNICE ŽELEZNICE a All for Power.

Odborným garantem soutěže byla Česká svářečská společnost ANB, která prostřednictvím hodnotitelské mezinárodní komise složené ze zkušebních komisařů firem: DOM – ZO 13, s.r.o. Ostrava a Praha, TESYDO, s.r.o. Brno, Cech svářečských odborníků, Trnava, SES a.s. Tlmače a poprvé i zástupci zahraničních družstev z Číny a Ukrajiny, čímž se zajistila regulérnost soutěže při jejím vyhodnocování.

Letošní mezinárodní soutěže se kromě našich českých soutěžících zúčastnili i mladí svářeči ze Slovenska, Číny a Ukrajiny. Celkem se letos zúčastnilo 124 soutěžících. Soutěž byla letos vyhlášena opět jako soutěž jednotlivců ve čtyřech metodách svařování, a to v metodě 111 (30 soutěžících), 135 (51 soutěžících), 311 (31 soutěžících) a 141 (12 soutěžících). Typy soutěžních svarových spojů byly dány propozicemi soutěže, přičemž se letos svařovaly u metody 111 a 135 tři polohy a to tupý spoj v poloze PA a koutový svar v poloze PF a PD. U metod svařování 311 a 141 se svařovaly pouze dva vzorky a to tupý spoj v poloze PA a koutový v poloze PD. Hodnocení jednotlivých svarů bylo provedeno v souladu s normou ČSN EN ISO 5817 stupeň hodnocení B (C), neboť všichni soutěžící budou zařazeni do hodnocení mezinárodní soutěže.

Kromě praktické soutěže probíhala i teoretická, a to jen pro žáky z České republiky. Zkoušelo se formou testů ze znalostí technologie a bezpečnosti práce. Celou soutěž provázel, jako již tradičně u dobře zorganizované soutěže, velmi bohatý doprovodný odborný program, jehož součástí byly odborné přednášky a představení nových technologií ve svařování, dále pak exkurze do Huisman Konstrukce, Cvičné štoly Staříč, Muzea Novojičínska a Žerotínského zámku. V rámci soutěže se uskutečnily také prezentace výrobců a prodejců svařovací techniky.

A kdo vyhrál ? Výsledková listina jednotlivých metod na: www.sosfm.cz

Odborný garant soutěže: Ing. Balej Zdeněk

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.