English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
100 let firmy CLOOS
Datum: 22.6.2019
Autor: CLOOS Praha, spol. s r.o.

Přesně před 100 lety byla v Německu založena firma CLOOS a Den otevřených dveří konaný ve dnech 5.-6.6. 2019 se nesl v duchu tohoto významného výročí.

V těchto dnech se v české pobočce CLOOS Praha spol. s r.o. ve Vestci sešlo více než 120 zákazníků. Rozdělení na několik menších skupin a rotace na jednotlivých robotických a jiných stanovištích se ukázalo jako velice praktické i příjemné. Bylo možno zodpovídat i individuálnější dotazy, ukázky jednotlivých zařízení byly snáze přístupnější a taková rozmanitost jednotlivých přednášek neubrala na celkové odbornosti.

Jednotlivé prezentace nabízely:

 1. Roboplan V7 neboli zrychlení a zjednodušení offline programu;
 2. C-GATE software pro online sledování stavu robotických pracovišť;
 3. Nové funkce programování QTI a QWP; a
 4. Praktické ukázky svařování Qineo Next a Qineo Next Motion Drive

Krátké video z akce můžete shlédnout zde: https://www.cloos.de/de-en/cloos-tv/open-house-day-at-cloos-praha/

Historie CLOOS aneb „tak šel čas … 100 let“:

 • 1919: 6. května 1919 čerstvě založená firma CLOOS se v německém Siegen-Weidenau nejdříve specializuje hlavně na výrobu vyvíječů acetylénu.
 • 1929: Koncem 20. let zaměstnává CLOOS už 80 zaměstnanců. Zaměření se na vyvíječe acetylénu a autogenové svařovací hořáky dává firmě solidní základ.
 • 1939: Během válečných let je kvůli nedostatku materiálu výrazně omezena a později i úplně zastavena výroba.
 • 1949: Krátce po válce uvádí firma do provozu výrobní linku pro elektrická svařovací zařízení pro obalené elektrody.
 • 1959: V roce 1956 představuje Erwin Cloos na veletrhu v Hannoveru první svářečku pro sváření v ochranné atmosféře, která přinesla převrat ve svářecí technice. Od té doby je možné svářet nekonečnou elektrodou – drátem. V roce 1958 jsou svářečky poprvé integrovány do výrobních cel, což je základem pro automatizované svařování. Vznikají První zahraniční zastoupení např. v Itálii a v Řecku.
 • 1969: Firma CLOOS se stává leaderem na poli MIG/MAG svařovacích zařízení v ochranné atmosféře. Současně je v plném chodu automatizace svařovací techniky, která dobývá výrobní závody v celé Evropě. Vývoj prvních pulzních zařízení v roce 1968 umožňuje optimální řízení svařovacího oblouku.
 • 1979: Koncem 70. let firma CLOOS jako jeden z prvních výrobců svařovacích zdrojů používá robota pro automatizované svařování. Začátkem 80.let vyvíjí a vyrábí vlastního průmyslového robota pod značkou ROMAT. Použití svařovacího robota umožňuje flexibilnější výrobu, kdy se stroje mohou rychle přestavět na nové pracovní úkoly.
 • 1989: CLOOS je již globálním hráčem zastoupeným na světových trzích; od začátku 90. let je navíc aktivní už i na čínském trhu.
 • 1991: zakládá firma CLOOS své zastoupení i v České republice.
 • 1999: V roce 1996 prezentuje poprvé tandemové svařování, další zdokonalení svařovací techniky se dvěma dráty, kdy ve společné tavné lázni hoří 2 svařovací oblouky. CLOOS silně rozšiřuje robotické portfolio.
 • 2009: Začátkem nového tisíciletí CLOOS uvádí na trh laserové svařování. Proces laser – hybrid zavedený v roce 2004 kombinuje laserový paprsek se svařovacím obloukem v jedné společné procesní zóně. Od roku 2008 nabízí CLOOS modulární systém produktů Qineo. Jedná se o kvalitní svařovací zdroje s jednoduchým ovládáním pro ruční i plně automatizované svařování. Naproti tomu značka QIROX zahrnuje od té doby řešení kolem automatizovaného svařování. CLOOS nabízí všechny důležité komponenty z jedné ruky – robotickou techniku, software, senzoriku, bezpečnostní techniku, polohovadla nebo procesní technologie.
 • 2019: Konkurenceschopnost firmy CLOOS je v dnešní době dána vysokou kvalitou high-tech produktů pro ruční a automatizované svařování.

CLOOS vnímá celosvětově rostoucí poptávku po vysoce automatizovaných a inteligentních robotických systémech, které mají jednotlivé komponenty propojeny s řídícím systémem a je optimálně připraven na 4. průmyslovou revoluci.


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.