English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis č. 248
Datum: 15.12.2020
Autor: Ing.Václav Minařík,CSc., ředitel exekutivy CWS ANB

Reaudity ČIA

Ve dnech 12.11. až 2.12. 2020 proběhl úspěšně reaudit ČIA (Českého institutu pro akreditaci) na CO 3032 (svářečský personál) CWS ANB. Audit probíhal on-line. Witness audity na svářeče kovů a plastů proběhnou v příštím roce.

Ve dnech 8. až 15.12. proběhl reaudit ČIA na CO 3111 (proces svařování) CWS ANB. Audit probíhal též on-line. Witness audit ve firmě proběhne v příštím roce.

Děkujeme všem z CWS ANB i ostatním, kteří se na auditech jak přímo, tak nepřímo podíleli.

Manažer Technické Normalizace CWS ANB

V roce 2020 řešení následujících záležitostí:

- Dvě nové české technické normy
 • Překlad ČSN EN ISO 13919-1 (05 0335) Svarové spoje zhotovené elektronovým a laserovým svařováním – Požadavky a doporučení pro určování stupňů jakosti – Část 1: Ocel, nikl, titan a jejich slitiny,
 • Zavedení originálem ČSN ISO 24394 (05 0719) Svařování pro letecké aplikace – Zkoušky svářečů a svářečských operátorů – Tavné svařování kovových součástí

- Hlasování k návrhům norem EN a EN ISO

 • 33 návrhů evropských norem stadiu veřejného projednávání prEN a prEN ISO
 • 6 návrhů mezinárodních norem a technických zpráv ve stadiu veřejného projednávání ISO/DIS a ISO/DTR
 • 11 návrhů evropských norem a změn evropských norem ve stadiu závěrečného návrhu FprEN a FprEN ISO
 • 57 dalších hlasování – o nových projektech norem (NWI), přeskočení etap v projektech a další
 • 2 prověrky aktuálnosti evropských a mezinárodních norem
 • Přednášky na seminářích, pořádaných členskými organizacemi CWS ANB Září 2020 – technická konference TESYDO Brno na zámku Valeč u Hrotovic Říjen 2020 – seminář DOM-ZO13 v Pardubicích (webinář) Na všech seminářích byli účastníci prostřednictvím mé přednášky a příspěvku do sborníku seznámeni s novými normami ČSN, s normami zpracovávanými v CEN a ISO, které budou v blízké budoucnosti zavedeny do soustavy norem ČSN. V prezentaci jsem pak na závěr zařadil nějaké téma z oblasti technické normalizace pro poučení přítomných (např. jak se dostanu k anglické verzi normy nebo časový rozvrh tvorby evropské normy apod.).
 • Spojení s ČAS (Českou Agenturou pro Standardizaci), konzultace, jednání s Ing. Brablecovou – tajemnicí TNK 70.
 • Zajišťování informací o zahraničních normách, odpovědi na dotazy, konzultace.
 • Administrativa normalizační činnosti

Ing. Václav Voves

International Meritorious Certificate Award

Jsme hrdí na to, že můžeme poblahopřát ředitelce exekutivy EWF Rute Ferraz k jejímu ocenění, udělenému Americkou svářečskou společností (American Welding Society AWS).

Získala ocenění „International Meritorious Certificate Award“, které je udělováno jako uznání významného přínosu jednotlivce pro světový průmysl svařování, v nejširším slova smyslu odráží „službu mezinárodní svářečské komunitě“.

IAB WGA#6a Blended Learning Working Group - Online Meeting

Dne 17.12. v 15.hod se koná on-line jednání pracovní skupiny IAB WGA#6a. Členové této WG: Sophie Ehrnrooth (Finsko)°, Anamaria Feier (Rumubsko); Rosell Juan Vicente (Španělsko); Inderpal.Jaswal (Indie); Vaclav Minarik (Česká republika); Tobias Rosado (Portugalsko); Søren Petersen (Dánsko); Frank MOLL (Německo); Simone Rusca (Itálie); Andry RATOVOMANANA; Boyoung bylee ; Imre Nemeth (Nizozemí); juha kauppila (Finsko); König Anja (Švýcarsko); Werner Philipp (Rakousko)

Program:

 1. Uvítání a omluvy - Frank Moll
 2. Změny nebo návrhy na změnu návrhu OP-15
 3. Výměna zkušeností
 4. Plán příští práce

Změny OP 15 - Evaluation of Blended Learning Courses (Operating Procedure) budou předloženy k diskuzi a schválení pracovnímu jednání v lednu 2021 v Janově – pardon on-line jednání.

Na závěr…

Blíží se Vánoce a je čas poohlédnout se nazpět. Rok 2020 byl zvláštní.

V lednu jsme s předsedou Správní rady Ing. Fléglem byli na pracovním zasedání IIW v Janově (Genova). Bylo to první zasedání IIW (IAB) v Genova po přesunu sekretariátu IIW z Paříže (doufejme že ne poslední). Praha - Paříž se létalo cca 10x denně. A Janov? Malé letiště. Pro nás komplikace s cestováním. Let přes Amsterodam. Hlavně nazpátek, kdy se člověk těší domů, večerní lety většinou nasbírají zpoždění. To je obvyklé hlavně u společností, které dříve bývaly jedny z nejlepších (jak servisem, tak dodržením letového řádu). Ale to je jiná kapitola - ještě že mají na Schipoolu dobré jídlo a pivo.

Hned v únoru to přišlo…. Dokončili jsme evropské a mezinárodní kurzy svářečského personálu distanční formou, nebo posunutím výuky, pro svářeče jsme zajistili možnost prodloužení certifikátu bez zkoušky, ale většinou jsme jezdili do firem na zkoušky a audity. Někdy o víkendech, a/nebo večerech, kdy jsme dodržovali počet přítomných atd. Výkony u zkoušek svářečů se snížily oproti roku 2019 asi o 30%. Za tím může m.j. být odcestování zahraničních pracovníků domů.

Květen a červen u nás probíhal audit IAB a EWF (dálkový). Úspěšně. Bylo odesláno přes 200 souborů v rámci auditu. Bez neshod.

Všechna jednání mezinárodních institucí (EWF, IIW) probíhala on line. Bylo zrušeno výroční zasedání EWF v Seville, v Lisabonu, Výroční zasedání IIW v Singapore. Pro rok 2021 to nevypadá moc vesele. Je zrušeno pracovní jednání IIW v Genova v lednu, EWF v Seville v květnu, Výroční zasedání IIW v Genova v červnu atd.

Nemá cenu, vypisovat vše, co bylo zrušeno (semináře, konference, veletrh WELDING v Brně,…. atd.) Mnohé akce byly nahrazeny webináři. Tato forma se ukázala jako dočasně přijatelná. Také jsme se museli naučit používat různé platformy on line datových přenosů (MsTeams, ZOOM, BBB, SKYPE, WA, GoToMeeting, ČIA budku, ….). Mezinárodní systém EWF, IIW a CWS ANB pro svářečský personál a jakost procesu svařování se udržel v chodu. Všichni děláme maximum pro podporu průmyslu.

Konec roku je u nás ve znamení reauditů ČIA. Proběhlo dohromady 10 auditových dní a 3 witness audity, které budou v příštím roce.

Závěrem bych Vám rád poděkoval za Vaši přízeň a spolupráci. Velmi nás těší, že jsme tak mohli přispět k Vaší důvěryhodnosti vůči Vašim zákazníkům u nás i ve světě. I nadále bude naší snahou zachovávat osvědčenou kvalitu služeb a vysokou úroveň podpory klientů CWS ANB.

Přeji Vám klidné prožití vánočních svátků, hlavně zdraví a spokojenost v životě osobním i pracovním. Těším se konečně na setkání „face to face“.

Václav Minařík


...

 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.