English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační servis č.260
Datum: 20.12.2021
Autor: Ing.Václav Minařík,CSc. CWS ANB

Hans van den Brug

Nedávno jsme obdrželi smutnou zprávu, že Hans van den Brug zemřel 8. prosince.

Kromě toho, že byl ředitelem Nizozemského institutu pro svařování, byl Hans v letech 1996 až 1999 také prezidentem EWF.

Byl předsedou bilaterální komise EWF/IIW a tím i architektem přenosu kvalifikačního systému EWF na mezinárodní úroveň.

S tím spojené právní problémy byly značné, ale nakonec vyústily ve vytvoření Mezinárodního autorizačního orgánu (IAB), s kterým byl položen základ pro současné IWE, IWT, IWS, IWP, IWI, IW atd.

S Hansem odešel odborník a hlavně přátelský člověk. Přednášel o zavádění EN 729 na konferenci CWS ANB v hotelu Praha, několikrát navštívil CWS ANB. Vždy nám byl oporou a rádcem.

Vzpomínáme…….


...

Jednání SR a VH CWS ANB

Dne 6.12.2021proběhlo jednání Správní rady CWS ANB a Valné hromady CWS ANB, bohužel on-line. Oba orgány byly podrobně informovány o činnosti CWS ANB.

Nový spolupracující člen

Novým spolupracujícím členem CWS ANB se stala společnost EWM HIGHTEC WELDING s.r.o.

Firma EWM HIGHTEC WELDING s.r.o. má dvě výrobní pobočky – v Rumburku a v Jiříkově

  • Na pobočce v Rumburku se vyrábí a testuje elektronika pro svařovací přístroje
  • V Jiříkově se navíjejí transformátory, kompletují se zde kabelové svazky, probíhá zde montáž svařovacích přístrojů, jejich měření a kontrola
  • V Jiříkově se také nachází hlavní sklad firmy
  • Firma EWM má v České republice dvě prodejní pobočky – v Benešově u Prahy a v Ostravě

Technická normalizace

CWS ANB rozšiřuje své aktivity na poli Technické normalizace. Posílí nás Ing. Jiří Podhora, CSc. Je to člen TNK 70, dlouholetý zkušený zpracovatel norem. CWS ANB využije zkušeností Ing. Jiřího Podhory, CSc. Bude pracovat s manažerem technické normalizace CWS ANB Ing. Václavem Vovsem (odpovědný za tuto oblast).

Flexibilní akreditace

CWS ANB provedla všechny úkony „Flexibilní akreditace“. Vzhledem k tomu, že norma ČSN EN 13067:2013 - Personál pro svařování plastů - Zkoušky odborné způsobilosti svářečů - Svařování spojů z termoplastů, je zrušená. CWS ANB má nyní v rozsahu akreditace platnou ČSN EN 13067:2021. Máme autorizaci EWF i k certifikaci "Evropský svářeč termoplastů“, podle stejné nové normy a doc. EWF 581.

Změna u Zkušební organizace Československý Lloyd, s.r.o.

U zkušební organizace (ZO) Československý Lloyd, s.r.o. došlo ke změně vedoucího ZO. Místo Ludmily Mihálikové je nový vedoucí Ing. Lukáš Turza. Zároveň dochází ke změně komisaře působícího v Itálii.

Inspektor zkoušek svářečů

Na základě souhlasu SR a VH CWS ANB se inspektorem pro zkoušky svářečů stane Ing. Bohuslav Spiner (EWE). Obdržel již jmenovací dekret.

Změna v PK/CR

Vzhledem k tomu, že ing. Lukáš Turza se stal vedoucím zkušební organizace č.12 Československý Lloyd, s.r.o., byl odvolán z Programové komise/Certifikační rady (PK/CR) CWS ANB aby nedošlo ke střetu zájmů. Novým členem PK/CR byl jmenován Ing. Jiří Arenberger, vynikající inspektor především tlakových nádob.

ATB VŠB TUO

V poslední fázi posuzování prATB je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava – garantem je prof. Ing. Ivo Hlavatý, Ph.D. Výkonnou a organizační jednotkou ATB je Katedra Mechanické technologie. Vzhledem k situaci s COVID – 19 se posuzování vleklo, ale bylo provedeno přezkoumání dokumentace, koncem října 2021 audit na místě (Flégl, Minařík). Rozsah žádané autorizace: I/EWE, I/EWT, I/EWS, Sc-WRB. Předpokládaný první kurz prATB: I/EWE, I/EWT v lednu 2022. Auditor CWS ANB navštíví první kurz. Pokud bude vše v pořádku bude schváleno ATB v příslušném rozsahu.

Skripta pro IWS a IWP

Skripta pro kurzy IWS a IWP vznikají.

  • Prof. Koukal a kol: Materiály a jejich svařitelnost – hotová publikace, možnost objednat na ČSU Ostrava
  • Ing. Šikl a kol.: Výroba a inženýrské aplikace-hotová, k dispozici koncem ledna 2022 u DOM-ZO13
  • Ostatní – Technologie (VUT) a Konstrukce (ČVUT) předpoklad v první polovině roku 2022.

Celý kolektiv CWS ANB Vám přeje klidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví, štěstí a pohody v roce 2022. Taky viru zmar a smíchu dar.


 Související

Související témata
Informační servis


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.