English svareni
[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Harmonizace kvalifikací a certifikace svářečského personálu a firem
Datum: 16.2.2024
Autor: Ing.Václav Minařík,CSc.; ředitel exekutivy CWS ANB

Pokud jsou harmonizovány jakékoliv kvalifikace personálu, usnadňuje to volný pohyb osob (pracovníků) a lepší porozumění kvalifikacím v různých zemích světa. Firmám to dává jistotu o úrovni kvalifikace osob a znalost příslušného Diplomu nebo Certifikátu. Harmonizace je též jednou z podmínek pro volný oběh zboží (výrobků) a služeb zejména v EU a je společnou řečí obchodu.

Harmonizace odborných způsobilostí není žádnou výsadou svářečů, ale je zavedena v různých oborech, například v letectví nebo v oborech, kde se mimo jiné jedná o bezpečnost výrobků, technologických souborů a podobně.

Problematika v oblasti svařování je řešena především v European Welding Federation (EWF) a v International Institut of Welding/ International Authorisation Board (IIW/IAB). Vykonávající subjekty v každém regionu jsou ANB (Authorised Nominated Body), autorizované pro specifické činnosti výše zmíněnými mezinárodními organizacemi a zodpovědné za harmonizaci kvalifikace. EWF již 30 let vytváří harmonizované svářečské kvalifikace a je vlastníkem systému. IIW se připojila 19. července 1997, na Výročním zasedání IIW v San Francisco, California podpisem dohody, která byla od té doby vícekrát prodloužena. International Institute of Welding IIW delegoval odpovědnost za řízení kvalifikace a certifikační systémy Mezinárodnímu autorizačnímu orgánu (IAB). Technical Management Board (dříve sekretariát) EWF/IAB je společný a sídlí v Oeiras u Lisabonu v Portugalsku.

Jakýkoli ANB autorizovaný EWF je oprávněn vydávat diplomy EWF rovnocenné s diplomy IIW, které byly vydány vydané stejnou ANB (Automatic Route). Důležité je, že všechny ANB se podílejí na tvorbě a schvalování harmonizovaných pravidel, vznikajících v pracovních skupinách a diskutovaných na plenárním zasedání. To stojí nemalé úsilí, finance a čas.

Harmonizovat neznamená pouze splnit příslušnou normu, ale dodržovat stejná pravidla. Jedná se například o osnovy teoretické i praktické přípravy, dodržení docházky, forma zkoušky, kritéria úspěšnosti, zkušební otázky, stejné testy, vzorky, přístup ke zkoušce, délka zkoušky, prostředí a další. To vše se u ANB ověřuje pravidelnými mezinárodními audity.

Harmonizovaná kvalifikace probíhá v ATB (Approved Training Body) pro které jsou velmi přísné požadavky na kvalitu výuky, personál, prostředí, systém kvality apod.

Harmonizované kvalifikace EWF mají uváděné číslo úrovně jsou jednotně zatříděny podle Evropského kvalifikačního rámce EQF (European Qualification Framework). Např. European Welding Engineer – EQF 7, European Welding Technologist – EQF 6, European Welding Specialist – EQF 5, European Welding Practicioner – EQF 4 atd.

Zároveň je doporučeno zatřídit tyto odborné způsobilosti do národních třídníků kvalifikací.

V dohodě z roku 1997 bylo též stanoveno, že mezinárodní Diplom svářečského inženýra / technologa / specialisty / praktika je ekvivalentní evropskému Diplomu svářečského inženýra / technologa / specialisty / praktika.

Z hlediska harmonizovaných zkoušek vyššího svářečského personálu je přesně dána i doba a forma zkoušení. Písemné testy jsou mezinárodní a jsou nahrávány i vyhodnocovány z jednoho místa (server Technical Management Teamu EWF a IAB v Oeiras). V současné době jsou generovány fixní testy (řada variant). Přeloženo je 4.005 otázek do češtiny. V případě náhodného výběru otázek je přeloženo 12.694 otázek.

Zvláště u vyššího svářečského personálu je zpracována charakteristika obecného popisu kvalifikací IIW, popis deskriptorů kvalifikací z hlediska znalostí – K, dovedností – S, kompetencí – C pro každou kvalifikaci.

Každá kvalifikace má kromě úrovně evropského kvalifikačního rámce EQF stanovený minimální počet výukových hodin, dále „WORKLOAD“ - Pracovní zátěž je minimální délka vyučovacích hodin pro standardní cestu plus hodiny, které student potřebuje pro samostudium a „ECVET POINTS“ ECVET body – evropský kreditní systém pro odborné vzdělávání a přípravu.

V harmonizovaném systému je uváděno v „Guidelines“ u každého předmětu „Akce a dosažení“ „Kritéria výkonu“, APLIKACE ZNALOSTÍ, Praktické znalosti, Kompetence a Pracovní zátěž. Osnova každého předmětu specifické kvalifikace je podrobná, včetně klíčových slov, očekávaných znalostí, souvisejících norem apod.

Všechny ANB se podílí na tvorbě i překladu otázek (originál je v angličtině). Na tvorbě pravidel (Guideline) a systému kvality (Rules) se podílí všechny ANB. je to obrovské množství práce a nákladů, které vede ke společnému cíli.

EWF prostřednictvím svých ANB též provádí Certifikaci. Je vlastníkem certifikačních schémat jak pro svářečský personál, tak pro systémy kvality ve svařování ve firmách (ANB CC). Celý proces ověřování odborné způsobilosti personálu musí splňovat Všeobecné požadavky na orgány pro certifikaci osob dané normou ČSN EN ISO/IEC 17024, pro ANB CC musí splňovat ČSN EN ISO/IEC 17065, což se prokazuje národní akreditací (v ČR je akreditačním orgánem ČIA) nebo auditem EWF/IIW.

EWF má chráněné své produkty jak v EU (Bruselu), tak na národních úrovních (v ČR u Úřadu průmyslového vlastnictví).

Členské země IIW, které harmonizují mezinárodní svářečské kvalifikace

  1. AUSTRALIA
  2. AUSTRIA
  3. BELGIUM
  4. BULGARIA
  5. CAMEROON
  6. CANADA
  7. CROATIA
  8. CYPRUS
  9. CZECH REPUBLIC
  10. DENMARK
  11. FINLAND
  12. FRANCE
  13. GERMANY
  14. GHANA
  15. GREECE
  16. HUNGARY
  17. INDIA
  18. INDONESIA
  19. IRAN
  20. ITALY
  21. JAPAN
  22. MALAYSIA
  23. MEXICO
  24. MOROCCO
  25. NEW ZEALAND
  26. NIGERIA
  27. NORWAY
  28. PAKISTAN
  29. PEOPLE’S REPUBLIC OF CHINA
  30. POLAND
  31. PORTUGAL
  32. REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
  33. REPUBLIC OF KOREA
  34. ROMANIA
  35. RUSSIAN FEDERATION “SUSPENDED”
  36. SERBIA
  37. SINGAPORE
  38. SLOVAK REPUBLIC
  39. SLOVENIA
  40. SOUTH AFRICA
  41. SPAIN
  42. SWEDEN
  43. SWITZERLAND
  44. THAILAND
  45. THE NETHERLANDS
  46. TUNISIA
  47. TURKEY
  48. UKRAINE
  49. UNITED KINGDOM
  50. UNITED STATES OF AMERICA
  51. VIETNAM

Členské země EWF které současně harmonizují evropské svářečské kvalifikace

  1. ANGOLA
  2. AUSTRIA
  3. BELGIUM
  4. BULGARIA
  5. CROATIA
  6. CZECH REPUBLIC
  7. DENMARK
  8. FINLAND
  9. FRANCE
  10. GERMANY
  11. GREECE
  12. HUNGARY
  13. ITALY
  14. KAZAKHSTAN
  15. LUXEMBOURG
  16. NETHERLANDS
  17. NORWAY
  18. PORTUGAL
  19. ROMANIA
  20. SERBIA
  21. SLOVAKIA
  22. SLOVENIA
  23. SPAIN
  24. SWEDEN
  25. SWITZERLAND
  26. TURKEY
  27. UKRAINE
  28. UNITED KINGDOM

Zemí, kde jsou harmonizované kvalifikace svářečského personálu je více, protože některé ANB působí i v dalších zemích než vlastních, tam, kde ANB není nebo bylo zrušeno a kde je stejný jazyk např. Portugalsko x Brazílie.

Proč je důležité kvalifikovat svářečský personál pomocí harmonizovaného systému vzdělávání, školení a kvalifikace EWF?

Kvalifikační systém EWF zajišťuje, že proces přenosu znalostí (proces výuky) je realizován harmonizovaným způsobem všemi oprávněnými organizacemi po celém světě a získané kompetence jsou ověřovány (zkoušky, certifikace) dle jednotných požadavků prostřednictvím ANB Tento kvalifikační systém poskytuje způsob, jak rozpoznat technické znalosti pro svářečský personál i pro související technologie.

Tento kvalifikační systém řeší specifické potřeby průmyslu a zahrnuje školitele z průmyslu a případové studie založené na skutečných průmyslových problémech. Samozřejmě nesmíme zapomenout na školitele z vysokých škol, z oblasti vědy a výzkumu a také odborné pracovníky ze středních odborných škol. V harmonizovaném vzdělávání je také důležité zmínit, že je zde zaveden vícestupňová kontrola dodržování dohodnutých pravidel. To začíná namátkovými kontrolami výuky, pokračuje to kontrolami zkoušejících včetně zkušebních organizací ANB, audity ĆIA, audity EWF/IIW a v neposlední řadě v otázkách posuzování shody i ÚNMZ.

Odborné vzdělávání a zkoušky svářečského personálu reprezentované EWF/IIW jsou uznávány jako osvědčený postup na evropské/mezinárodní úrovni a je zmíněn v několika evropských dokumentech, např. Mezinárodní kvalifikace, Cedefop – Evropské centrum pro rozvoj odborného vzdělávání (European Centre for the Development of Vocational Training), normy ISO a CEN, EA – Evropská spolupráce pro akreditaci, CEOC-CABF – Mezinárodní konfederace inspekčních a certifikačních organizací – Fórum orgánů pro posuzování shody atd.

Kvalifikacím získaným v harmonizovaném systému lze předřadit ještě EVOPSKÝ… nebo MEZINÁRODNÍ…, což přispívá i k lepší orientaci zaměstnavatelů i zákazníků. Žádný právní předpis ovšem nezakazuje vydávat svářečské doklady mimo harmonizovaný systém, a to buď s akreditací nebo bez ní. Zákazník je ovšem oprávněn si vybrat, jaké doklady jsou pro něj uznatelné. Samozřejmě jsou i práce, pro které jsou podmínky stanoveny, například tlaková zařízení, kolejová vozidla a podobně.

Harmonizace postupů zvyšuje národní a mezinárodní obchodní potenciál firem prostřednictvím prokázaného souladu s požadavky na kvalitu svařování v širokém rozsahu výrobkových norem a stavebních předpisů.

Recenzoval: Ing. Alexandr Bareš


CWS ANB, Velflíkova 4, 160 00, Praha 6 - Dejvice
Tel.: +420 224 310 394, +420 224 315 589
© Copyright CWS-ANB 2006-2024, všechna práva vyhrazena.